Новини / Економіка / У Росії рекордний спад промвиробництва
23 червня 2009, 08:10
Розмір шрифта: А А А

У Росії рекордний спад промвиробництва

У Росії рекордний спад промвиробництва, Росія, виробництво, криза, Росстат, Володимир Сальніков, Валерій Міронов, Аркадій Дворковіч, Сергій Цухло, кредит, фінансова криза, ринок, Віктор Ющенко, Україна, ВВП, Євгеній Гавриленков
У Росії рекордний спад промвиробництва

У Росії зниження промислового виробництва в травні стало максимальним з початку кризи — мінус 17,1%, повідомив Росстат. Але чиновники заспокоюють, що нічого критичного не відбувається і приводять свої аргументи.

Спад в промисловості продовжується. За I квартал об‘єми виробництва впали на 14,3% до того ж періоду минулого року, за січень — квітень спад дійшов до 14,9%, а за січень — травень — до 15,4%. Після квітневого падіння на 16,9% в травні випуск в промисловості зменшився ще на 0,2 процентного пункту: травневе скорочення стало максимальним з початку нинішньої кризи.

Аналогічне по глибині падіння промислового виробництва останній раз було зафіксоване в червні 1993 р. У кризу 1998 р. якнайгірший місячний результат промисловості був мінус 16%. Але до історичних рекордів поки далеко: у серпні 1992 р. падіння виробництва перевищувало 27%.

Економіст ЦМАКП Володимир Сальников звернув увагу, що в минулому травні робочих днів було на один менше, ніж в торішньому. Це додало загальному індексу порядка 1 п. п. «зайвого» зниження, підрахував він. Якщо зняти цей чинник і чинник сезонності, травневе виробництво порівняно з квітнем майже не змінилося: падіння склало всього 0,5% (у квітні до березня — мінус 1,2%), підрахував замдіректора Центру розвитку ГУ-ВШЕ Валерій Міронов. По оцінках Сальникова, динаміка промислового виробництва в травні порівняно з квітнем рівна нулю.

«Ситуація не погіршується, але і не поліпшується, — прокоментував дані Росстата помічник президента Російській Федерації Аркадій Дворковіч. — Нічого критичного не немає, ситуацію можна оцінити як стабільно важку». Наступила стагнація, констатують Сальників і Міронов. Динаміка попиту на промислову продукцію не міняється: у травні попит скорочується так само, як в січні — квітні, додає завлабораторієй кон’юнктурних опитів Інституту економіки перехідного періоду Сергій Цухло. Самі підприємства поки не планують збільшення випуску і це, на думку Цухло, говорить про відсутність надій на швидкий вихід з кризи. «Промисловість ковзає по дну», — погоджується головний економіст «Трійки діалог» Євгеній Гавріленков.

У всьому винні кредити Недавнє промислове зростання було штучно роздуте кредитами, фінансова криза дуже швидко «придавила» перегрітий дешевими позиками попит, говорить Гавріленков. Тому найбільший шок від кризи отримали галузі, зростання яких було засноване на кредиті: будівництво і виробництво будматеріалів, автопром, машинобудування.

Автопрому не допомогла і держпідтримка, констатує Гавріленков: у травні спад випуску легкових автомобілів посилився до 63,9% (-55,9% у квітні), вантажних — до 71,8% (-68,1% у квітні). Зате прискорилося зростання випуску ліків, м'ясних напівфабрикатів, цілісного молока. «Йде процес імпортозаміщення — там, де не присутня держпідтримка», — іронізує Міронов. По більшості оброблювальних виробництв ситуація в травні не відрізнялася від квітневої.

Невтішні прогнози До кінця року відновлення промислового зростання чекати не варто, солідарні експерти. А Міронов і зовсім прогнозує прискорення падіння виробництва. Якщо інвестиції за підсумками року впадуть на чверть — а це не виключено, якщо перенести поточну динаміку на місяці, що залишилися, — це забезпечить промисловості ще 2 п. п. спаду від нинішнього рівня за рахунок погіршення ситуації в машинобудуванні і галузях буд, тобто випуск в індустрії може впасти на 19%, підрахував Міронов. Розраховувати на помітне поліпшення в галузях, орієнтованих на внутрішній попит, теж не стоїть, міркує він: витрати на робочу силу скорочуватимуться, доходи населення продовжать знижуватися, а з ними — і попит.

Ринки стиснулися слабкіше, ніж виробництво, указує Сальників: наприклад, в автопроме випуск впав на третину більше, ніж продажі. Надалі або ще скоротиться попит, або відновиться виробництво, але швидше за все процес буде стрічним, міркує Сальників. Темпи падіння реальних доходів населення поки в рази менше, ніж випуску (-1% за січень — квітень), і компанії незабаром почнуть серйозно працювати над витратами, вважає він.

Нагадаємо, Усесвітній банк прогнозує, що український ВВП цього року скоротиться на 9%. А президент Віктор Ющенко вважає, що валовий внутрішній продукт України в січні-лютому 2009 року впав на 25-30%.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: