Новини / Політика / Одна країна, два Різдва: чи готова Україна перенести свято
26 грудня 2019, 07:41
Розмір шрифта: А А А

Одна країна, два Різдва: чи готова Україна перенести свято

Одна країна, два Різдва: чи готова Україна перенести свято, Різдво 25 грудня, традиційне Різдво, зміна церковного календаря, перехід ПЦУ на Григоріанський календар
Одна країна, два Різдва: чи готова Україна перенести свято

Різдво 25 грудня для України свято відносно новий — офіційно він з‘явився в 2017 році. Залишилося і традиційне Різдво — 7 січня. В 2019 дискурс навколо цієї теми трохи змістився — предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) Єпіфаній допустив можливість єдиного святкування 25 грудня за умови, що така зміна церковного календаря підтримає суспільство.

Однак пізніше в ПЦУ прийшли до висновку, що поки українці до цього не готові. Спікер ПЦУ Євстратій (Зоря) заявив, що поспішна календарна реформа внесе сум’яття в українське православ'я на роки вперед, а реформа зараз несе очевидні й реальні ризики, а не користь для віруючих і церкви. Проте в українському суспільстві тема для обговорення залишилася.

Згідно з результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг», проведеного з 5 по 8 грудня, ідею перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня підтримують тільки 25% опитаних українців. Проти — 64% респондентів. Ще 7% заявили, що їм це питання байдуже, а 4% — не змогли відповісти.

Найбільше прихильників ідеї перенесення Різдва на заході України: 43% підтримують і майже стільки ж не підтримують. В інших макрорегіонах респонденти висловилися, скоріше, проти перенесення: в Центрі 23% — за і 66% — проти; на Півдні — 15% і 74% відповідно, на Сході — 14% і 74%. Дещо більше підтримують цю ініціативу більш забезпечені і опитані середнього і старшого віку.

Соціологи відзначають — в динаміці кількість тих, хто висловився на підтримку перенесення дати святкування, зросла. Так, в 2016 році цю ідею підтримували тільки 16% респондентів, а проти були 69%.

З політичної точки зору ситуація виглядає не набагато простіше. Але, в першу чергу, потрібно розуміти, що мова йде не про перенесення свята, а про перехід ПЦУ на Григоріанський календар, за яким Різдво святкують у ніч з 24 на 25 грудня. Зараз церква використовує Юліанський календар і святкує Різдво в ніч з 6 на 7 січня.

При цьому, як вважає глава правління Всеукраїнської регіональної експертно-юридичної асоціації впливу Олексій Буряченко, визначення Верховною Радою України від 25 грудня як вихідного дня є доречним і довгоочікуваним рішенням, оскільки Україна — багатоконфесійна держава, і свято Різдва мають право повноцінно святкувати всі віруючі християни, поза залежно від того, за яким календарем править його церква. І саме свято не повинен вносити елементи релігійного розколу в і так досить напружене українське суспільство.

«Позиція Єпіфанія з приводу» мудрого і розумного «підходу до переходу на Григоріанський календар зрозуміла й доречна. На сьогоднішній день і 7 січня, і 25 грудня є державними святами, і немає ніякої дискримінації в цьому питанні, — каже Буряченко. — З політичної точки зору, зараз не найкращий час радикально підходити до питання безальтернативного визначення і визнання виключно однієї дати святкування Різдва — 25 грудня. Різкі і непродумані дії в цьому напрямку можуть розколоти православних віруючих і ще більше їх радикалізувати.»

Як зазначає незалежний експерт Олександр Хмелевський, зараз недоречність цього питання підтверджують і соціологічні дослідження, і визнає ПЦУ. І якщо зараз здійснити перенесення, це може привести і до чергового розколу в церкві і протистояння в суспільстві. Більш того, і з часом, навіть якщо настрою в суспільстві зміняться, буде залишатися значна кількість людей, які будуть святкувати Різдво 7 січня, відзначає він.

«Навіть якщо з часом гострота цього питання знизиться і більшість українців будуть готові до перенесення свята, то значна частина суспільства все одно святкуватиме Різдво 7 січня. Уже понад 100 років на державному рівні діє Григоріанський календар, проте багато людей все ще святкують Старий Новий рік. Так само буде і з Різдвом 7 січня», — вважає Хмелевський.

При цьому перенесення святкування на 25 грудня необхідний для відновлення історичної справедливості після того, як Київська митрополія повернулася під церковну юрисдикцію Константинополя, вважає член правління міжнародного союзу «Інститут національної політики» Марина Багрова. Крім того, Україна чітко визначилася з курсом на євроінтеграцію. А переважна більшість європейських християн святкують Різдво 25 грудня, відзначає експерт.

«Для того, щоб ризики зійшли нанівець, української влади та духовенства потрібно частіше виступати в ЗМІ і доносити українському суспільству правду про те, чому варто святкувати Різдво 25 грудня, — каже Багрова. — Саме відсутність належного інформаційного взаємодії духовенства зі своєю паствою, недостатнє увагу ЗМІ до такого актуального питання здатне привести до виникнення в суспільстві різних негативних міфів і інсинуацій.»

У той же час тяжіння українців до західних новорічних традицій відзначають в комерційному секторі. За даними українського маркетплейса Prom.ua, українці давно і охоче переймають

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
    Ви не авторизувались.
    Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
    ваш коментар:

    Останні новини за сьогодні: