Новини / Політика / Комуністичні пристрасті по коаліції: Піти, щоб залишитися
3 червня 2011, 20:04
Розмір шрифта: А А А

Комуністичні пристрасті по коаліції: Піти, щоб залишитися

Комуністичні пристрасті по коаліції: Піти, щоб залишитися, Комуністична партія України, опозиція, Петро Симоненко, Леонід Грач, коаліція
Комуністичні пристрасті по коаліції: Піти, щоб залишитися

Крім продовження «курсу реформ», переслідувань опозиції і кадрових ротацій в уряді, початок літа ознаменувався і черговим дистанціюванням Комуністичної партії України від влади. Представники КПУ знову заговорили про вихід фракції з парламентської більшості «Стабільність і реформи». Справжнє дежа вю: рівно рік тому, практично, день в день, «симоненківці» вже намагалися шантажувати цим своїх партнерів по коаліції. І, якщо тоді це ще мало якийсь сенс, то сьогодні такі заяви — лише порожня балаканина.

Нас незможно збити з шляху …

Отже, рік тому, 12 червня, народний депутат Леонід Грач, який, на той момент, ще остаточно не посварився з лідером КПУ Петром Симоненком, вніс питання виходу з коаліції до порядку денного засідання ЦК Компартії. «Комуністи повинні визначитися, чи бути в такій коаліції, де не виконується жодна обіцянка, дана Президентом», — пояснив він тоді своє рішення. При цьому, за його словами, ряд питань для КПУ — принципові. Приміром, питання статусу російської мови. І саме їхнє рішення було запорукою того, що комуністи підтримали Януковича в другому турі президентських перегонів. «Я не знаю, що вирішить керівництво нашої партії, але це питання я поставив публічно, ми повинні визначитися. Адже, в іншому випадку, ми беремо на себе відповідальність і може виникнути питання про те, що ми загинемо під біло-блакитними», — прогнозував Грач.

На його думку, підвищення пенсійного віку за вказівкою МВФ в Пенсійної реформи, збільшення робочого дня в Трудовому кодексі — антикомуністичні ідеї.

Проте керівництво партії, на яке сподівався Грач, влітку 2010 року вирішило продовжити дружбу з партнерами по більшості. У Партії регіонів тоді натякнули, що заяви про вихід КПУ з коаліції було не більше, ніж прояв внутріпартійної боротьби. Що, власне, й підтвердилося публічним скандалом між Грачем та Симоненком пізніше.

Комуністи на вихід

Однак ситуація з дистанціюванням комуністів від партнерів по парламентській більшості і їх «реформ», повторилася знову вже сьогодні. Буквально, через два тижні, в КПУ почнуть обговорювати питання про вихід з більшості. «Від свого імені я не можу коментувати такі рішення, проте дійсно в нашій фракції, в низах, вже йде сьогодні затяте невдоволення тим курсом, який триває завдяки таким діячам, як Тігіпко, Герман, нинішній уряд. На пленумі 11 числа, а потім і з‘їзді 18-19 червня ми дійсно будемо обговорювати ці питання, тому що основним документом співробітництва в більшості є та програма, яку підписав Петро Миколайович Симоненко як кандидат у Президенти, і Янукович», — зазначив народний депутат від КПУ Євген Царьков.

За його словами, існує низка питань, по яких у КПУ з партією влади досягнуто компромісу. Наприклад, нео-більшовики цілком задоволені законом про засади внутрішньої і зовнішньої політики, які не передбачають вступ України в НАТО і поліпшенням стосунків з Росією. Проте обурення представників КПУ, як і раніше, викликає закон про мови, який до цих пір лежить у Верховній Раді (можливо, в якості стабільно розігруваного козиря на будь-яких виборах — ред.), Не зрушуються з мертвої точки питання співпраці з МВФ, а також «поведінка олігархів на українському ринку». «І найголовніше, нам не дали відповідь на одне питання: що буде з продажем землі? Ми виступаємо категорично проти продажу землі без створення реєстру землі і без інституту довгострокової оренди … Тому на пленумі і на з’їзді ми розглянемо це питання, і, якщо більшість вирішить виходити з такої більшості політичного, то, однозначно, ми вийдемо», — зазначив Царьков.

Ніяких компромісів?

Концентруючи увагу суспільства на таких резонансних питаннях і своїй принциповості, комуністи дещо лукавлять. Справа в тому, що проблемними стосунки КПУ з Партією регіонів стали не тільки через МВФ, ущемлення прав комуністичного електорату і безчинств «олігархічного клану». Сьогодні одним з головних питань для Компарії у Верховній Раді є новий закон про вибори народних депутатів, за яким будуть проводитися парламентські вибори 2012 року. І, якщо рік тому вихід з коаліції в разі, якщо партнери по парламентській більшості не підтримають позицію комуністів залишити пропорційну систему виборів, не розглядалося, то сьогодні це — питання політичного виживання КПУ. «За змішану систему і 5% бар‘єр ми ні в якому разі не проголосуємо … Якщо говорити про компроміси з приводу закону про вибори, то ці теми, відверто кажучи, ми ще не обговорювали. Я вважаю, що компроміс може бути один — залишити нинішній розмір прохідного бар’єру на рівні 3%. Ми — за його пониження, а 3% може стати компромісною цифрою», — Заявив лідер комуністичної партії Петро Симоненко. При цьому, за його словами, навіть якщо Партія регіонів і уряд підуть на поступки і залишать прохідний бар‘єр колишньою (3%), але будуть просувати змішану систему виборів, КПУ цей закон не підтримає.

На кону — політичне майбутнє

Звичайно, до з’їзду в середині червня КПУ буде «на публіку» продовжувати критикувати «олігархів» і проштовхувати ідеї «захисту трудового народу». Тим не менш, вважають політологи, Партії регіонів вдасться домовитися з комуністами знову. Так сталося в березні 2010 року, коли КПУ не влаштували кадрові ротації, що проводяться новою владою. Так сталося і в травні минулого року, коли парламент проголосував за допуск військових підрозділів інших держав на територію України у 2010 році для участі у військових навчаннях. Так сталося в червні минулого року і в січні поточного, коли в КПУ кинулися люто критикувати реформи, пропоновані главою держави і Кабміном. Так, мабуть, станеться і сьогодні. «Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов вже сказав, що можливо прохідний бар'єр піднімуть всього до 4%. На мою думку, є велика ймовірність, що комуністи погодяться на 4%», — зазначив директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський.

За його словами, незважаючи на те, що парламентська більшість втратила колишній вплив, Партії регіонів все ж таки важливо зберегти співпрацю з комуністами. «Компартія займає певну соціальну нішу — за неї голосують пенсіонери, які справно ходять на вибори. Якщо не буде комуністів, то малоймовірно, що вони будуть голосувати за Партію регіонів. Швидше за все, вони будуть шукати якусь соціально-популістську силу, і на цьому можуть зіграти і БЮТ, і націоналісти. Так що для «регіоналів» ризиковано не пускати Комуністичну партію в парламент», — вважає він.

Більше того, КПУ були й залишаються зручним партнером для партії влади. «Іноді голосуються питання, які не сприймаються іншим партнерами і навіть не всіма» регіоналами «, а комуністи цю тему підтримують. Наприклад, моменти, що стосуються якихось домовленостей з Росією», — підкреслив політолог.

Та й що значить сьогодні коаліція, якщо її існування навіть не передбачено у Конституції 1996 року, за якою нині й живе Україні? Лякати Партію регіонів виходом з більшості КПУ могли до скасування конституційної реформи 2004 року. А сьогодні голосувати в парламенті може хто завгодно і за що завгодно. І саме по собі більшість, за наявності «тушок», є ситуативним.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Всі крісла в Кабміні займе партія «Слуга народу» — представник Зеленського

29 липня 2019, 15:37

Порошенко назвав умови для відновлення нормальних відносин з Росією

27 травня 2017, 18:45

Навіщо забороняти авто на єврономерах

26 травня 2017, 15:52

Підписано указ про право українців на безвіз

26 травня 2017, 15:21

Останні новини за сьогодні: