Новини / Здоров'я / Проти раку і старіння
22 квітня 2015, 09:48
Розмір шрифта: А А А

Проти раку і старіння

Проти раку і старіння, рак, пухлина, старіння, онкологія, канцерогени
Проти раку і старіння

Саме ефективні ліки для продовження життя відкрили російські вчені. Про це розповідає один з учасників відкриття — Володимир Анісімов, членкор РАН, доктор медичних наук, керівник відділу канцерогенезу і онкогеронтологии НДІ онкології ім. Петрова в Санкт-Петербурзі.

Рак і довге життя

  •  У 1970-і я почав працювати ординатором в лабораторії експериментальних пухлин в НДІ онкології і співпрацював з сусідньої лабораторії, яку очолював професор В. М. Дильман. У 1971-му він опублікував у відомому медичному журналі «Ланцет» теорію, в якій пов‘язав старіння з гіпоталамусом — областю мозку, керівної органами внутрішньої секреції. Тоді ж він висунув ідею, що препарати з групи бигуанидов (ними лікують діабет) повинні знижувати захворюваність раком і продовжувати життя. Почалися дослідження препарату фенформин на пацієнтах.

Щоб визначити, чи впливає він на тривалість життя, я запропонував провести експеримент на мишах — на людях це вимагає дуже тривалого спостереження. Миші, що одержували фенформин, жили довше, рідше хворіли на рак, а у старих самок навіть відновлювався статевий цикл. У 1980-му ми опублікували свої дослідження у відомому міжнародному журналі «Геронтолоджи». І досі ця стаття залишається однією з найбільш цитованих у світі. Але потім фенформин заборонили — нібито з-за побічних дій, і його змінив метформін.

  •  Як і чому пов’язані онкологія і продовження життя?
  •  Рак і старіння — дві сторони однієї медалі. Всі гени, які контролюють старіння, контролюють і рак. Ключову роль у цьому відіграє так званий ген mTOR. І найбільш перспективні препарати для продовження життя впливають на нього. Лідер серед них — метформін. Ідея застосовувати його прийшла мені в голову в початку 2000-х. Я тоді привіз особливих мишей з Італії — у них була 100%-ва ймовірність розвитку раку молочної залози. Препарат продовжував їм життя і скорочував кількість пухлин. У 2005 р. ми опублікували це дослідження на Заході у співавторстві з італійськими колегами. Почався бум по дослідженню метформіну.

Коли брати

  • З цього моменту ваш пріоритет і визнали в світі?
  •  Не відразу. Вчені, які задають тон у світових дослідженнях, нас не помічали. Деякі повторювали наші результати, але в публікаціях не посилалися на нас. Коректно вели себе іспанці, голландці, і поступово нас стало неможливо не цитувати. Наука там цинічна — якщо ти не перший, важче отримати гранти. Фармакологія — колосальний бізнес. Мрія західного вченого — щось запатентувати і продати фармкомпанії. Але метформін у цьому плані безперспективний — запатентувати його знову не можна. Дуже цинічно сказав про

це відомий вчений М. Поллак: «Проблема метформіну в тому, що він дешевий, доступний, безпечний і його може приймати кожен».

  •  А чому препарат не призначають вже зараз?
  •  Кілька досліджень на людях проходить, але вони дуже довгі. У нашому інституті у відділенні ендокринології препарат також призначають. Ефект є. Крім цукрового діабету його ще широко застосовують при поликистозе яєчників — це захворювання, при якому старіння організму відбувається дещо швидше. Але залишаються ще питання: в якому віці краще починати прийом? У мишей кращий ефект був, якщо його призначали в 3 і 9 місяців, а в 16 це для них вже старість, він життя не продовжував. Але вже зараз ясно, що метформін працює. Брали його хворі на діабет 2-го типу жили навіть на 15% довше, ніж люди без цієї хвороби з контрольної групи. Думаю, не за горами час, коли його будуть призначати здоровим для продовження життя.
ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Біохіміки запропонували діагностувати рак за допомогою паперової смужки

2 липня 2016, 17:41

Останні новини за сьогодні: