Новини / Події / Де в Україні людей замінюють роботами
25 листопада 2016, 19:45
Розмір шрифта: А А А

Де в Україні людей замінюють роботами

Де в Україні людей замінюють роботами, ООН, автоматизація діяльності, ринок роботизації
Де в Україні людей замінюють роботами

Відповідно до одного з останніх доповідей, в ООН заявили, що людей на виробництвах почали більш активно заміняти роботами. І якщо такий тренд раніше стосувався тільки розвинених країн, то тепер він дійшов і до економік.

Як підсумок — до двох третіх професійних категорій фахівців можуть залишитися без роботи.

Тренд автоматизації в усьому світі пов‘язаний з тим, що це дозволяє миттєво поліпшити якість продукту, збільшити його кількість, так як роботи виробляють товар з мінімальним шлюбом і працюють 24 години на добу.

Роботи збирають BMW, Volkswagen і Apple. В Україні такі системи працюють на підприємствах Автозазу, Henkel, Philip Morris, Procter&Gamlbe. Сьогодні багато компаній (особливо з великою часткою іноземних інвестицій) стоять в авангарді автоматизації виробництва в зв’язку з сильним подорожчанням енергоресурсів і сировини.

«На даний момент в Україні ринок роботизації поки тільки зароджується. Пов‘язано це, перш за все, з дуже низьким рівнем оплати праці персоналу і дуже дорогими фінансовими ресурсами. Власникам виробництв просто невигідно автоматизувати виробництва, а дешевше найняти людей», — розповів CEO Knn-systems Микола Кривецький.

У той же час, наша країна хоч і дуже повільно, але все-таки потроху починає освоювати нові технології, які допомагають в роботі і виробництві. Так, в цьому році в Україну було поставлено і встановлено близько 20 роботизованих комплексу: 4 нових і до 15 б/у. У минулому році показники були приблизно на тому ж рівні. І хоч запитів з роботизації та автоматизації ставати все більше, ці цифри ще дуже далекі від світових трендів.Якщо в розвинених країнах на 10 тис. робочих доводиться 100-250 роботів, то в Україні всього 1 робот на 20 тис. фахівців. Разом з тим, роботів використовують не тільки великі українські промислові підприємства, а також дрібний і середній бізнес. Дефіцит зварників у нас в країні привів до того, що в основному автоматизовані комплекси працюють саме в цій сфері. Якщо говорити про великих виробництвах, то сюди частіше беруть роботизовані конвеєри, пакувальники, вантажники тощо

«Сьогодні найбільш затребувані роботизовані системи для важких і шкідливих для людини виробництв. Це, насамперед, автомобільна промисловість, харчова, цементна та лакофарбова галузі (етапи фасування і упаковки), важке машинобудування, де робот працює в парі з обробними верстатами. Також роботи дуже затребувані IT галузі, де потрібно високоточна зварювання і складання», — зауважив у розмові керівник підрозділу «Дискретної автоматизації та електроприводу» компанії АББ в Україні Андрій Панченко.

Один такий комплекс обійдеться його покупцеві в 30-80 тис. євро залежно від стану і новизни. Популярні нині в Європі Коботы — промислові роботи, які не завдають шкоди людині і можу працювати з ним в одній зоні без парканів, — коштують трохи дешевше — 25-35 тис. євро. Роботи починають окупатися лише в тому випадку, якщо зарплати робітників стартують від $300-400. Новий комплекс в Європі окупитися приблизно за 3-5 років, підтриманий через рік-два. Кобот може почати працювати «в плюс» і зовсім через півроку. Вартість роботів особливо не міняється – вона відносно стабільна. На кінцеву вартість продукту для споживача автоматизоване виробництво, як правило, не впливає, так як вигоду в ціні власник залишає собі.

Не складно підрахувати, що якщо ті ж українські зварювальники отримують 8-15 тис. грн, то нашим виробникам вигідніше тримати якраз живу робочу силу — купувати роботизовані комплекси просто безглуздо. Тобто, в найближчі 3-5 років, поки не піднімуть рівень оплати праці в Україні, говорити про якесь суттєве «роботі» розвиток не доводиться.

Також поки мови не йде і про повну заміну в Україні людей на роботів. Як кажуть експерти, роботизація впроваджується, в першу чергу, для підвищення продуктивності праці, звільнення людської сили від робіт, де необхідна точність, послідовність і ідентичність, а хороший фахівець завжди буде затребуваний.

«Операції, що не може замінити роботизація, це: ремонтні роботи, виправлення дефектів, створення нестандартних і важкодоступних зварних з’єднань, так і робот обмежений у діях з урахуванням своїх габаритів», — зауважив інженер, спеціаліст з зварювального обладнання та матеріалів компанії «Тріада Зварювання» Андрій Коваленко.

Експерти запевняють, що в Україні ера роботів настане тільки тоді, коли власникам буде вигідно автоматизувати свої виробництва. А цього не станеться, поки в країні не буде економічного ривка і доступних фінансових ресурсів у банках.

«За моїми оцінками, роботи стануть загальнодоступними широкому колу споживачів до 2025-2030 років. З одного боку, вони полегшують нам життя, а з іншого — деякі професії зникнуть з баз HR-фахівців», — зазначив Андрій Панченко. 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: