Новини / Події / «Номінально багатих» людей в Україні стало більше
18 листопада 2014, 10:45
Розмір шрифта: А А А

«Номінально багатих» людей в Україні стало більше

"Номінально багатих" людей в Україні стало більше, зростання цін, зарплата, інфляція
«Номінально багатих» людей в Україні стало більше

Незважаючи на падіння гривні і зростання цін, забезпечених українців стало більше. Більшість живе на зарплату в 1500-3000 грн, а кожен четвертий отримує менше 1500. Експерти вважають, що статитика не враховує чорний нал.

За рік в Україні стало більше «номінально багатих» людей: за даними Держслужби статистики, кількість українців, які отримують зарплату нижче 1500 грн, за підсумками трьох кварталів 2014 р. знизилося на 3,6%, або приблизно на 120 тис. осіб. А ось кількість людей з доходами від 1500 до 10 тис. і більше зросла — це при тому, що в країні падає економіка. Збільшилася і середня номінальна (без урахування інфляції) зарплата за січень-вересень: якщо рік тому вона була 3227 грн, то зараз — 3424 грн, або майже на 200 грн більше.
Втім, як роз‘яснив нам президент Украналітцентра Олександр Охріменко, реальний заробіток середньостатистичного українця, який враховує інфляцію, впав за рік на 4% — адже ціни за січень-вересень виросли в середньому на 8,8% і «з’їли» зрослий дохід. За прогнозами експертів, реальна заробітна плата буде падати і далі, адже за підсумками року очікується інфляція в 20-22%. «Падіння в економіці продовжується, на Донбасі йдуть бої, шахти і заводи там не працюють, — говорить Охріменко. — Адже, за даними Держстатистики, заробітки жителів у Донецькій і Луганській областях завжди були високими (в середньому — до 4000 грн/міс.) — це вище середніх по Україні. Тому можна прогнозувати зниження середньої номінальної зарплати по країні за підсумками жовтня».

«ПЕРЕТІКАННЯ» ЗАРПЛАТ. Аналітик МЦПД Олександр Жолудь підрахував: якби зарплати зростали пропорційно інфляції (нагадаємо, соцстандарти у нас з початку року не підвищувалися, тому мінзарплата як і раніше, дорівнює 1218 грн), то в країні практично не залишилося людей, які мають заробітки нижче 1500. «Помічене нашою статистикою зменшення низькооплачуваних людей — чисто формальне. Наприклад, працівник отримував 1495 грн і вважався «бідняком», а тепер йому платять 1505 грн, і він вже входить в групу середньооплачуваних… Таке «перетікання» зарплат спостерігається і по іншим категоріям — крім, мабуть, заробляють понад 10 тис. грн», — говорить Жолудь.
За даними кадрового порталу rabota.ua, зростають зарплати насамперед в IT-сфері — тут фахівці з досвідом роботи цілком можуть претендувати на заробітки в 10 тис. грн і більше. А керівник дослідницького центру порталу hh.ua Уляна Маслова стверджує, що офіційна статистика не відображає реального стану з оплатою праці, адже, за їхніми дослідженнями, в окремих сферах (насамперед це торгівля і виробництво) частка «чорного налу» доходить до 60%. Тобто офіційно працівникові платять обов‘язкові мінімальні 1218 грн, а решту — в конверті. Найменше тіньових доходів, за даними hh.ua у медиків та аграріїв — не більш 1% від числа всіх працівників галузей.
Як видно зі статистики, як і раніше, найбільше працівників (4 з 10) потрапляють в категорію заробляють 1500-3000 грн. Це наш так званий «середній клас», але тільки чисто арифметично, оскільки середньостатистична сім’я (двоє дорослих і дитина) сьогодні з трудом може спокійно прожити навіть на 6000 грн.
«Сьогодні», спираючись на дані Держстатистики, прикинула, як може виглядати в грошах бюджет такої родини, і порівняла, що можуть собі дозволити сім‘ї з різним рівнем доходів. В середньому, у сім’ї, заробляє в місяць 6000 грн, 40% щомісячних доходів (2400 грн або менше 27 грн в день на людину) йде на харчування, 17% (1020 грн) — на придбання одягу, взуття, посуду, меблів, побутової техніки, 8% (480 грн) — на проїзд та послуги зв‘язку (телебачення, мобільний зв’язок, інтернет), 12% — на оплату «комуналки» (720 грн), 5% (300 грн) — на інші товари і послуги (освіта, перукарня, дрібні витрати), 5% (300 грн) — на ліки та лікування, 7% (420 грн) — на «шкідливі звички» — тютюн і алкоголь, ще 6% (360 грн) залишається на відпочинок і розвага (вся ця сума, або більша її частина може бути відкладена на відпустку).
НИЖЧЕ І ВИЩЕ СЕРЕДНЬОГО. Для простоти підрахунків приймемо, що така ж родина, але з доходами всього 3000 грн, так само платить за «комуналку» 720 грн. Виходить, що з решти 2280 грн їм треба і прогодуватися, і зодягнуть, і поповнити рахунок на мобільному телефоні, і оплатити проїзд, і ліки. Висновок: якщо не підробляти і не мати «спонсорської допомоги» від батьків, вижити така сім‘я може тільки впроголодь. Тепер розрахуємо витрати для двох дорослих і дитину, які на трьох мають 10 тис. грн (таких сімей приблизно одна з чотирьох). Якщо припустити, що на їжу та інші витрати ця сім’я витрачає стільки ж, скільки і середньостатистична (6000 грн), у них залишається ще 4000 грн заначки.
За словами Охріменка, насправді витрати на харчування, одяг, розваги, навчання дитини у спортивній секції, музичної чи художньої школи у цієї сім‘ї вище, тому вдається накопичити приблизно вдвічі менше (2 тис. грн в місяць або 24 тис. на рік). До девальвації гривні їх вистачало, наприклад, на 10-денний відпочинок втрьох в Туреччині чи Єгипті, тепер, на жаль, максимум на 5 днів. Мало в чому собі не можуть відмовляти лише сім’ї, де на трьох виходить 20 тис. грн на місяць і більше. «При вмілому плануванні бюджету ці люди мають недорогу іномарку (ціна $15-20 тис.), виплачують іпотеку, раз в 1-2 року можуть відпочити за кордоном, — говорить Охріменко. — Це і є справжній «середній клас» за західними стандартами. На жаль, у нас таких лише 15%, а в розвинених країнах — більшість населення».

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

МВФ підтвердив прогноз по зростанню економіки України

11 травня 2017, 14:14

Останні новини за сьогодні: