Новини / Події / Бойко: Газовий контракт з Росією неможливо розірвати у судовому порядку
29 квітня 2013, 10:37
Розмір шрифта: А А А

Бойко: Газовий контракт з Росією неможливо розірвати у судовому порядку

Бойко: Газовий контракт з Росією неможливо розірвати у судовому порядку, Юрій Бойко, газовий контракт, штраф, ціна на газ, Нафтогаз
Бойко: Газовий контракт з Росією неможливо розірвати у судовому порядку

Віце-прем‘єр-міністр України впевнений, що газовий контракт з Росією 2009 р. неможливо розірвати у судовому порядку.

«Для позовів, на жаль, у нас немає формальних підстав. Бо ті дикі пункти, на підставі яких можна було піти до суду, були прибрані, коли підписувалися харківські угоди. Я маю на увазі штрафи», — сказав Юрій Бойко.

При цьому він нагадав про пункти, які стосуються ціни на газ — «в даний час ціна для України на кордоні $ 406, така ж ціна, або трохи вище, сьогодні на кордоні з Угорщиною, Словаччиною, Польщею».

«Так от, якби ціна була на $ 100 більше (тобто без харківської знижки), то ми б пішли до суду. А так як у нас зіставні ціни, тому немає аргументів … Інше питання: Газпром на нас заробляє більше, тому що транзит йде через нашу країну. Але, на жаль, для Стокгольмського суду це не аргумент», — додав він.

На зауваження про те, що аргументом для суду може бути змінена ринкова ситуація, Бойко сказав, що це для суду не аргумент. «Аргумент для суду — це якісь надзвичайні речі, прописані в контракті, які дозволять звернутися до Стокгольма, чи дискримінація істотна», — зазначив чиновник.

Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $ 7 млрд. за недобір природного газу в 2012 році. У той же час у держхолдингу наголошують, що компанія в повному обсязі сплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками. При цьому Нафтогаз неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу у 2012 році.

Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 млрд. 863,9 млн. куб. М) порівняно з 2011 роком — до 32 млрд. 939,3 млн. куб. м. Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії Нафтогаз і підконтрольною Дмитру Фірташу OstChem holding limited (Кіпр).

Нафтогаз імпортував в минулому році 24,9 млрд. куб. м російського газу за контрактом з Газпромом і близько 55 млн. куб. м по реверсної схемою відповідно до контракту з RWE (Німеччина).

Тим часом, згідно з чинним контрактом від 19 січня 2009 року, Нафтогаз повинен був закупити 52 млрд. куб. м газу, мінімальні зобов’язання (take-or-pay) складають 41,6 млрд. куб. м. Контракт також передбачає зниження за домовленістю сторін контрактного обсягу закупівлі газу максимум на 20%, при цьому така угода повинна бути укладена не пізніше, ніж за шість місяців до початку року поставки.

Нафтогаз вів переговори з Газпромом про зниження мінімального обов‘язкового обсягу закупівлі до 27 млрд. куб. м газу на рік через його дорожнечу, проте сторони не дійшли згоди.

Угода 2009 року не влаштовує українську сторону, яка поки безрезультатно добивається перегляду цінових параметрів контракту. У цьому зв’язку український держхолдинг має намір знижувати закупівлі російського енергоресурсу і з листопада почав використання своїх газотранспортних потужностей у реверсному напрямку для закупівель газу в Європі.

У 2010 році Нафтогаз отримав «знижку» в $ 100 на тисячу куб. м (обнулення російського експортного мита) в обмін на продовження перебування російського військового флоту в Криму.

Незважаючи на «знижку», ціна російського газу для України в 2011-2012 роках дорівнювала або була вище його вартості для деяких європейських країн, хоча «плече доставки» палива в Україну значно менше.

Так, закупівля газу в Європі в кінці минулого року обійшлася Нафтогазу дешевше, ніж у Росії. За даними державної служби статистики, середня ціна природного газу, імпортованого в листопаді 2012 року НАК з Німеччини, склала $ 425 за 1 тис. куб. м, тоді як російський газ обійшовся держхолдингу за ціною близько $ 430.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Відпустка-2017: почім відпочинок в Україні та Європі

2 червня 2017, 09:25

Поліцейські на дорогах здобудуть права суддів

31 травня 2017, 16:18

Останні новини за сьогодні: