Новини / Здоров'я / «Латочка» від грижі
20 серпня 2008, 08:13
Розмір шрифта: А А А

«Латочка» від грижі

«Латочка» від грижі, грижа, живіт, протези
«Латочка» від грижі

Завдяки новим синтетичним протезам прооперовані пацієнти можуть більше не боятися, що живіт знову «продірявиться»

При слові «грижа» багато хто згадує дитяче захворювання, при якому органи випинаються через пупок. Дефект виправляється або сам по собі, або за допомогою звичайного масажу. Напрошується вивід: недуга дитяча і взагалі нікчемна. І навіть ті, кого він вражає (а це частіше буває з людьми після 35 років), не поспішають в лікарню. Проте у дорослих грижі без лікування смертельно небезпечні. А зустрічається з цією недугою практично кожен двадцятий киянин.

 

Головне – не надірватися

Після пологів в житті Яни було стільки змін, що придивлятися до свого тіла стало якось ніколи. Втім, була глобальна проблема: зайва вага. Яна сіла на дієту, активно зайнялася фізкультурою – і достатньо швидко схудла. Але радість затьмарило те, що тепер крізь шкіру живота виразно промацувався «мішечок», який зудів і тиснув зсередини. На ніч він зникав, але варто було чхнути або підняти важку сумку – і біда тут як тут. Хірург порадив робити операцію, але жінка злякалася. Проте навіть бандаж, який за логікою речей повинен був полегшити біль, не приніс полегшення. А коли грижа раптом перестала «йти», Яна нарешті звернулася до лікарів. І дуже вчасно. Адже ще небагато – і ущемлені тканинами черевної стінки внутрішні органи могли спровокувати перитоніт.

Як пояснили жінці в центрі хірургії гриж живота, де щорічно оперують близько тисячі хворих, бандаж варто було носити раніше, для профілактики, – під час вагітності. Саме виношування дитини і пологи – причина того, що жінки страждають від гриж в два рази частіше за чоловіків. Хоч і сильна підлога не застрахована. На жаль, навіть спортсмен може «надірватися», піднімаючи тяжкість. Не дивлячись на те, що добре накочений прес – велика перевага.

Розкаяння… живота

За словами лікаря-ординатора Центру хірургії гриж живота Олега Мамонова, до хвороби може привести надмірне фізичне навантаження, різке схуднення або, навпаки, надмірна вага при в‘ялих м’язах. Грижі можуть утворюватися на місці післяопераційних рубців або травм черевної стінки. Навіть несильна напруга черевної стінки може привести до біди, якщо воно постійне: наприклад, при хронічному кашлі, чханні, натуженні під час замку. Все це провокує вихід органів черевної порожнини під шкіру через слабкі місця в черевній стінці або природні отвори. Те, що «випало» знаходиться в грижовому мішку – оболонці, яку утворює очеревина. При ушиванні грижі сусідні тканини з‘єднуються з натягненням. А де тонко, там і рветься. От чому вірогідність рецидиву раніше була дуже високою: деякі пацієнти перенесли по 10 таких «вправлень»… Зараз на хворе місце накладається «латочка» з поліпропілену

Лікувати оперативним шляхом таке захворювання почали майже 200 років тому. До того медики могли запропонувати пацієнтові лише… полежати догори ногами. Природно, це не допомагало. Так звана герніопластіка має на увазі закриття дефекту в тканинах черевної стінки, після того, як вміст грижового мішка переміщають в черевну порожнину. Але при ушиванні сусідні тканини з’єднуються з натягненням. А де тонко, там і рветься. От чому вірогідність рецидиву була дуже високою: деякі пацієнти перенесли по 10 таких «вправлень». Та ще і переносилося це нелегко: біль і обмеження рухливості, як мінімум, на місяць-півтора. А якщо грижа величезна? Адже у деяких пацієнтів вона розміром з солідний кавун, іноді в неї «йде» і шлунок, і частина тонкого кишечника.

– З 80-х років ХХ століття на Заході почали застосовувати спеціальні синтетичні протези, – розповідає Олег Владиславович. – А в Україні одними з перших застосували цю методику якраз фахівці Київського центру хірургії гриж живота. Просто кажучи, на хворе місце накладається «латочка» з поліпропілену. До речі, відповідний матеріал довго шукали учені всіх країн. Розглядали нитки золоті, срібні, з неіржавіючої сталі, потім спробували створити штучну речовину – міцне, але яке організм не відторгатиме. Після довгих експериментів з лабораторними тваринами розробили сучасні варіанти.

Модна «сіточка»

Керівник Центру хірургії гриж живота Петро Коломієц показує різноманітні види таких сіток американського виробництва. На перший погляд вони нагадують якісь тканини з різноманітними узорами. Розмір і форма сітки моделюється для кожного пацієнта індивідуально. При цьому від країв дефекту відступають на достатню відстань. Через місяць після операції імплантат починає проростати волокнами сполучної тканини. Тепер такий «штучний прес» підтримує черевну стінку і захищає від утворення нових гриж.

Напівміліметрова сітка з красивим подвійним узором – одна з останніх розробок. Вона складається з двох матеріалів, один з яких розсмоктується. Через чотири місяці чужорідної речовини залишається в два рази менше, ніж після операції. А вже захищає вона міцніше не придумаєш: витримує тиск 1650 мм рт. ст., а не 650, як початковий матеріал. Черевна стінка відновлює всі свої властивості, і через рік людина може взагалі забути про свою недугу.

Є і ще одна – з одного боку її поверхня гладка і еластична. Головне, як пояснюють лікарі, вона неадгезивна, тобто не зростається з тканинами внутрішніх органів. Саме таку сіточку можна застосовувати, якщо не уникнути зіткнення з кишечником.

Сучасна операція за допомогою синтетичних протезів фактично гарантує відсутність повторних гриж. Та і неприємні відчуття проходять набагато швидше, ніж при класичній операції. Отже всім хворим хірурги радять не затягувати із зверненням до них. Якщо ж грижа не повертається на місце навіть при положенні лежачи, розвинулася нудота, блювота, біль різко посилюється, зволікати небезпечно для життя. У такому разі необхідно викликати «швидку».

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Водії тролейбусів столичного депо оголосили голодування

7 лютого 2017, 10:08

Останні новини за сьогодні: