Новини / Суспільство / Мумія знімає маску
15 листопада 2007, 08:27
Розмір шрифта: А А А

Мумія знімає маску

Мумія знімає маску, мумія, саркофаг, фараон Тутанхамон, маска, Говард Картер, туризм, гробниця, Єгипет
Мумія знімає маску

Обличчя фараона Тутанхамона виставлене напоказ Через 3 тисячі років після того, як тіло наймолодшого і відомого правителя Давнього Єгипту було загорнуте в полотно і похоронене в підземній усипальні із золота, у публіки знов з‘явився шанс подивитися на обличчя фараона Тутанхамона. 15 листопада його побачать жителі Лондона, а потім — трьох міст США.

 

Археологи обережно вийняли крихку мумію з кварцового саркофага, прикрашеного вирізаними на камені зображеннями богинь, миттєво отдернув бежеву тканину, що закриває чорне тіло, що окам’яніло.

Тканину, в яку було загорнуте тіло Тутанхамона, повернули на колишнє місце, і непокритими залишилися лише його обличчя і маленькі ступні ніг. 19-річний фараон, чиє життя і смерть займали учених на протязі майже 100-річчя, перемістився в просту прозору камеру з системою клімат-контроля, щоб його тіло не розсипалося в прах.

«Вперше я можу стверджувати, що мумія Тутанхамона в безпеці і добре захищена, не дивлячись на те що всі туристи, які сюди увійдуть, зможуть побачити обличчя Тутанхамона своїми очима, — розповідає голова вищої ради у справах старовин Єгипту Захи Хавасс. — Обличчя золотого хлопчика просто дивовижно. У нім утілилися чарівництво і таємниця».

По визнанню ученого, сильно пошкоджену мумію почали відновлювати більше двох років тому. Велика частина тіла розпалася на 18 частин — таким Тутанхамона знайшов британський археолог Говард Картер 85 років тому, коли він вийняв його з саркофага і спробував зняти всесвітньо відому золоту маску.

Проте експерти побоюються, що масовий туризм може принести ще більшу шкоду мумії. Щомісячно тисячі туристів відвідують підземне поховання, і Хавасс припускає, що через 50 років від мумії залишиться лише жменька праху.

«Вологість, тепло і гаряче дихання відвідувачів гробниці приведуть до того, що мумія розсиплеться. Єдиним незайманим місцем поки залишається обличчя. Нам необхідно його зберегти», — відзначає учений.

Таємниця, що оточує фараона Тутанхамона (він правив за часів XVIII династії і зійшов на престол у віці восьми років) і його унікальну золоту гробницю, примусила відкласти всі справи багатьох прихільників і знавців Давнього Єгипту з тієї пори, коли Картер виявив гробницю і зробив забутого всіма фараона зіркою світової величини.

Тутанхамон не був наймогутнішим або найважливішим з правителів Єгипту. Але скарби, що вражають уяву, чутки про таємниче прокляття, від якого палі Картер і члени його команди (хоча ці відомості давним-давно викриті експертами), а також деякі книги і документальні фільми лише підігрівали інтерес до фараона.

Останніми роками археологи прагнули встановити причину смерті Тутанхамона і дізнатися, ким були його найближчі родичі. У 2005 році учені знову вийняли мумію з гробниці і на 15 хвилин помістили її в переносний сканер, щоб отримати тривимірне зображення. Це було перше сканування, виконане на єгипетській мумії.

Результати дослідження поставили хрест на домислах про те, що Тутанхамон помер насильницькою смертю. Але точна причина смерті, що наступила в 1323 році до нашої ери, так і не була встановлена. Експерти, включаючи Хавасса, припускають, що за декілька днів до смерті Тутанхамон зламав стегнову кістку на лівій нозі. Це могло стати наслідком нещасного випадку згідно останньої версії, він відбувся на полюванні. А потім в рану потрапила інфекція, що і привело до летального результату.

Сканування також допомогло вченим дізнатися деякі факти про життя фараона. Тутанхамон добре харчувався і володів міцним здоров‘ям, проте був худорлявий і невисокий — 168 сантиметрів. Сканер також показав, що фараон успадкував деякі риси, властиві членам його сім’ї крупні зуби-різці, нерівні і декілька несиметричні зуби нижньої щелепи.

Виставка проходитиме в період максимального інтересу публіки до молодого єгипетського фараона. Її вже відвідали більше 4 млн чоловік під час першої частини маршруту — по чотирьох містах США.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Опитування показало, чи хочуть іноземці їхати в Україну після Євробачення

28 травня 2017, 13:25

Поїхати в ЄС недорого: як економити на квитках, їжі та ночівлі

25 травня 2017, 13:38

Останні новини за сьогодні: