Новини / Економіка / Вугілля в лещатах протиріч
16 вересня 2011, 08:32
Розмір шрифта: А А А

Вугілля в лещатах протиріч

Вугілля в лещатах протиріч, вугільна промисловість, вугілля, шахта, приватизація, інвестиції
Вугілля в лещатах протиріч

Напрямок реформ вугільної галузі в Україні постійно змінює свій курс. Такий висновок напрошується, якщо проаналізувати політику української влади з даного питання.

Ключовим гравцем, який задає правила реформування вугільної галузі, виступає Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. Підходи цього відомства вже не раз змінювалися. У попередні роки влада робила ставку на швидку приватизацію державних вугледобувних підприємств. Очікувалося, що це дозволить залучити в галузь приватні інвестиції і зняти з бюджету значні витрати. Однак відсутність законодавчої бази і значні фінансові потоки, які надходили в галузь з бюджету, привели до того, що даний підхід не був реалізований на практиці. В результаті держава як і раніше зберігає контроль над більшою частиною підприємств галузі.

Держава дотримується двох базових підходів, які полягають в тому, щоб створювати умови для підвищення видобутку вугілля і залучати в галузь приватні інвестиції. Хоча без приватизації шахт зробити це досить складно. У підсумку у владних коридорах періодично розгортаються гострі дискусії щодо того, що робити з дотаційними вугільними підприємствами, які знаходяться у власності держави. Прихильники рішучих заходів говорять про необхідність закриття збиткових шахт та купівлі вугілля за кордоном.

Інша точка зору грунтується на тому, що держава має продовжити дотувати вугільну галузь, стан якої тісно пов‘язується з розвитком металургії. До того ж для держави важливою залишається завдання збереження робочих місць, оскільки закриття підприємств спричинить посилення соціальної напруженості.
У цієї проблеми є й інший бік. Підтримка збиткових шахт — це величезні бюджетні дотації, які зникнуть разом з їх продажем. Тим часом бюджетні фінансові потоки є хорошим джерелом доходів і не всі готові з ними розлучитися.

Реформування вугільної галузі передбачає лібералізацію ринку вугільної продукції. Однак, щоб цього домогтися, необхідно ліквідувати державну компанію «Вугілля України», Яка займає монопольне становище на ринку і виконує функції оператора. Замість цієї державної компанії пропонуються різні проекти, більшість з яких передбачає перехід на систему прямих договорів на поставку вугілля та підвищення його ціни до світового рівня. Одночасно з цим відмова від державної монополії повинен супроводжуватися переходом до біржової торгівлі вугільною продукцією. Такий підхід має забезпечити встановлення справедливої ??ціни.

Тим часом в питанні про майбутнє державного підприємства «Вугілля України»сходяться інтереси великих фінансово-промислових груп. Одні зацікавлені у формуванні вільного ринку продажу вугілля з метою підвищення його вартості, інші, пов’язані з металургією, — у збереженні низьких і фіксованих цін. Крім того, через «Вугілля України»йдуть значні фінансові потоки, які сформували потужне лобі, що виступає за збереження цього підприємства. Не випадково в червні 2011 року заступник голови Міністерства енергетики України Ігор Попович зазначив, що компанія може бути ліквідована після приватизації державних шахт. Враховуючи тривалий процес приватизації, можна говорити про те, що «Вугілля України» продовжить роботу на українському ринку.
На зміну умов торгівлі вугіллям наполягають і в ЄС. У червні поточного року Європейський союз опублікував рекомендації, які були дані в рамках проекту TACIS «Програма підтримки вугільного сектору». У них зазначалося, що уряд України повинен ліквідувати державне підприємство«Вугілля України», що дозволить впровадити ринкові механізми ціноутворення на вугілля. Без цього кроку, як відзначали експерти ЄС, неможливо забезпечити успішне реформування галузі та залучити іноземних інвесторів. Останні не приховують свого інтересу до вугільної галузі України. Так, вугледобувні компанії Німеччини, Канади, інших європейських країн мають плани по розширенню своєї присутності на українському ринку, який має значний потенціал. За оцінками ЄС, промислові запаси вугілля в Україні становлять 37,6 млрд. тонн.
Українська влада зацікавлена ??залучати російські і китайські інвестиції. Наприклад, в серпні 2011 року український президент В. Янукович заявив, що Україна має намір залучити у вугільну галузь до 1 млрд. дол китайських інвестицій.

Вугільна галузь України потребує залучення масштабних, і насамперед приватних, інвестицій, які повинні замінити собою бюджетне фінансування. За роки незалежності Україна в модернізацію шахт практично нічого не вкладалося. За останнє десятиліття держава вклала в шахти близько 5 млрд. дол, Більша частина з яких перенаправлялися на погашення збитків, понесених вугільними підприємствами. Не краще виглядає ситуація з майбутньою підтримкою вугільної галузі. До 2015 року держава має виділити вугільної галузі близько 200 млн. дол

Згідно з раніше обговорюваних планам, реформування вугільної галузі Україна мала завершитися приватизацією вугільних шахт. Планувалося, що до 2015 року в державній власності не залишиться жодної шахти. Проте наявність різних підходів серед великих фінансово-промислових груп, що мають свої інтереси в цій галузі, змушують засумніватися у виконанні цих термінів. Тим більше що в середині 2011 року уряд України розробило проект закону «Про особливості передачі в оренду або концесію об'єктів ПЕК». Якщо цей законопроект буде прийнятий, то приватизація підприємств вугільної галузі опиниться під питанням, а отже, держава збереже контроль над шахтами.

Подібні метання показують, що реформування вугільної галузі в Україні буде тривалим процесом, в якому періодично будуть сходитися інтереси українських фінансово-промислових груп, що працюють в енергетиці, і великих іноземних компаній, зацікавлених в отриманні доступу до перспективного, але сложному ринку українського вугілля.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Всесвітній банк купить частину «Укргазбанку» найближчим часом — НБУ

12 листопада 2019, 08:09

Останні новини за сьогодні: