Новини / Економіка / Що нас чекає? Три сценарії для гривні
14 лютого 2014, 16:40
Розмір шрифта: А А А

Що нас чекає? Три сценарії для гривні

Що нас чекає? Три сценарії для гривні, політична криза, валютний ринок, курс гривні, сценарії
Що нас чекає? Три сценарії для гривні

В умовах тривалої політичної кризи, що унеможливлює економічне прогнозування, експерти моделюють три можливих сценарії розвитку ситуації на валютному ринку: повернення гривні до зазначеного в держбюджеті рівня 8,4 — 8,5 грн. за долар, коливання курсу в межах 8,8 — 9,1 грн. і, нарешті, провал до 10 грн. за долар і нижче. ЛІГАБізнесІнформ поцікавилася в експертів: що буде з економікою в разі реалізації кожного з названих сценаріїв.

Курс 8,4 — 8,5 грн. за долар. Тріумф регулятора

Керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії «АРТ-капітал» Ігор Путілін прогнозує, що НБУ в 2014 році утримає гривню на рівні 8,5 грн. за долар. Радник гендиректора рейтингового агентства Кредит-Рейтинг «Олексій Капустинський також не виключає збереження курсу на рівні 8,5-8,7 грн. за долар. На думку співрозмовника ЛІГАБізнесІнформ, реалізація цього сценарію буде залежати від швидкості досягнення політичного компромісу і від авторитету в очах інвесторів людей, відповідальних за прийняття рішень у майбутньому уряді, особливо в економічному блоці. Наслідки подібної стабілізації гривні експерти оцінюють по-різному. «Незначна девальвація позитивно позначиться на економіці України, — вважає Ігор Путілін. — Дефіцит поточного рахунку знизиться. Вітчизняні виробники отримають конкурентну перевагу за рахунок підвищення вартості імпорту. Інфляція прискориться, однак за умови її збереження в межах 2-3% в рік споживчий попит залишиться на досить високому рівні, що забезпечить підтримку економіці».

Начальник відділу стратегічного розвитку IBI-Rating Ігор Андрусик також вважає курс гривні 8,5 грн. за долар найбільш оптимальним. «Для держави важливо зміцнити гривню, враховуючи значний обсяг запозичень в доларах, — аргументує свою позицію співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ. — Позитивний ефект такий варіант розвитку подій буде мати і для банківського сектора, і для громадян. Адже при відкаті курсу до 8,5 грн. банки зможуть знизити резервування по курсовій різниці і скоротити свої збитки. А громадяни збережуть свою платоспроможність завдяки незначному підвищенню вартості імпортних товарів».

У той же час, керівник аналітичного підрозділу групи Інвестиційний капітал Україна (ICU) Олександр Вальчишен вважає можливу стабілізацію курсу гривні на рівні 8,5 гривні за долар найбільш болючим сценарієм для економіки, так як країну у цьому разі чекає продовження стагнації, що спостерігається останні кілька років.

Курс 8,7 — 9,1 грн. за долар. Хитка рівновага

Більшість експертів, опитаних ЛІГАБізнесІнформ, прогнозують у 2014 році коливання курсу гривні до долара в межах 8,7 — 9,1 грн. Так, Олексій Капустинський не виключає такого сценарію у випадку домінування інтересів експортного лобі і нагадує про вплив на динаміку гривні зміцнення долара на міжнародних ринках на тлі згортання кількісного пом‘якшення в США.

Ряд економістів бачить в цьому сценарії позитивні сторони. Зокрема, старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕІПК) Віталій Кравчук вважає помірну девальвацію (до 9 грн. за долар) кращим варіантом розвитку подій. «У разі помірного послаблення гривні зовнішня конкурентоспроможність експортоорієнтованих галузей промисловості трохи покращиться, — вважає співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ. — Виробники споживчих товарів стануть більш конкурентоспроможними на внутрішньому ринку. На держфінанси вплив невеликої девальвації буде швидше позитивним за рахунок підвищення надходжень ПДВ і акцизів з імпорту, а також інфляційного збільшення інших доходів при незмінних соціальних зобов’язання».

На думку Олександра Вальчишена, якщо курс стабілізується на позначці 8,8 — 9,10 грн. за долар, — у економіки з‘являться деякі шанси на зростання. Співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ вважає, що такий обмінний курс виправить деякі дисбаланси в економіці, але, тим не менш, не усуне їх кардинально.

У той же час, Ігор Андрусик упевнений, що падіння гривні до 8,8-9,10 за долар і нижче буде мати негативні наслідки для економіки України. «Збільшення дефіциту держбюджету стане неминучим, — попереджає співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ. — Збільшаться витрати держави на купівлю інвалюти для виплат за зовнішніми боргами. Діяльність банків стане збитковою через збільшення резервування по курсовій різниці. Платоспроможність громадян знизиться. Доходи торговельних мереж скоротяться, так як близько 40% споживчих товарів в їх асортименті становить імпорт, який неминуче подорожчає. У той же час, експортери зможуть підвищити свій прибуток».

Курс від 9,5 грн. за долар. Шоковий сценарій

Опитані ЛІГАБізнесІнформ експерти не виключають, що девальвація нацвалюти може бути і більш глибокими. Старший аналітик компанії Альпарі Ганна Бодрова передбачає, що валютні інтервенції не втримають курс гривні, так як у Нацбанку немає відповідних фінансових можливостей. Тому, за прогнозами Альпарі, до кінця 2014 року долар може коштувати близько 9,5 грн.

Віталій Кравчук з ІЕІПК не виключає ослаблення нацвалюти до 10-12 грн., у разі якщо в розумні строки не буде врегульована політична ситуація чи буде прийнято рішення відпустити гривню.

«Подорожчання долара вигідно тим, хто планує неабияк витратитися на проведення виборів, — припускає Олексій Капустинський з РА» Кредит-Рейтинг. — Для цього сьогодні вже мобілізований значний валютний ресурс. Ймовірно, він зосереджений у тих, хто до введення НБУ обмежень, використовуючи інсайдерську інформацію, зумів здійснити «потрібні» угоди. Тому не виключено, що основні мотиви ослаблення гривні пов’язані не з прагненням використовувати плюси девальвації, а з забезпеченням наступності влади». Нагадаємо, після введення Нацбанком з 7 лютого 2014 року резонансної постанови №49 можливості для проведення операцій на міжбанківському валютному ринку суттєво обмежені.

Економічні наслідки відчутною девальвації експерти оцінюють по-різному. Ігор Путілін з АРТ-капітал найбільш небезпечним для економіки України вважає сценарій послаблення курсу більш ніж на 10%-15% (9,0 грн. за долар і нижче) з-за можливого неконтрольованого стрибка цін. А ось Олександр Вальчишен з ICU вважає подібний розвиток ситуації найменш болісним для України, аргументуючи це тим, що з курсом в 10 грн. за долар можливостей для економічного зростання буде більше.

«Більш різка девальвація може суттєво вплинути на поліпшення показників експорту, але галузі економіки, орієнтовані на внутрішній ринок, швидше, програють. При цьому сильно збільшаться витрати на обслуговування зовнішнього держборгу і загостряться фінансові проблеми» Нафтогазу", — продовжує Віталій Кравчук. На думку глави аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital Дмитра Чуріна, девальвація нацвалюти більш 9,40 грн. за долар буде мати негативні наслідки для банківської системи, близько 40% активів якій номіновані в інвалюті. У разі неконтрольованого падіння гривні Україна може повторити шлях Білорусі, яка в 2011 році зіткнулася з дворазовим зростанням споживчих цін і дестабілізацією економіки. У такій ситуації у виграші можуть виявитися лише валютні спекулянти.

На думку виконавчого директора центру соціально-економічних досліджень Case Україна Дмитра Боярчука, основний негативний вплив девальвація вплине на споживання, доходи держбюджету і банківський сектор. «Наприклад, в 2009 році після девальвації гривні на 60% споживання в Україні впало на 14%. Відповідно, при девальвації на 10% падіння споживання складе 5% в річному вимірі, — аналізує співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ. — Вплив на держбюджет буде різноспрямованим. З одного боку, прискорення інфляції сприятиме зростанню доходів, з іншого — падіння імпорту та споживання призведуть до зниження податкових надходжень. Як показує досвід 2009 року, сумарний ефект буде негативний».

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Нацбанк заявив про скуповування долара і підняв його курс

19 травня 2017, 13:58

Останні новини за сьогодні: