Новини / Події / В Україні можуть повернути держрегулювання цін на їжу
24 лютого 2017, 18:50
Розмір шрифта: А А А

В Україні можуть повернути держрегулювання цін на їжу

В Україні можуть повернути держрегулювання цін на їжу, держрегулювання цін, уряд, українські товари
В Україні можуть повернути держрегулювання цін на їжу

Українська влада хоче знову взяти ціни на продукти «під ковпак». У Верховній Раді з‘явився законопроект №6119 «Про заходи щодо поновлення державного цінового регулювання на соціально значущі продовольчі товари».

Нагадаємо: восени минулого року уряд своєю постановою ввів тримісячних «експеримент» відпустивши ціни у вільне плавання. Тоді аргументація чиновників була наступною: на декларування цін і різну паперову тяганину бізнес витрачає чималі гроші, які в підсумку включаються в роздрібну вартість продуктів, тобто, роблять їх дорожче. А ось якщо цінники не контролювати, то ринок сам розставивши все на свої місця і в пориві конкурентної боротьби за гаманці покупців продавці самі почнуть давати знижки.По закінченню відведених на експеримент трьох місяців МЕРТ резюмувало: все пройшло за планом і навіть краще, тому цінове регулювання можна взагалі скасувати.

Втім, експерти налаштовані не так оптимістично. Так, за даними Української асоціації постачальників роздрібних мереж, під час «експерименту» помітно подорожчало 19 з 23 основних продуктів харчування. Зокрема, курячі яйця зросли в ціні на 39,9%, вершкове масло — на 21,7%, молоко — на 18,4%, сир — на 10,8%, цукор — на 8%, сало — на 6,3% і т. д.

І цінова гонка у вітчизняному роздробі триває. За даними Держстату, в січні цього року споживча інфляція прискорилася до 12,6%, порівняно з 12,4% у грудні 2016 року. Скажімо, з початку року м’ясо зросло в ціні на 5,5%, хліб — на 7,7%, соняшникова олія — на 10,1%, сир — на 19,9%, молоко — на 23,8%, масло — на 29%.

«Вже незабаром українці купуватимуть їжу за європейськими цінами. При цьому середня зарплата в Україні складає близько 5,2 тис. грн. або 179 євро, що в 16,2 рази нижче, ніж в ЄС», — наголошується в пояснювальній записці до законопроекту.У документі пропонується доручити Кабміну встановити граничні надбавки на ряд продуктів, зокрема, на дитяче харчування, борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, свинину, яловичину, ковбасні вироби, молоко, сир, сметану, масло вершкове та олію, яйця.

Тобто, перелік потрапив практично той же асортимент продуктів харчування, на який регулювалися ціни і раніше (націнка не повинна була перевищувати 15%). У разі прийняття законопроекту українці можуть розраховувати на здешевлення соціальної їжі. Втім, навряд чи знижки будуть великими.

З одного боку, виробники навчилися обходити обмеження (скажімо, якщо обмежується націнка на молоко жирністю 2,5%, випускають такий же продукт, але з вмістом жиру 2,3%), з іншого — збивати ціни повинні не тільки чиновницькі рейди по магазинах, але і продуктові інтервенції, в ході яких Аграрний фонд викидає на ринок більш дешеву продукцію. Але АФ зараз практично порожній і гасити цінової пожежа йому нічим.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Як скасування держрегулювання позначилася на цінах на продукти

24 квітня 2017, 20:11

Гройсман назвав дату підняття пенсій

1 квітня 2017, 14:27

Останні новини за сьогодні: