Новини / Події / Нацбанк скасує печатки для відкриття рахунків в банку
25 березня 2017, 15:44
Розмір шрифта: А А А

Нацбанк скасує печатки для відкриття рахунків в банку

Нацбанк скасує печатки для відкриття рахунків в банку, підприємці, відміна печаток, відкриття рахунків
Нацбанк скасує печатки для відкриття рахунків в банку

Держоргани приводять нормативні акти у відповідність до закону про відміну печаток для підприємців.

Національний банк України опрацьовує проект змін до інструкції №492 про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах. Регулятор має намір внести зміни, що стосуються вимоги використання печатки клієнтами банків. Про це НВ Бізнес повідомили у прес-службі НБУ.

Мова йде про необхідність відміни надання копії печатки банкам, у якому клієнти-підприємці мають намір відкрити рахунок для подальшого обслуговування.

Дані вимоги мають бути скасовані у відповідності до закону про використання печаток юридичними особами та фізичними-особами підприємцями, за який у Верховній Раді проголосували вчора, 23 березня. Закон набуде чинності через три місяці після його опублікування.

Зокрема, передбачено чітке формулювання, що печатка не може бути обов‘язковим реквізитом документа, який подається від імені суб’єкта господарювання органу державної влади.

«Серед найбільш значущих змін нового закону й те, що наявність чи відсутність печатки не впливає на юридичні наслідки документа. А довіреності юридичних осіб приватного права засвідчуються підписом керівника», – коментує менеджер юридичної практики EY в Україні Богдан Мальнєв.

Також закон передбачає, що відсутність печатки тепер не може бути підставою для відмови у прийнятті документів на розгляд до держвідомства. За порушення цих норм держслужбовцем, передбачається адміністративна відповідальність – штраф у 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850-1700 грн.

І, навпаки, відміняються санкції по відношенню до підприємців за порушення під час виготовлення, зберігання та втрату печаток та штампів (від 1 до 8 неоподаткованих мінімумів), які діють досі.

Як пояснюють експерти, закон у цілому не є революційним, а лише усуває законодавчі колізії, які виникли у 2014 році, коли були внесені зміни у законодавство щодо спрощення порядку відкриття бізнесу. Зокрема, впроваджено перехід від обов’язкового до добровільного використання печаток юридичними особами.

Основна проблема, як пояснює радник міністра економрозвитку і торгівлі України Дмитро Романович, полягала у тому, що державні органи продовжували вимагати цю печатку, перестраховуючись. «За зовнішньоекономічними контрактами держоргани регулярно піднімали питання «поставте печатку». Але поставити печатку Amazon чи ще когось буває фізично неможливо. І цей проект закону підчищає законодавче поле», – пояснює Романович.

Тим більше, що з відміною у 2011 році контролю МВС за виготовленням печаток, цей інструмент не є реальним підтвердженням, що підприємство чи посадова особа є уповноваженими для підписання документів.

«В Україні неодноразово намагалися скасувати цей рудимент радянської епохи, однак попередні спроби законодавця, на жаль, не були достатніми та не сприяли остаточному та практичному скасуванню вимог щодо печаток для бізнесу», – розповідає Мальнєв.

Тож, як кажуть експерти, в цілому закон відповідає загальносвітовій практиці відміни використання печаток. Хоча, за словами адвоката юрфірми Ілляшев та партнери Валерії Гудій, він не є допрацьованим для повного усунення печаток. «Якщо держава хотіла повністю позбутися печаток, то мала б більше часу приділити підготовці цього законопроекту і краще прописати усі спірні моменти», – каже вона.

Законодавчий документ вносить зміни лише в ряд законів, але в Україні законодавча база досить розширена положеннями, інструкціями і різноманітними актами, і саме цим законом не усуваються усі прогалини. Наприклад, не відміняється необхідність відмітки у трудовій книжці, через що підприєцям все одно потрібно заводити печатки.

Тож, за словами Гудій, певний час бізнес може мати проблеми, поки держоргани будуть приводити усі підзаконні акти у відповідності до нових вимог. У таких випадках необхідно вимагати письмового пояснення від держоргану про причину відмови у прийнятті документів, або так само від банку, якщо відмовили у відкритті рахунку через відсутність печатки.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Як блокування в «Вконтакте» вплине на бізнес українців

25 травня 2017, 16:41

З липня у бізнесу перестануть вимагати завірені печаткою договору

21 травня 2017, 12:24

Останні новини за сьогодні: