Новини / Економіка / Чим пожертвує Україна заради стабільності гривні
13 листопада 2012, 11:09
Розмір шрифта: А А А

Чим пожертвує Україна заради стабільності гривні

Чим пожертвує Україна заради стабільності гривні, курс національної валюти, Національний банк України, дефіцит долара, Міжнародний валютний фонд
Чим пожертвує Україна заради стабільності гривні

Без закордонного фінансування утримати стабільний курс національної валюти не вдасться. Про це уряду знову нагадав Нацбанк. У НБУ вважають, що нам необхідно відновити фінансування від зовнішніх кредиторів, і в першу чергу Міжнародного валютного фонду. Але грошей не буде, якщо Україна не проведе кілька непопулярних реформ, у тому числі не підвищить ціни на «комуналку». Аналітики вважають, що проводити їх потрібно саме зараз, коли політики не захоплені піаром і черговими виборами.

Рада Національного банку України прозоро натякнув: без грошей МВФ буде вкрай складно утримати гривню. Крім Фонду, потрібно залучити й інших кредиторів — Світовий банк та Євросоюз. Про це йдеться в переліку рекомендацій ради НБУ, який опинився в розпорядженні «Известий в Україні». Коментуючи ситуацію на валютному ринку ситуацію з дефіцитом долара, голова ради Нацбанку Ігор Прасолов відзначив, що поки курс вдається утримувати стабільним не завдяки, а всупереч.

«Незважаючи на несприятливу зовнішньоекономічну ситуацію в умовах, коли знижувалися ціни і попит на традиційну продукцію українського експорту, Національний банк у січні-серпні нинішнього року забезпечив стабільність гривні. На валютному ринку зберігалася прогнозована ситуація», — цитує Прасолова прес-служба Нацбанку. Тим не менш уряду рекомендували відновити співпрацю з зовнішніми кредиторами.

Крім того, незабаром Кабінет Міністрів повинен передати на розгляд Верховної Ради проект бюджету-2013. Як прогнозували «Известия в Україні», якщо його підготують після парламентських виборів, він не буде оптимістичним. Це визнав і прем‘єр Микола Азаров. Він повідомив на своїй сторінці в соцмережі, що виконати обіцяне підвищення зарплат бюджетникам у наступному році буде дуже складно. Ще свіжі в пам’яті передвиборчі обіцянки чиновників про підвищення заробітної плати для медиків, вчителів і силовиків, зростанні соціальних стандартів.

Визнання прем‘єра стало першим сигналом — заради забезпечення економічної стабільності уряд може піти на непопулярні заходи саме зараз, в кінці нинішнього або на початку наступного року. Реалістичність бюджету — одна з ключових вимог нашого найбільшого кредитора, Міжнародного валютного фонду. Інші орієнтуються на наявність діючої, а не призупиненої програми співпраці з МВФ, і вже залежно від цього приймають рішення — кредитувати чи ні.

У 2010 році, коли при владі була «помаранчева» команда, «комуналка» і надмірна соціальна щедрість уряду Юлії Тимошенко також стали приводом для розриву співпраці; його відновили лише після виборів і формування нового уряду.

Вимоги, які Фонд висуває як умову подальшого кредитування, чіткі й однозначні — встановлення економічно обгрунтованих комунальних тарифів, підвищення ціни газу для підприємств комунальної енергетики і населення. До виборів уряд не міг собі дозволити настільки непопулярні кроки.

Експерти визнають, що ситуація на валютному ринку сьогодні плачевна, її можна врятувати грошима МВФ. За підсумками жовтня, золотовалютні резерви НБУ знизилися на $ 2,5 млрд, до $ 24,8 млрд — це рекорд з кризового 2009 року. Зараз Нацбанк змушений витрачати валюту на підтримку стабільного курсу гривні. А валюта для згладжування спекулятивних атак на курс і задоволення попиту населення ще знадобиться. Після виборів валютний ажіотаж не затих, а в передвиборний місяць українці побили всі рекорди по скупки доларів — обсяги перевалили за $ 2,16 млрд протягом місяця. Це навіть вище торішніх показників, коли валютний ажіотаж досяг свого піку у вересні. Тоді люди накупили в обмінниках $ 2,09 млрд.

Ігор Путілін, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії «Арт-Капітал», не бачить в цьому нічого страшного. «Традиційно на осінь припадає пік девальваційних очікувань, що призводить до підвищеного попиту на валюту з боку населення. Сумарні скупки валюти за серпень-жовтень склали $ 4,7 млрд проти $ 4,3 за такий же період минулого року. Таким чином, істотного зростання попиту на валюту в порівнянні з 2011 роком ми не спостерігаємо, хоча приводів для девальвації в поточному році куди більше. Це пов’язано, перш за все, з виборами», — сказав експерт«Вістям в Україні». Він упевнений, що за підсумками листопада-грудня інтерес до валюти пропаде.

У той же час його колега з Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що зниження резервів — негативний психологічний сигнал, який буде і далі підігрівати як девальваційні очікування, так і ажіотажний попит. І валюта Нацбанку потрібна буде у величезних обсягах не тільки для задоволення підвищеного попиту, але і для погашення інших боргів. Зокрема, Міжнародному валютному фонду вже в цьому місяці потрібно буде повернути мільярд доларів із попередніх позик.

Експерти впевнені, що якщо уряд не виконає умови МВФ і не отримає від нього нових кредитів, гривню чекає плавна девальвація. До кінця року вона може просісти до 8,4 грн / $, а в найближчі три місяці валютний ринок буде штормити. Заглядати в більш віддалене майбутнє аналітики не ризикують — уряду доведеться приймати важке політичне рішення. Однак багато хто вважає, що коли до президентських виборів є ще близько трьох років, влада може піти на непопулярні заходи. А подальші соціальні аванси зможуть швидко згладити цей негатив. На думку експертів, уряд знайде способи відновити кредитування від МВФ в перші місяці нового року. Тому нескладно здогадатися, що українці через місяць-два отримають абсолютно нові квитанції за «комуналку», а курс долара почне змінюватися навіть протягом одного дня.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: