Новини / Здоров'я / Базедова хвороба
25 вересня 2013, 16:26
Розмір шрифта: А А А

Базедова хвороба

Базедова хвороба, Базедова хвороба, зоб, дифузний токсичний зоб, одутле обличчя, щитовидна залоза
Базедова хвороба

Базедова хвороба

Це досить поширене захворювання має інші назви: зоб, дифузний токсичний зоб, хвороба Грейвса, хвороба Флаяни, ну і, власне, Базедова хвороба. Про неї також можна почути: «захворювання щитовидної залози», або просто «щитовидка».

Типове уявлення про хворого Базедової хворобою таке: чоловік з одутлим лицем, з очима витрішкуватими, дратівливий і нервовий. І, хоча це не завжди так, все ж, це часто відповідає дійсності, і зумовлено деякими змінами в роботі ендокринної системи організму хворого. Побутує також думка, що базедової хворобою, «щитовидкою» зазвичай хворіють жінки у віці. Чи це Так?

Не завжди. Базедова хвороба може вражати і чоловіків, і підлітків, і людей старше 50 років. Однак, дійсно, за статистикою, у жінок в проміжку між 30 і 50 роками це захворювання зустрічається у 8 разів частіше, ніж у інших категорій населення.

Є також спостереження, що в сім‘ях, де є хворі зобом, ця хвороба зустрічається частіше. Але на сьогоднішній день медичні дослідження не виявили будь-яких генетичних причин дифузного токсичного зобу.

Причини

Причиною таких змін є надлишкова секреція гормону тироксину щитовидної залози. Організм просто отримує токсикоз (отруєння) від надлишку тиреоїдних гормонів, які виробляє дифузна тканина щитовидної залози.

Симптоми

Оскільки щитовидна залоза відповідальна в організмі за багато процесів, то і симптоми Базедової хвороби можуть бути дуже різноманітними. Крім трьох головних симптомів — зоб (збільшення щитовидної залози), екзофтальм (вирячені очі) і гипертиреоидизм (власне, надлишкова вироблення тиреоїдних гормонів) — порушуються роботу всіх систем організму.

Можуть початися різні збої серцевої діяльності, втрата ваги при підвищеному апетиті, пронос, нудота. Хворий погано переносить спеку, і навіть у звичайній кімнаті йому завжди спекотно. Підвищення пітливості, характерні зміни нігтів аж до повного їх руйнування, тремор, головний біль, стан тривоги, занепокоєння і багато ін. симптоми можуть свідчити про наявність цієї хвороби. У жінок нерідко скорочуються менструальні виділення аж до повного їх припинення. Порушення роботи щитовидної залози впливає навіть на зуби — їх вражає карієс і пародонтоз.

З очима при базедовый хворобі відбуваються такі зміни: повіки «розкриваються» — верхнє піднімається, а нижнє — опускається. Очі при цьому не можуть змикатися і повністю стають виряченими. Може розростатися перорбитальная тканина і здавлювати очне яблуко і очний нерв. Наслідком цього є підвищення внутрішньоочного тиску, і навіть сліпота.

Найбільшу небезпеку для життя людини являє тиреотоксичний криз. Це ускладнення при Базедовій хворобі виражається в підвищеній дратівливості, яку можуть викликати стресові ситуації, в частішанні серцебиття, підвищення тиску, підвищення температури аж до 41,1°С і навіть до настання коми. Якщо не вчасно надати медичну допомогу, хворий може померти.

Діагностика

Діагноз ставить лікар після огляду, виявивши
симптоми цієї хвороби, вивчивши медичну карту пацієнта, і, ознайомившись з результатами лабораторних досліджень, на які він перед цим направить пацієнта.

Лікування

В залежності від тяжкості захворювання, лікар вам призначить лікарську терапію — препарати, що блокують вироблення тиреоїдних гормонів, або видалення частини щитовидної залози хірургічним шляхом. Лікарські засоби при лікуванні зобу, які призначає спеціаліст-ендокринолог, це метилтиоурацил, мерказоліл. Застосовується також радиойодтерапия.

Профілактика

Профілактика Базедової хвороби зводиться, в основному, до захисту від стресів, загальному дотриманню гігієни, здорового способу життя. Харчування повинно бути багате вуглеводами. Рекомендується вживати їжу, зміцнюючу серцевий м’яз, скелет. Вітаміни і йод в їжі повинні бути обов'язково.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
    Ви не авторизувались.
    Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
    ваш коментар:

    Читайте також:

    Останні новини за сьогодні: