Новини / Події / В Україну йде похолодання. Що буде з урожаєм озимих 2014?
15 січня 2014, 12:53
Розмір шрифта: А А А

В Україну йде похолодання. Що буде з урожаєм озимих 2014?

В Україну йде похолодання. Що буде з урожаєм озимих 2014?, врожай, озимі культури, похолодання
В Україну йде похолодання. Що буде з урожаєм озимих 2014?

Прогнози на врожай українських озимих в 2014 році — найоптимістичніші. І це, незважаючи на весняну теплоту січня. Те похолодання, яке йде в Україну — воно абсолютно безпечне. А вимерзання посівів в лютому вкрай малоймовірне через подовження світлового дня.
Про це 14 січня повідомила начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеоцентру Тетяна Адаменко.
Плюсова температура, яка відзначалася в Україні в першій половині січня, виглядає нетипово. Але якщо подивитися статистику, то з 23 років у дев‘яти випадках початок календарного року було приблизно таким же. Тобто практично через рік початок січня у нас тепле. В останні роки частота таких теплих зим збільшується, і з’являється тенденція до зміщення зими на лютий-березень.
Якщо аналізувати вплив високої січневої температури на стан озимих культур, то потрібно констатувати, що температура була вище норми на 8 градусів. Але все одно це не той «плюс», який міг би привести до масового відновлення вегетації.
Для того, щоб рослини стали активно рости і розвиватися, середньодобова температура повинна бути хоча б вище трьох градусів. Такі температури в першій половині січня були в Криму, але в даному випадку потепління навіть благо, так як в грудні на півострові ще продовжували досевать. Високі температури дозволили отримати сходи, почалося кущіння — це оптимальна фаза для перезимівлі. Також ознаки ростових процесів є в північних областях.
В цілому рослини не в стані глибокого зимового спокою, і в разі різкого похолодання це було б небезпечно. Наприклад, у 2012 році до кінця січня температура була приблизно така ж, як і зараз. А в кінці місяця вдарили страшні морози, і близько 17% посівів вимерзло. Особливо постраждали Дніпропетровська і Херсонська області.
До кінця місяця серйозних морозів ми не очікуємо. То похолодання, яке буде — воно абсолютно безпечно. Температура буде знижуватися, але це будуть морози на рівні 6-8 градусів. Чернігів, Суми — 10-12 градусів морозу, максимум — мінус 15. Але це взагалі не морози для України. На півдні буде слабкий мінус вночі до мінус п'яти, а вдень — близько нуля. Крим і Закарпаття залишаються в зоні позитивних температур. Тому на поточному етапі за стан озимих точно можна не хвилюватися.
До того моменту, як потенційно небезпечні для посівів морози можуть настати, вегетація припиниться, і, сподіваємося, сформується сніговий покрив. Хотілося б, щоб це сталося, оскільки це пішло б на користь озимим. Зараз снігу дуже мало, практично немає. Опади ж поки очікуються переважно у вигляді дощу і мокрого снігу. У західних і південних областях розраховувати на формування снігового покриву найближчим часом не доводиться, на решті території така вірогідність є.
З досвіду попередніх років можна констатувати, що вимерзання посівів в лютому вкрай малоймовірно. Інша довжина світлового дня, сонце знаходиться вище і йде прогрівання. Тому лютневі мінус 25 — це не те ж саме, що мінус 25 в грудні. Звичайно, багато залежить від характеру зниження температури — було воно різким або поступовим, є сніг.
Осіння посівна також проходила в умовах високих температур. Зараз складно оцінити, скільки сходів не зійшло, але це невеликі обсяги — у межах 1-2% від засіяних площ. Більше 50% сходів були в оптимальному стані і близько 8-10% посівів — слабко розвинені. Але при такому характері зими, як зараз, це не страшно. Повинні перезимувати.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

В Україні під загрозою опинився урожай черешні

15 травня 2017, 17:58

Ціна на українську полуницю знизилася вдвічі

8 травня 2017, 13:20

В Україні знову увімкнули опалення

20 квітня 2017, 09:10

Останні новини за сьогодні: