Новини / Здоров'я / Російський учений встановив причину старіння людини
7 лютого 2009, 08:27
Розмір шрифта: А А А

Російський учений встановив причину старіння людини

Російський учений встановив причину старіння людини, старіння людини, мозок, нейрони, ейрони мозку, гліоз, астроцити
Російський учений встановив причину старіння людини

Професор московського НДІ епідеміології і мікробіології ім. Н.Ф.Гамалеи Віктор Зуєв з‘ясував, що старіння організму пов’язане із зайвим приростом числа деяких кліток в організмі. Проте учений попереджає, що ні про яке безсмертя мови все одно не йде. Як вважає Зуєв, якщо навчитися управляти цим механізмом, можна продовжити активний період життя.

Як раніше було доведено, нейрони мозку, оточені сполучними гліальними клітками, з віком гинуть, а клітки глії, навпаки, розмножуються. Саме в результаті загибелі нейронів і розвиваються перші ознаки старості — погіршення пам‘яті, порушення координації рухів, зниження швидкості реакції.

Професор Зуєв поставив собі питання, чому нейрон повинен загинути першим. Адже ці клітки захищені в нашому організмі особливо ретельно — між нейронами і мозковими капілярами є для цієї мети спеціальний посередник — зірчаста клітка (астроцит). На думку професора, все відбувається зовсім не так, як вважалося раніше: не нейрони гинуть першими, а спочатку стартує так званий гліоз — все більш активне розмноження кліток глії. Їх маса, що розростається, починає тиснути на астроцити, а ті врешті-решт прирікають нейрони на загибель.

Провівши експеримент на лабораторних мишах, професор Зуєв прийшов до висновку, що гліальні клітки починають розмножуватися набагато швидше при додаванні в їх середовище біоекстракту, приготованого з мозку старих мишей. Подібна субстанція, здобута з мозку мишок середнього віку, дає куди менш помітний ефект, а мозковий екстракт від молодих особин ніяк не провокує клітки глії на розмноження.

У іншому експерименті учені спробували за допомогою цих же біопрепаратів впливати на організми живих молодих мишей. Вже через 3-4 місяці піддослідні гризуни, яким були зроблені ін’єкції екстракту мозку немолодих мишей, стали виявляти явні ознаки передчасного старіння. Дослідження їх мозку показала наявність двох найхарактерніших ознак: загибель нейронів і посилене розмноження кліток глії. Результат цих двох процесів у піддослідних мишей виявився значно більш вираженим, ніж у природно постарілих особин.

Отримані дані прямо свідчили про те, що виявлений ученими чинник є причиною старіння, а не його слідством. Після експериментів з тваринами учені перейшли до дослідження людського організму. Вони узяли кров людей різного віку — від 10 до 78 років, виділили з неї сироватку і додали до однакової кількості гліальних кліток, поміщених в пробірки.

Через декілька днів виявилася закономірність, схожа із змінами в організмі піддослідних мишей. Сироватка крові 10-20-річних не спровокувала ніякого зростання кількості гліальних кліток, кров людей середнього віку вже дала помітну активізацію цього процесу, а сироватка, отримана від старших вікових груп, забезпечила бурхливе розростання кліток глії. Як вважає професор, проведені експерименти дають серйозну підставу вважати, що при переливанні крові слід враховувати віковий чинник.

Віктор Зуєв відзначає, що людина може прожити приблизно до 120 років. Раніше про це говорили і інші учені. Зараз середня тривалість життя сучасної людини наблизилася до 75 років, а реєструвати прояв чинника старіння у людей учені починають з 25 років. Тоді закінчується програма зростання і запускається інша програма – старіння.

Зараз головне завдання, що стоїть перед фахівцями, — якомога точніше визначити, що ж саме вдає із себе чинник старіння — по хімічній природі, по структурі, по реакції на зовнішні дії. Після цього може починати працювати над зниженням біологічної активності чинника старіння в організмі.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: