Новини / Освіта / Альтернативна базова освіта в Україні: що таке еко-школи і чому там вчать дітей
28 травня 2017, 16:42
Розмір шрифта: А А А

Альтернативна базова освіта в Україні: що таке еко-школи і чому там вчать дітей

Альтернативна базова освіта в Україні: що таке еко-школи і чому там вчать дітей, школа, еко-школа, навчання, знання
Альтернативна базова освіта в Україні: що таке еко-школи і чому там вчать дітей

Багато батьків не задоволені освітою, яку забезпечує загальноосвітня школа. Головне їх нарікання, що навчання «по-старому» дає низьку якість знань і розвиває в дітях комплекси. Всі спроби системи виправити ситуацію виливаються лише в завантаження дітей великим об‘ємом інформації і появою нових дисциплін.

Деякі сім’ї почали шукати вихід і звертати увагу на альтернативні школи або домашнє навчання. Вони зосередилися на тому, щоб прищепити дитині інтерес до навколишнього світу, що, в свою чергу, може дати мотивацію, результат в навчанні і в виборі професії.

Багато шкіл відразу ж відгукнулися на сучасні запити. В тренді у них – опора на кращі світові методики і програми, свобода вибору предметів, а також упор на прикладні знання, які стануть в нагоді в житті.

ШКОЛА ДЛЯ СВОЇХ ДІТЕЙ: РОБИ І СПОСТЕРІГАЙ

Альтернативні школи стали створювати для своїх дітей і самі батьки – як сімейних центрів освіти. Суть їх схожа: для атестації діти закріплені за школою (екстернат, заочне навчання тощо). При цьому вони відвідують альтернативну школу, в якій навчаються очно, роблять різні проекти і грають в розвиваючі ігри. Головне завдання, за словами засновників таких шкіл (наприклад, київські «БеркоШко», «Кітерра» і ін.) – зацікавити дитину, дати їй простір для творчості і самовираження, а не заучувати визначення, які, можливо, ніколи не знадобляться в житті.
«Запрошені вчителі будують навчальний процес так, щоб, крім теорії, учні навчилися певним навичкам. Це може бути за допомогою ліплення, віршування, малювання, рукоділля тощо, — пояснює навчання мама учениці школи Анна Маленкевіч. — Наприклад, тварин можуть показувати через малювання, історію вчити за допомогою вивчення біографії своїх рідних і т. д.».

ВЧАТЬ УСІ.

Заняття в таких школах проводять батьки, запрошені вчителі, лектори та тренери — всі, хто може цікаво і дохідливо розповісти / показати потрібну інформацію. При цьому вона подобається дітям і дає можливість поспостерігати за чимось дивним.
«Дітей навчали висаджувати петрушку. Потім вони спостерігали за сходами, вимірювали, як швидко зростає паросток, як на нього впливає дощ або посуха, — говорить мама Світлана Свірін. — Крім того, наші заняття проходять не завжди в приміщенні школи. Ми возимо дітей в заповідник, де вони можуть спостерігати за життям диких тварин, робимо різні проекти, ходимо в походи і т. д.». До речі, останнє і наводять як приклад батьки, коли розмова заходить про соціалізацію дітей.
Після того як засновники школи і батьки стали отримувати результати своїх зусиль, вони вирішили не переривати навчання і влітку, проводячи заходи вже в якості літньої школи.

ЕКОПОСЕЛЕННЯ: ПО ДНЯХ І НА ВЕСЬ СЕЗОН

Альтернативою стандартній шкільній освіті служать і літні школи, які учні можуть відвідувати за графіком заходів, а то і поїхати пожити на творчому хуторі або в екопоселенні (по типу «Острів Обирок» тощо). В основному всі вони спрямовані на оздоровлення, тому знаходяться в мальовничих місцях і мають упор на екологічність. Подібні школи часто порівнюють з літніми таборами, хоча їх керівники пояснюють, що це не зовсім так.
«Ми беремо шкільну програму і думаємо, що такого цікавого ми можемо показати дітям (досліди, експерименти, майстер-класи), щоб закріпити знання, отримані в школі. Хоча відпочинок і розваги тут також присутні», — розповів директор харківської річної школи сімейного освіти Марк Бессонов. Батьки задоволені тим, що діти зайняті ще й чимось корисними.
«Це може бути досвід з вирощуванням кристалів або майстер-класи, які пояснюють будь-який закон фізики або хімії, експеримент з біології, і різні цікаві уроки з інших предметів, які в звичайній школі дитина ніколи б не побачила і вже тим більше – не помацала руками», — розповідає про відвідини творчої річної школи мама семикласника Андрія з Одеси Діана Байдіна.НАВЧАННЯ З

АКЦЕНТОМ НА ДОСВІД

Новий варіант екошколи по фінському зразку презентують на початку навчального року під Києвом. Будівля зараз добудовується — це буде дерев‘яний зруб з класами напівкруглої форми, очеретяним дахом і системою «розумний будинок». До того ж в радіусі 30 км від неї немає забруднюючих підприємств. Прилегла територія теж буде з родзинкою: скалодромом у вигляді єгипетських пірамід, зеленим лабіринтом зі складними ходами, велодоріжками протяжністю до 1 км і мотузковим парком, в який можна буде вийти через вікно школи.

НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС.

Школа буде видавати атестати державного зразка, але навчання буде відрізнятися від звичайних закладів. «Наприклад, математику ми будемо підносити через фінансову грамотність в ігрових формах. Біологію можна відмінно вивчати, вийшовши за межі будівлі і посадивши в саду рослину», — розповідає засновник і директор екошколи 7 fields Оксана Волжина.
Класичних занять фізкультури тут теж не буде – замість цього дітям пропонують зайнятися йогою на свіжому повітрі. Планується також незвичайний підхід і у вивченні англійської мови, щоб діти після трьох місяців навчання змогли говорити. Навчання має на увазі перебування на території з 9:00 до 18:00, тому збалансоване харчування – також турбота екошколи. Тьютори (вчителі) вже шикуються в чергу, щоб поділитися своїми знаннями.

«Я готовий дати учням краще і вірю, що діти полюблять музику так само, як і я. Якщо треба – навчу малюків грати на будь-якому інструменті світу. Я ж володію 35 інструментами», – говорить викладач музики і театру Олег Рей.

За словами Оксани Волжиної, в методиці навчання об’єднані елементи програм таких шкіл, як Самерхілл, ШколаПарк, Монтессорі, Вальдорфська, японська та фінська школи. Важливим аспектом процесу є те, що діти самі собі будуть складати план уроків.

"Не буде оцінок і домашніх завдань, – пояснює директор. – Крім того, в нашому демократичному підході буде використаний такий метод, як «дитяча рада»: діти самі будуть вирішувати, хто правий, а хто винен, якщо мова йтиме про відносини серед наших тьюторіантів.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

  • mia pron khalifa (анонімно) 21 грудня 2018, 09:56 ссылка
    cHGpRQ I used to be able to find good advice from your blog articles.|
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Яких прав не дає безвізовий режим

9 квітня 2017, 17:11

У Києві дитину, яка запізнювалася до школи, доставили вертольотом. Фотофакт

16 березня 2017, 10:05

Останні новини за сьогодні: