Новини / Економіка / Українських аграріїв страхувати не будуть
22 січня 2009, 09:10
Розмір шрифта: А А А

Українських аграріїв страхувати не будуть

Українських аграріїв страхувати не будуть, страхування аграріїв, дотації, стихійні лиха, бюджет, посіви озимини, МінАП
Українських аграріїв страхувати не будуть

Держава вирішила відмовитися від страхування аграріїв. Передбачений розмір дотацій на минулий рік у розмірі 200 млн. грн. влітку був зменшений наполовину — засоби направили на ліквідацію наслідків стихійного лиха в Західній Україні. Цього року дотацій не буде взагалі.

«Оскільки програма здешевлення страхових премій використовувалася неактивно, в кінці року розмір виділених з бюджету грошей зменшили ще на 13 млн. Але з тих, що залишилися 87 млн. виплачено виробникам було тільки 60,8 млн. грн. Остальноє — борг держави. Ми сподіваємося, що він буде погашений у міру наповнення бюджету. На 2009 р. засобу для здешевлення премій не передбачені у зв‘язку з фінансовою кризою. Якщо бюджет добре наповнюватиметься, то не виключено, що в другому півріччі будуть внесені зміни до бюджету і засоби на ці субсидії з’являться», — заявив начальник відділу страхування і кредитування департаменту фінансів Мінагрополітіки Олександр Полещук. Про це пишуть «Економічні вісті».

По попередніх результатах минулого року, страхові компанії зібрали близько 140 млн. грн. страхових премій по програмах агрострахования. Проте страховики відзначають, що вже в кінці року, коли аграрії страхують посіви озимини, інтерес до страхування у більшості підприємств зник. Причиною тому — фінансова криза, зупинка кредитування і проблеми з реалізацією урожаю 2008 р.

«Ми відмітили скорочення кількості підприємств, охочих застрахувати посіви приблизно на 50%. І хоча минулого року в бюджеті були передбачені субсидії, але фактично компенсації не проводилися, тому що на місцях аграріям пояснювали, що з бюджету гроша не дійшли. А субсидія до цих пір є провідним чинником страхування, і якщо підприємство знає, що йому навряд чи зможуть компенсувати ці витрати, воно подумає, чи варто в умовах гострого браку грошей страхуватися», — говорить зампредседателя правління «Української пожежний-страхової компанії» Світлана Бондаренко.

У 2009 р. МІНАП планує разом з «Проектом по розвитку агрострахования» Міжнародної фінансової корпорації розробити єдиний договір страхування сельхозріськов, який буде обов‘язковий для всіх страховиків за програмою страхування, що субсидується. Також планується уніфікувати підхід до огляду земель і оцінки збитку.

Ці заходи дозволять мінімізувати можливості зловживання з боку страховиків, вважає пан Полещук: «Сьогодні застраховано всього 6-8% посівних площ. Проблема в тому, що аграрії не довіряють страховикам, оскільки деякі компанії просто не виплачують застрахованому відшкодування, передбачаючи в договорі різні обмовки. Завдяки єдиному полісу така практика буде припинена».

Згоден з ним і незалежний експерт по агрострахованию Роман Шинкаренко. «Сама по собі програма субсидування в нинішньому вигляді не може допомогти розвитку аграрного страхування. Необхідно, щоб агропредприятие знало, що в якій би компанії вони не придбали поліс, він буде однаковим і оцінка збитку проводитиметься однаково. Що стосується субсидії, то процес її отримання бюрократізірован. Субсидію отримують в районах і, як правило, найбільші підприємства або ті, хто має особисті зв’язки в райдержадміністраціях. Необхідно внести зміни, щоб не аграрій отримував компенсацію у держави, а страховик, тоді як страхувальник платив би свої 50% вартостей поліса», — пропонує він.

Страховики згодні з пропозицією ввести єдиний поліс, але відзначають, що держава зараз закриває очі на обмовки в полісах страхування, хоча типовий договір страхування сельхозріськов існує і зараз. «Зараз у всіх страховиків приблизно однаковий договір, але у кожної компанії він має деякі особливості. Навіть зараз для проведення субсидії держадміністрації порівнюють договір, по якому були застраховані посіви з типовою формою, затвердженою Мінагрополітіки. І якщо вони стануть сильно відрізнятися, субсидія виплачена не буде. Я допускаю, що зловживання з боку СЬК можуть бути. Але рішення про субсидію приймає державу, і якщо по таких договорах її виплачують, значить, відповідальність лежить і на державі», — говорить Світлана Бондаренко.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

В Україні створять раду міжнародних експертів для боротьби з корупцією

1 червня 2017, 20:38

Поїхати в ЄС недорого: як економити на квитках, їжі та ночівлі

25 травня 2017, 13:38

Кабмін прив'язав виплати бюджетникам до прожиткового мінімуму

22 травня 2017, 13:32

Останні новини за сьогодні: