Новини / Здоров'я / Чому я товстий?
2 серпня 2014, 09:58
Розмір шрифта: А А А

Чому я товстий?

Чому я товстий?, статева система, ожиріння, діабет, епігенетика, харчування
Чому я товстий?

Чому я товстий

За свою зайву вагу ви можете подякувати»… бабусю. До такого висновку прийшла міжнародна група вчених, що працюють в Оксфорді, Кембриджі та Швейцарії. Їх спільне дослідження доводить, що підвищений ризик ожиріння і цукрового діабету може передаватися від бабусі через її сина онукам.

Науковы маячня?

Як таке можливо? Адже завжди вважалося: підвищений ризик діабету і ожиріння залежить від матері, неправильно питавшейся під час вагітності. Медикам добре відомо, що до таких результатів призводить надлишок солодкого і жирного в дієті майбутньої мами: таке харчування програмує плід в утробі на розвиток цих хвороб. Але яке відношення до протікання вагітності мають батько майбутньої дитини і тим більше бабуся по батьківській лінії? Можна, звичайно, припустити, що чоловік і свекруха з кращих спонукань загодовували вагітну солодким і жирним. Але вчені виключили такий розвиток подій. Вони проводили свій експеримент на мишках — вагітні матусі харчувалися так, щоб тварини народилися здоровенькими. Але ні — «дітки» з «поганими бабусями» народжувалися хворими.

Гальма для генів

«Така передача схильності до ожиріння та діабету можлива, і пов‘язана вона не з генетикою, а з епігенетикой, — каже Борис Ванюшин, професор, член-кореспондент РАН, керівник відділу НДІ фізико-хімічної біології ім. А. Н. Білозерського МДУ. — Ця нова наука вивчає зовсім інший тип успадкування, відкритий відносно недавно. Традиційно вважалося, що спадковість потомства передається з генами. Відбулася мутація гена, і такий новий «запис» буде передаватися з покоління в покоління практично вічно.

Епігенетика з цими змінами геному ніяк не пов’язана. Вона вивчає те, що знаходиться як би над генами і регулює їх активність. Наприклад, у людини є якісь хороші гени, які знижують ризик ряду захворювань. Тобто в класичному розумінні спадковість у нього хороша.

Але ось в епігеноме є зміни, які гальмують ці гени. І в результаті їх корисний потенціал не проявляється, а хвороби розвиваються. Буває і так, що гальмуються погані гени, і тоді це корисно для організму.

Навчитися управляти цими процесами — головна мета епігенетики. І дещо ми вже можемо. Наприклад, створили пшеницю, врожайність якої в два рази вище звичайної. Але епігенетичні зміни на відміну від мутацій генів успадковуються тільки на протязі 3, іноді 4 поколінь, потім природа бере своє.

Зміни в епігеномі сприяють дуже багато речей: куріння, алкоголь, особливості харчування, деякі ліки, наші внутрішні гормони і речовини з гормональною активністю, які ми отримуємо ззовні з харчуванням і водою, — вони є екологічними забруднювачами.

Стрес і інші емоційні стани теж роблять сильний вплив. Спочатку вони викликають гормональні зрушення, які потім змінюють епігеном.

Не голодувати!

Ці зміни відбуваються протягом усього життя людини, але особливо вони небезпечні в певні періоди.

Наприклад, для майбутньої дитини важлива не тільки сама вагітність, але і те, як харчувалася і вела себе майбутня мати два-три тижні до зачаття. В цей час всі шкідливі впливи треба виключити. Дуже важливий весь перший рік життя дитини і особливо перші 3 місяці. Вік 6-9 років, перехідний вік — також вкрай значущі періоди, коли епігенетичні зміни можуть негативно вплинути на майбутню долю дитини. Весь цей час його не можна не тільки недогодовувати,
але і перегодовувати. Останнє буває дуже шкідливо і для нього, і для його нащадків. Адже в ці періоди відбуваються вікові зрушення в статевій сфері, а значить, зміни в епігеномі можуть торкнутися статевих клітин та передатися наступним поколінням.

Але повернемося до сенсаційного дослідження, з якого почали. Для впливу на епігеном в експерименті вчені моделювали голод: самкам — майбутнім бабусям — наприкінці вагітності вони давали лише половину необхідного їм раціону.

У цей час у майбутніх «пап» закладалася статева система, і в їх сперматозоїдах накопичувалися епігенетичні зміни, що сприяють розвитку ожиріння і діабету, якими вони потім і ділилися вже зі своїми дітьми.

Тобто якщо бабуся під час вагітності голодувала, то онуки можуть… захворіти ожирінням. Ось така сумна, але науково доведена спадкова історія!
 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (4)

 • crorkz matz (анонімно) 3 серпня 2014, 22:04 ссылка
  2oNy7B I am so grateful for your blog article.Really thank you! Really Cool.
 • crorkz matz (анонімно) 4 серпня 2014, 23:30 ссылка
  wun5Bd Really enjoyed this article.Thanks Again. Awesome.
 • Анонімно 20 квітня 2016, 21:03 ссылка
  Провідав родину в Кривому розі. Прислухався хто, що говорить.
  Шахтарям вкладають в голову. Ви важко працюєте і вам треба їсти багато м'яса. То вони починають нажимати на кури. В результату надлишкова вага і передчасна проблема здоров'я.
  А дітям кажуть (ребйонок растьот і єму надо хорошо пітатся)результат на лице. А я пригадую в нас в Галичині в дитинстві мама зварила лугази з квасолею і пішли всі по своїх справах хоч їж хоч на їж. Інколи задумувався, коли я останній раз в дома їв. Мені вже під 70 і ялікуюсь поленівкою, хронівкою, березівкою та іншим,що зфантазую і так буде поки богом призначено.
 • Анонімно 20 квітня 2016, 21:26 ссылка
  Колись чув про лікування різко терапією то казали загнати розум із задниці в голову неслухняним (переконцентрація уваги). А в нас зараз коли вчителька школяра шляпне рукою по задниці то крику на цілий світ. В мене вдома завжди на цьвоку висів ремінь, але тато ні разу ним нікого не вдарив. Інколи сварився "шляк колєру трафить" і так кулаком по столі декілька разів гримне і ми зразу переконцентровувались і то був самий поважний для нас чоловік.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Діабет

1 червня 2017, 16:19

Чим годувати світ: Топ-5 глобальних трендів у харчуванні

28 квітня 2017, 09:42

У школах і дитсадках Києва подорожчає харчування

6 березня 2017, 17:33

Україна потрапила в трійку лідерів країн за витратами на харчування

10 січня 2017, 12:24

Останні новини за сьогодні: