Новини / Здоров'я / Потрібно видаляти зуби мудрості?
30 січня 2015, 10:59
Розмір шрифта: А А А

Потрібно видаляти зуби мудрості?

Потрібно видаляти зуби мудрості?, Зуб мудрості, кістки, зуби, стоматолог
Потрібно видаляти зуби мудрості?

Зуб мудрості нічим не відрізняється від всіх інших, якщо він прорізався і бере участь у жуванні. Хіба що, будова коренів і форма кореневих каналів може бути дуже важкою, але цим хорошого стоматолога не налякаєш. Труднощі виникають у тому випадку, якщо вісімка розташована неправильно або не може знайти собі місця. Спробуємо розібратися, чому таке часто відбувається саме з цим зубом.

В природі немає нічого зайвого?

Здавалося б, якщо є зуб, повинно бути місце, але на ділі виходить інакше. Справа в тому, що ширина коронки — величина, генетично детермінована, а ось розмір щелепи залежить як від батьківських генів, так і від характеру живлення. Стимулює зростання кістки підвищене навантаження, пережовування твердої їжі. Спочатку людина не піддавав свою їжу настільки ретельній механічній і термічній обробці, енерговитрати були вище, є доводилося більше і жувати інтенсивніше. В результаті щелепні кістки виростали до максимально можливого розміру, місця вистачало для всіх зубів.

Розміри наших щелеп набагато менше, ніж у наших предків, тому що їжа м‘якше і їмо менше, а розміри зубів не змінилися. Третій моляр закладається і прорізується останнім, тому на його частку і дістаються всі незручності. Саме із-за дефіциту місця він найчастіше розташовується неправильно і не може прорізатися, завдаючи незручностей своєму власникові.

З роками таких пацієнтів стає все більше і більше. Саме тому в деяких країнах профілактичне видалення зуба мудрості включено у вартість страховки і вважається обов’язковим. Зрозуміло, економічно такий підхід виправданий, а ось для пацієнта це не завжди добре. Спробуємо розібратися, в яких випадках зуб мудрості може бути корисна, а в яких зберігати його безглуздо і навіть шкідливо.

Третій не зайвий, а запасний

Зуб мудрості можна і потрібно зберігати у тому випадку, якщо:

він повністю прорізався, знаходиться в зубній дузі і бере участь в акті жування, навіть якщо він вражений карієсом. У цьому випадку, він нічим не відрізняється від будь-якого іншого зуба. Лікування карієсу або пульпіту проводиться за стандартною методикою. прорезавшаяся не повністю, але розташована вертикально вісімка за умови, що на щелепі є достатньо місця, також має повне право на життя. Хворобливі відчуття в цьому випадку, найчастіше, пов‘язані з тим, що коронка зуба, пройшовши через кістку, не може прорізатися через слизову оболонку. Над зубом утворюється подобу капюшона, щоб полегшити прорізування, виконується його висічення. Сама процедура легко переноситься під місцевою анестезією, а ось загоєння рани зазвичай болісно. Але заради здорового зуба стоїть і потерпіти. якщо перший чи другий моляр настільки зруйнований, що найближчим часом може знадобитися його видалення, а вік пацієнта не перевищує 24 років. В цьому випадку можна і потрібно зберігати вісімку навіть, якщо місця для прорізування недостатньо. Після видалення зруйнованого зуба вона зможе зайняти його місце, самостійно або, що частіше, з допомогою ортодонта. Не варто видаляти непрорезавшіеся зуби мудрості після 40 років, якщо вони не завдають ніякого занепокоєння. Саме видалення може бути проблематичним, а ймовірність того, що зуб активізується і заподіє незручності, мінімальна.

Видаляти, не можна залишити

Приводом до видалення зуба мудрості є поява хворобливих відчуттів, дискомфорту або косметичного дефекту.

Якщо зуб мудрості є джерелом запалення, краще його видалити, особливо при неправильному розташуванні і дефіциті місця на щелепі. У деяких випадках вдається зняти хворобливі явища з допомогою полоскань, прийому антибіотиків та протизапальних засобів. Однак, ймовірність того, що запалення виникне знову, практично стовідсоткова, а користі від такого зуба не буде однозначно.

Третій моляр при прорізуванні може чинити тиск на корені поруч стоїть другого. При цьому з’являються хворобливі відчуття, а самі зуби зміщуються у напрямку до середньої лінії обличчя, прикус може порушитися. Такий зуб потрібно вилучити, шкоди від нього
більше, ніж користі.

При плануванні ортодонтичного лікування, особливо в тому випадку, якщо є звуження однієї або обох щелеп, видалення зубів мудрості настійно рекомендується. Адже їх прорізування в подальшому може звести нанівець всі зусилля ортодонта і його пацієнта. Однак, якщо перший або другий моляр сильно пошкоджений, можна видалити перемістивши на звільнене місце вісімку. Варто зауважити, що процедура це непроста і про можливості її проведення може судити тільки лікар.

Зуб мудрості, як і інші, видаляють у тому випадку, якщо він заподіює більше шкоди, ніж користі. Універсальна порада дати неможливо, все вирішується індивідуально. Не намагайтеся знайти відповідь самостійно, проконсультуйтеся з фахівцем і попросіть його викласти всі «за» і «проти». Кваліфікований лікар обов'язково знайде на це час, і вирішення проблеми стане очевидним для вас обох.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
  Ви не авторизувались.
  Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
  ваш коментар:

  Читайте також:

  Обійтися без втрат

  26 березня 2017, 11:15

  Останні новини за сьогодні: