Новини / Події / Як Україна переходить на європейське лікування
21 квітня 2017, 20:45
Розмір шрифта: А А А

Як Україна переходить на європейське лікування

Як Україна переходить на європейське лікування, Європа, медицина, реформи
Як Україна переходить на європейське лікування

Кабінет міністрів на вчорашньому засіданні зобов‘язав українських лікарів використовувати європейські протоколи лікування. «Сегодня» дізналася, коли нас будуть лікувати по-новому і чим наші протоколи відрізняються від європейських.

Без адаптації.

Самі по собі протоколи лікування — це спеціально розроблені рекомендації, які допомагають лікарю приймати рішення. У них описані медичні процедури для певних випадків, варіанти лікування і те, які ліки призначати при тієї чи іншої хвороби. До недавнього часу в нашій країні було прийнято адаптувати діючі в усьому світі документи, адже розробка власних — процес дорогий. Експерти ж кажуть: після адаптації часто протоколи ставали непридатними для використання. Тепер Міністерство охорони здоров’я пропонує використовувати міжнародні документи без внесення змін.

Медичний експерт РПР Олександр Ябчанка зазначає, що лікарі нерідко ігнорували адаптовані протоколи лікування, наприклад пневмонії. І пояснює: часто вітчизняні протокольні рекомендації суперечили клінічним вимогам пацієнта. «Зараз логіка наступна: у нас є процедура адаптації міжнародних протоколів, які базуються на доказовій медицині. Група вітчизняних експертів ці рекомендації адаптує для України. Ідея міністерства в тому, щоб запускати європейські протоколи без змін. Адже після процесу адаптації вони виходять, м‘яко кажучи, досить відмінними від принципів доказової медицини», — зазначає Ябчанка. При цьому глава Моз Уляна Супрун вчора відзначила, що наказ про впровадження протоколів буде підписаний вже 24 квітня. «Досі українські лікарі працювали всупереч міжнародним актам. Сподіваюся, що до понеділка буде наказ, і ми почнемо лікувати наших пацієнтів по-новому», — сказала Супрун.
Відмінності.

За словами заступника Супрун Олександра Лінчевського, днями повинні бути затверджені 16 нових списків ліків, відповідні міжнародними протоколами. «Ми змогли вилучити застарілі препарати, які не мають доведеної ефективності, і включити нові згідно з новими міжнародними протоколами. Всього вже затверджено 20 номенклатур», — заявив він. Головлікар однієї з медичних мереж країни Тетяна Майкова розповіла нам, у чому відмінність протоколів, діючих в Україні, від світових. «Наприклад, головний біль. У наших протоколах при лікуванні мігрені допустимо використання вазоактивних і ноотропних препаратів. Поняття про таких ліках ніде в світі не існує — їх роблять тільки для країн колишнього СРСР. У цих препаратів не доведена клінічна ефективність, — каже лікар. — А в європротоколу для лікування мігрені використовуються препарати, які впливають на збудливість нервової тканини на активність больовий системи організму. Це принципова відмінність». Також Майкова говорить про іншому ключовому відмінності — діагноз. Наприклад, за її словами, на Заході не існує такого діагнозу, як вегетосудинна дистонія, і немає такого протоколу. «Західна практика вважає ВСД не окремим захворюванням, а набором симптомів, кожен з яких лікується окремо», — резюмує доктор.

Пацієнт: «Потрібно не допустити помилок»

Пенсіонеру Миколі Огли реформа подобається. Він окремо відзначає ідею відмовитися від фінансування ліжко-місць у лікарнях, які за його досвіду не рідко пустують: «Єдине, чого б мені хотілося, — щоб пішли від помилок, які допустили в програмі «Безкоштовні ліки». У мене кілька років тому стався важкий інфаркт, призначили другу групу інвалідності, і я маю право на безкоштовні ліки. Але кожен раз, коли я приходжу за ними з рецептом, ліки із затвердженого списку вже закінчилися».

Чиновник: «Медицині допоможе автономія»

А ось глава департаменту охорони здоров’я КМДА Дмитро Турчак особливо хвалить ініціативи Моз щодо автономізації лікарень. «Сподіваюся, ми справді рушимо в цю сторону, і кожен головний лікар буде відповідати за своє медзаклад. Тоді ми зможемо перевести нашу систему охорони здоров‘я на правильні фінансові, сучасні механізми. А перехід на європейські протоколи лікування, що базуються на доказовій медицині, істотно прискорить і стандартизує роботу лікарів. Нинішні наші протоколи морально застарілі», — говорить чиновник.

Медсестра: «Я — за конкуренцію»

Аліна Скубка, медсестра з Донецької області, вітає конкуренцію, яка закладена в медреформе: «Якщо медсестра допустить недбалість, наприклад, зробить неправильно укол, пацієнт може піти від неї, а значить, і від доктора. Добре, якщо це одиничний випадок, але якщо це постійна проблема, то лікар і медсестра зароблятимуть менше. Ось цієї конкуренції нам не вистачає, тому що люди роками, за звичкою, ходять до фахівців, яких не дуже турбує здоров’я людей».

Лікар: «З реалізацією будуть проблеми»

Харківський терапевт Олександр Рильцов вважає ініціативи реформаторів хорошими, але не вірить, що їх можна буде легко впровадити в життя: «Проблеми розкриються вже на етапі реалізації. Поки для нас ініціатива складна навіть теоретично: як будуть укладатися контракти? Яким чином це все буде реєструватися? Хто їх буде становити — доктор? Звідки він дізнається, як? У нас в лікарнях кам‘яний вік: не вистачає комп’ютерів, медичного обладнання, немає персоналу, який буде займатися веденням, наприклад, єдиного реєстру всіх пацієнтів».

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: