Новини / Здоров'я / Що таке зубний камінь?
31 січня 2014, 08:55
Розмір шрифта: А А А

Що таке зубний камінь?

Що таке зубний камінь?, пародонтит, зубний наліт, зуби, зубний камінь
Що таке зубний камінь?

Як же утворюються зубний камінь і зубний наліт? Під час їжі зуби подрібнюють, як би перетирають їжу, і її дрібні шматочки неминуче залишаються в роті. На слизькій десні їм не втриматися, і вони потрапляють у проміжки між зубами, де і залишаються до того, як ви почистіть зуби. А що буде, якщо зуби не почистити або почистити не по правилам гігієни порожнини рота?

Тоді на залишках їжі, як на дріжджах, починають рости і розмножуватися бактерії, яких і в нормі у роті дуже багато, вони себе прекрасно почувають — адже є всі умови для бурхливого розмноження — тепло, вологість, темрява і поживні речовини. Бактеріям важливо тільки одне — щоб їх не чіпали — тобто, щоб зуби не чистили. В результаті утворюється зубний наліт — на 95% він складається з бактерій, а на 5% — із залишків їжі. Саме кислотні виділення бактерій і руйнують емаль зубів, призводить до карієсу. Поверхню зубного нальоту завжди не гладка, а шорстка, і до неї легко прилипає все нові і нові залишки їжі. Це і є причини появи зубного каменю.

Якщо наліт не зчистити протягом тижня і більше, то він перетворюється в щільний зубний камінь, який вже не прибрати простий зубною щіткою. Як же зубний наліт і камінь впливають на стан здоров‘я? Зуби змінюють колір, стають жовтувато-коричневими, збільшується ризик розвитку карієсу, який виникає запалення ясен — наслідком цього буде пародонтит і підвищена рухливість зубів.

Вплив зубного каменю на стан зубів йде відразу за декількома напрямками. Мікробна складова зубного нальоту (а це, як ми згадували вище 95% від його маси) в процесі життєдіяльності утворює органічні кислоти, які руйнують емаль зубів. У нормі в порожнині рота є лужне середовище, яка повинна нейтралізувати кислоту, але при наявності нальоту і каменю цього не відбувається і зуби руйнуються. Таким чином, зубний камінь і зубний наліт сприяють виникненню карієсу, тому щоб попереджати його розвиток, необхідно видаляти зубний камінь і зубний наліт.

Чи впливає зубний наліт на стан ясен? Звичайно ж, так! По-перше, постійне механічного вплив зубного каменю на десну є хронічною травмою, яка викликає запалення. По-друге, не можна забувати, що камінь і наліт складаються з мікробів, а наш організм влаштований так, що прагне прибирати все чужорідне, в тому числі бактерії з порожнини рота, тому посилає на боротьбу з ними спеціальні клітини крові — лейкоцити. Однак в області запалення слизової оболонки її поверхневий шар, який покликаний захищати від інфекцій, порушений, і мікроби з легкістю потрапляють в пошкоджену десну, просочуючи її наскрізь. І лейкоцити тому б’ють не тільки по мікробів, які зручно розташувалися на десні, але і по ній самій. А це ще більше посилює запалення, і десна під натиском зубного каменю, нальоту, мікробів і лейкоцитів відступає і відступає, оголюючи шийку кореня зуба. При цьому порушується живлення кісткової тканини щелепи і збільшується рухливість зубів.

Такий стан називається пародонтит, який найчастіше починається з зубного нальоту і каменю, а закінчується випаданням зубів. Що ж робити? Сподіваємося, що після всіх цих описів ви вже записалися на прийом до стоматолога. А зараз ми розповімо, як відбувається чистка зубного каменю і нальоту.

Раніше зубний камінь видаляли спеціальними гачками, зараз цим способом вже не користуються, так як існують набагато більш ефективні методи. В даний час зубний камінь видаляють ультразвуком. Спеціальний прилад генерує ультразвукові коливання, завдяки яким знімні насадки розпушують наліт і дбайливо видаляють його з поверхні зуба, не пошкоджуючи емаль. Видалення нальоту і каменю відбувається не тільки через торкання насадкою поверхні зуба, але і завдяки ефекту кавітації — сильного завихрення рідини. При цьому стосуватися самого зубного каменю не обов'язково — достатньо, щоб насадка була поруч. За рахунок кавітації, зубний камінь сам відпадає від поверхні зуба і вимивається.

Профілактика зубного каменеутворення дуже проста. Треба дотримуватись заходів гігієни порожнини рота: — регулярно чистити зуби фторовмісною пастою (не менше 2 разів на день), а також користуватися зубною ниткою або зубочисткою. Таким чином, головний спосіб попередження зубного нальоту (поки він не затвердів і не перетворився камінь) — це видалення бактерій, адже основна причина зубного каменю і карієсу — кислота, яку вони виділяють, саме вона руйнує зуби. Послуги стоматолога нині дороги, тому тримайте ситуацію під контролем: раз на півроку показуйтесь лікаря, щоб пройти чищення зубного каменю і нальоту. В крайньому випадку, ви полікуєте поверхневий карієс, а не будете платити великі гроші за лікування пульпіту або навіть протезування зубів.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (2)

  • crorkz matz (анонімно) 3 серпня 2014, 22:12 ссылка
    nUPi2W Great article post.Really thank you! Really Great.
  • crorkz (анонімно) 4 серпня 2014, 23:48 ссылка
    A1VGhx I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Want more.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Обійтися без втрат

26 березня 2017, 11:15

Останні новини за сьогодні: