Новини / Освіта / Де учать українських бджолярів?
24 серпня 2008, 08:20
Розмір шрифта: А А А

Де учать українських бджолярів?

Де учать українських бджолярів?, бджолярі, бджільництво, село Лемешівка, мед, бджоли
Де учать українських бджолярів?

Сьогодні православні відзначають Перетворення Господньо, в народі — Яблучний врятував. Зустрічаючи осінь, святять фрукти нового урожаю. А ще до цього свята приурочений день пасічника.

Бджільництво йде корінням в глибоку старовину. Пасіки були і у єгипетських фараонів. А в Україні журналісти «Подробиць» побували в школі, де на бджолярів-професіоналів учать.

Це українська школа в селі Лемешивка — один з найменших по кількості учнів. Поки їх всього троє. І один вчитель — Петро Гаркуша.

Тут не примушують зубрити таблицю множення, а учать, як зібрати більше меду. 180 років тому в цих краях, в Київській області, відкрили першу в Україні школу бджолярів. Тепер тут намагаються відродити традиції

У 19 столітті школу містив на власні гроші знаменитий бджоляр і винахідник Петро Прокоповіч. За 50 років її існування він передав секрети бджільництва більше семистам учням. В основному, в школі вчилися малограмотні люди і діти кріпосних. Професія тоді дозволяла заробити на хліб насущний. Зараз унікальний інвентар пасічника з позаминулого століття зберігається в київському музеї бджільництва.

У 19 столітті бджіл селили ось в такі вулики. Щоб дістати звідти мед, треба було викурювати комах сіркою. Природно, всі вони гинули. 14 років бджоляр Петро Прокоповіч придумував ось цей вулик, прародитель сучасного.

Завдяки Прокоповічу, вулик тепер — як відкрита книга навіть для майбутніх майстрів. Видно, скільки меду зібрали бджоли.

Якщо в минулі часи в школі бджолярів були тисячі вуликів, то тепер і десятку раді. Кожен учень отримав особисту наочну допомогу.

Хоча хлоп‘ята ще не уміють правильно підходити до вулика, зате знають, скільки коштує банка меду на ринку. 10-річні учні упевнені: бджоли — це хороший бізнес. Вчитель поки не поспішає їх розчаровувати. Адже тільки цукру на одну бджолину сім’ю на зиму треба купити до 15 кілограмів, а якщо таких сімей сотні.

Петро Гаркуша, вчитель школи бджолярів в Київській області:

- Як раніший, я знаю по розповіді старожилів, що меду стільки було, що, напріклад, під година війни один пасічник за свій кошт зробів літак для війни. Але порахуйте скільки меду треба було.

Цукор вже давно витіснив мед з виробництва солодощів, із сумом говорить пасічник Петро Гаркуша. Та ще і поля медозбору в країні погіршуються — замість різнотрав'я і гречки тепер бджоли пасуться на рапсових посівах. Не виключено, що колись бджільництво з прибуткової справи перетвориться на дороге хобі.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

  • suba me (анонімно) 20 грудня 2018, 23:53 ссылка
    xXVbII This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

У січні-квітні Україна експортувала 21,9 тис. тонн меду

5 травня 2017, 08:18

Які продукти найчастіше підробляють

20 березня 2017, 08:07

Одинаковая ли субсидия в селе и в городе?

10 березня 2017, 09:26

Визначили найкраще село для туристів

28 лютого 2017, 09:22

Останні новини за сьогодні: