Новини / Здоров'я / Старість не радість…
18 вересня 2013, 16:31
Розмір шрифта: А А А

Старість не радість…

Старість не радість..., старість, мудрість, страх, інтонація мовлення, байдужість, літня людина
Старість не радість…

Старість прийнято асоціювати з мудрістю, м‘якістю, добротою. Але в житті ми, на жаль, рідко бачимо у літніх людей позитивні особи. Чому?

Наш експерт — доктор медичних наук, лікар-психотерапевт, дійсний член Професійної психотерапевтичної ліги Андрій Стрельченко.

Найлегше було б звинувачувати людей похилого віку. Мовляв, життя прожили, а мудрості не нажили. Але подібні прояви свідчать не стільки про поганий характер, скільки про глибоких особистих проблемах і переживаннях.

Що ховається за злобою?

Часто літні виявляють злість, коли вони чогось бояться, в чому не впевнені. Це — звичайна захисна реакція. Злість — ознака підвищеної уразливості, а люди похилого віку, як відомо, — найбільш вразливий прошарок суспільства, особливо в нашій країні. Але злість — ще й один з найбільш простих і дієвих способів привернути до себе увагу. Для людини будь-якого віку важливо, щоб його бачили, помічали, брали до уваги. Найболючіше, коли тебе ігнорують.

Більшість наших літніх людей прожили дуже складне і важке життя, пов’язане з постійними переживаннями, проблемами, кризами, відсутністю стабільності. Все це також наклало відбиток на їх характери і психіку.

Важливо вміти радіти!

У чому вразливість літньої людини визначається тим, чи був він оптимістом чи песимістом в молодості. Вибрати позитивне ставлення до життя важче, це вимагає роботи над собою. Але для того щоб бути щасливим, не потрібно нічого надприродного. Треба просто намагатися у всьому знаходити щось хороше. І ще — навчитися жити тут і зараз. Не турбуватися про те, що буде, тому що це нам все одно невідомо. Якщо сьогодні, в дану хвилину добре і комфортно, то і відмінно. А якщо щось не влаштовує, треба подумати, що можна зробити, щоб стало краще.

Людям старшого покоління, щоб їх погляд на світ став більш дружелюбним, можна порадити збільшити фізичну активність. Адже рух сприяє виробленню гормонів задоволення — ендорфінів. Нехай це будуть посильні і приємні навантаження: прогулянки в парку з собакою або у дворі з онуками, відвідування клубів, танцмайданчиків або гуртка хорового співу, катання на лижах і т. д.

Також дуже важливо знайти якийсь інтерес в житті. Наприклад, творчість або домашнє господарство. Узявши на себе частину домашніх справ, літня людина буде відчувати свою затребуваність у родині. І ще одна порада: потрібно намагатися оточувати себе життєрадісними людьми і скоротити до мінімуму спілкування з тими, хто вганяє в тугу, зневіру, апатію, хто краде енергію і нічого не віддає взамін.

Навчіться вислуховувати людей похилого віку

Основна проблема літніх — почуття самотності. І це не тільки дефіцит спілкування. Іноді навіть у старих, оточених великою кількістю рідні, виникає відчуття відчуженості і непотрібності. Психолог Ерік Берн писав, що все життя людини складається з двох процесів: одержання стусанів і погладжувань. Так от, літні люди дуже потребують емоційних «погладжувань», що виявляються в увазі, турботі, участі. Іноді треба просто вислухати літню людину — і йому стане легше. Для старих важливіше не самі слова, а інтонація, з якою вони вимовлені. Дуже важливо показувати свого старшого родича, що його думка важлива для вас. Потрібно обговорювати з ним якісь події, запитувати ради, цікавитися його думкою.

Деякі фрази можуть жорстоко образити літню людину. До них відносяться всі ті слова, які виражають неповагу, байдужість, неувагу. Не варто говорити: «Відчепися!», «Ти все одно нічого не розумієш!», «Це не твоя справа! У мене своє життя!».

Укладення контракту

Часто буває, що літня людина починає маніпулювати своїми близькими із страху залишитися на самоті стає домашнім тираном. На цей випадок саме правильне — перевести відносини в режим контракту. Обидві сторони
повинні чітко визначити свої взаємні права і обов'язки, аж до дрібниць. «Переговори повинні вестися в максимально доброзичливому, спокійному і приязному тоні. Частіше говоріть про те, як вам дорогий ваш родич, але при цьому твердо відстоювати свої інтереси. Звичайно, буде краще, якщо вдасться донести до літньої людини, що гармонії можна досягти, тільки якщо обидві сторони будуть прагнути йти один одному назустріч.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Пенсійний стаж в Україні хочуть підвищити на 10 років

13 травня 2017, 16:07

Як в Україні отримати високу пенсію

20 квітня 2017, 09:04

Останні новини за сьогодні: