Новини / Політика / Електронний уряд як спосіб боротьби з українською корупцією
11 грудня 2014, 09:27
Розмір шрифта: А А А

Електронний уряд як спосіб боротьби з українською корупцією

Електронний уряд як спосіб боротьби з українською корупцією, Україна, Росія, корупція, Петро Порошенко
Електронний уряд як спосіб боротьби з українською корупцією

Україна виявилася втягнута в приховану війну з Росією, а економіка країни перебуває в настільки жалюгідному стані, що зараз необхідно терміново вирішувати найболючіші проблеми. І зайнятися впровадженням нових технологій для скорочення держвитрат і підвищення грошових надходжень — це найважливіше завдання для майбутнього країни.

Ситуація дуже серйозна. Ще не критична, але така складна, що новому українському уряду потрібно якнайшвидше прийняти всі можливі заходи, щоб допомогти нашій улюбленій країні зробити ковток свіжого повітря.

Крім того, деякі з цих заходів можуть поставити Україну на правильний шлях до справжньої реалізації нашої революції. Мова йде про відхід від пострадянської економіки і побудови нової, абсолютно прозорої і відкритої системи, в якій олігархи ведуть себе як нормальні бізнесмени.

Думаю, що в цей важкий час для 46 мільйонів моїх співвітчизників електронний уряд може зіграти дуже цінну або навіть рятівну роль. Зокрема це стосується збору ПДВ та проведення тендерів. Тобто двох областей, де корупція в Україні вирує ще до проголошення незалежності країни у 1991 році.

Зараз не можна втрачати жодної гривні. Тим більше, що національна валюта втратила більше половини вартості за останні кілька місяців. Що стосується економічного зростання, в 2014 році він може скласти -8%. Ну а хіба могло бути інакше?

За рік країна пережила багатомісячне протистояння, повалення президента наприкінці лютого і найглибшу кризу з сусідньою Росією, яка в березні анексувала Кримський півострів і підтримала сепаратизм на Донбасі, гірничодобувному і промисловому центрі України.

Чи варто говорити, що всі ці події негайно позначилися на економіці: повне припинення інвестицій, порушення товарообміну з нашим головним торговим партнером Росією, 25% інфляція…

Реальний сектор економіки відчув сильний удар. Донбас — це центр нашого багатого промислового полотна, основа нашої чорної металургії. В цьому році промислове виробництво, безумовно, скоротилося куди більше ніж на 10%, зокрема в сталеливарній, металопрокатній та хімічній галузі.

Тривожні цифри, особливо якщо згадати, що по-справжньому конфлікт на сході України розгорівся тільки в квітні-травні. Добре справи йдуть тільки в сільськогосподарському секторі, що на перший погляд може здатися дивом, однак нагадаємо, що здоровий глузд та інстинкт самозбереження незмінно врятували сільськогосподарські і промислові регіони України.

Сьогодні загальна ситуація значно ускладнюється загрозою енергетичної кризи. Розпочата проти нас Росією «гібридна» війна (так назвали її московські політичні оглядачі) включає в себе значну енергетичну складову, справжній стрижень конфлікту.

В той самий день, коли народний рух проти президента Януковича здобув перемогу на Майдані, через три місяці після його відмови підписати угоду про асоціацію з ЄС, «Газпром» оголосив про підвищенні цін на газ, що постачається нам. У Києва до того моменту накопичилася велика заборгованість за російське паливо, і Москва раптово почала вимагати виплатити їй всю належну суму.

Досягнута в останній момент наприкінці жовтня домовленість дозволила уникнути припинення постачання цієї зими. Ця угода діє лише до березня майбутнього року, але доводить те, що ми все ще можемо і повинні розмовляти і шукати рішення з Москвою.

Що стосується вугілля, на якому працює більшість наших електростанцій, країна раптово втратила 60% видобутку, так як більшість наших шахт розташовані в Донбасі, а той виявився під контролем так званих «сепаратистів». Тепер уряду доводиться обмежувати наше споживання електрики, газу та опалення.

Все це, м'яко кажучи, ускладнює завдання тих, хто займається нашим національним бюджетом. Тим більше що дефіцит нашої національної компанії «Нафтогаз» (5,5% ВВП) доведеться покривати з державного бюджету, наші військові витрати зросли на 700 мільйонів євро (+87% порівняно з 2013 роком), а банківська система завалиться без підтримки.

Країна не зможе впоратися з усім цим без фінансової допомоги ЄС і МВФ. Як повідомив президент Порошенко, в березні має відбутися конференція зі спонсорами.

Все це підводить нас до, як мені здається, пріоритетного завдання: якнайшвидшого введенню електронного уряду там, де це можливо. Чарівним рішенням це ніяк не назвати, але з урахуванням ситуації, що склалася, воно може виявитися ключовим. На паралельну економіку на Україні припадає 60% ВВП.

Причиною тому стали непрозорі бюрократичні процедури, всюдисуща корупція і, як наслідок, неефективність контрольних і в першу чергу фіскальних органів.

«Політика є мистецтво можливого», — казав Отто фон Бісмарк. Я пропоную негайно ввести електронний уряд в зборі ПДВ та прийнятті рішень за держзамовленнями.

Немає потреби вводити нові податки, давайте краще підвищимо ефективність збору ПДВ. Це, як і скрізь, найважливіший для бюджету податок, але на Україні він ще і самий корумпований. З 1 січня 2015 року ми можемо ввести електронну систему управління ПДВ.

Тим самим ми значно полегшимо роботу фіскальної системи і зменшимо витрати на неї. Так, доведеться попрощатися з низкою інспекторів, але тим самим ми принаймні створимо таку систему, яка створює для всіх рівні умови в бізнесі. Хіба це не підвищить нашу привабливість серед інвесторів?

Щодо прозорості держзамовлень, закон про електронні торги в цій області існує вже не перший рік. Достатньо лише почати застосовувати його на практиці. Залишається прийняти лише ряд рішень технічного плану. Впевнений, що на підготовку нам потрібно менше року.

За найскромнішими оцінками, така система збільшила б надходження на 10-15% завдяки підвищенню прозорості та активізації конкуренції. Інакше кажучи, йдеться про мільярд євро в рік.

Крім того, крім збору грошей ми створимо і абсолютно новий діловий клімат. Він буде привабливим для всіх справжніх бізнесменів, які не бояться конкуренції. Україна — європейська держава з найбільшим потенціалом зростання.

По населенню ми рівні сусідній Польщі, але наш ВВП у 20 разів менше. У нас вже є хороші закони, і нам залишається лише придумати і реалізувати необхідні для їх застосування технічні умови. Ми повинні домогтися успіху, тому що від цього залежить виживання нашої країни і майбутнє Європи і Росії.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: