Новини / Суспільство / Ізраїльтяни живуть краще, ніж будь-коли, але вимагають соціальної справедливості
23 серпня 2011, 08:48
Розмір шрифта: А А А

Ізраїльтяни живуть краще, ніж будь-коли, але вимагають соціальної справедливості

Ізраїльтяни живуть краще, ніж будь-коли, але вимагають соціальної справедливості, ізраїльтяни, мітинг, соціальна справедливість, економіка, Біньямін Нетаньяху
Ізраїльтяни живуть краще, ніж будь-коли, але вимагають соціальної справедливості

Багато ізраїльтян сьогодні живуть краще, ніж будь-коли. За кількістю торгованих компаній на Nasdaq Ізраїль поступається лише США та Китаю. Але жителі країни мітингують, вимагаючи соціальної справедливості

Ізраїльська економіка стійка як ніколи. За минулий рік її зростання склало 4,7% проти 2,9% у США і всього 1,7% в ЄС. Багато ізраїльтян сьогодні живуть краще, ніж будь-коли. Деякі місцеві виробники, такі як Check Point Software Technologies і Teva Pharmaceutical Industries, вийшли на лідируючі позиції в своїх галузях. За кількістю торгованих компаній на Nasdaq Ізраїль поступається лише США та Китаю. Тим не менш, нещодавно по країні прокотилася хвиля протестів. Більше 300 тисяч осіб взяли участь у масових демонстраціях, скандуючи гасла: «Люди вимагають соціальної справедливості».

Чому люди вийшли на вулиці і стали добиватися змін? Однією з причин є зростання цін на багато товарів і послуги, які раніше субсидіювала держава. Населення країни останнім часом дуже стурбоване вартістю нерухомості, яка в Ізраїлі вище, ніж в інших розвинених країнах. Житло за останні три роки подорожчало на 40%, з ринку були витіснені молоді сім‘ї і велика частина середнього класу.

Останнім часом все більше проявляється тенденція до концентрації добробуту, посилюється нерівність доходів — у цьому відношенні Ізраїль «випереджає» всі розвинені країни, за винятком США. Багато представників середнього класу вважають, що якість життя падає, так само як і якість державних послуг, наприклад, початкової і середньої шкільної освіти.

Кілька маніфестантів в ході недавніх демонстрацій підкреслювали, що вони не вимагають політичних перетворень в країні. Голова Ізраїльського студентського союзу Іцик Шмуелі заявив: «Ми не чекаємо змін в парламенті, який обрав народ. Ми вимагаємо змін в економіці Ізраїлю. Ми будемо домагатися гуманної економіки, яка буде враховувати інтереси всіх людей, а не тільки декількох чоловік».

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху відгукнувся на невдоволення протестувальників. Він заявив демонстрантам, що створить спеціальну урядову групу, яка займеться розглядом їх вимог.

Уряду необхідно підвищити ефективність ринкової моделі, яка принесла країні економічне процвітання. При цьому Нетаньяху повинен не допустити повернення до колишнього дефіцитному витрачання бюджету та державному контролю над економікою, коментують оглядачі Bloomberg. Проблему зростаючих цін можна вирішити, наприклад, усуненням бюрократичних бар‘єрів для розвитку конкуренції.

Під контролем конгломератів

Британська The Financial Times, коментуючи недавні події, пише про могутніх конгломератах, контролюючих значну частину економіки Ізраїлю. Їх домінування і тісні зв’язки з політиками також стали предметом соціального невдоволення. «Глас народу: протестувальники виступили проти теплих відносин між магнатами і політиками», — пише газета.

Останнім часом ізраїльські регулятори і економісти також висувають претензії, що конгломерати підривають конкуренцію, роздувають ціни і витісняють міноритарних акціонерів.

The Financial Times описує показову ситуацію. Уявіть середню ізраїльську сім‘ю, яка тільки що купила квартиру на околиці одного з міст. Їх новий будинок і весь квартал по сусідству був побудований тією ж компанією, яка поставляла цемент для будівельних робіт. Цією же структурі сім’я платить за страховку, мобільний зв‘язок та інтернет-підключення в будинку. У холодильнику — продукти з супермаркету, що належить компанії. У шафі одяг, куплена в магазинах, що входять в одне з її підрозділів. Та ж структура володіє газетою, яку щоранку кидають в поштову скриньку.

І навіть цей перелік не відображає всієї потужності і впливу ізраїльського холдингу IDB, контрольованого Ночі Данкнер. IDB належать великі й провідні компанії в самих різних галузях. У сфері його бізнесу: мобільний зв’язок (Cellcom), будівництво (Property &Building Corporation), супермаркети (Shufersal), цемент (Nesher), хімічна промисловість (Makhteshim), роздрібна торгівля (Golf, Polgat, Intima), страхування (Clal), медичні прилади (Given), туризм (Israir, Diesenhaus, Unital Tours) та газети (Maariv). Структури холдингу налічують 40000 робочих місць і контролюють активи на суму близько 30 млрд доларів.

Такі масштаби бізнесу не є незвичними для Ізраїлю, де величезні пласти внутрішньої економіки контролює кілька розрослися бізнес-структур. Імена ізраїльських магнатів і олігархів відомі майже кожному в країні. У перших рядах -Ночі Данкнер і Іцхак Цува, найбагатша жінка Ізраїлю Шарі Арісон, найбагатша сім‘я Офер.

За оцінками ізраїльського центробанку, близько 20 бізнес-груп (майже всі сімейні) контролюють 25% всіх компаній, що котируються на фондовій біржі, і близько 50% ринку в цілому. Більшість холдингових груп побудовані за принципом піраміди, завдяки чому верхній рівень може контролювати багато нижчерозташовані ланки, володіючи при цьому лише невеликою часткою участі.

Деякі з структур надмірно диверсифіковані і працюють в областях, між якими дуже невеликий синергетичний ефект. Це не має нічого спільного з максимізацією прибутку. Як і раніше сильні зв’язки між магнатами і політичним класом. Наприклад, до недавнього часу одне з найбільших підрозділів Delek очолював колишній керівник апарату Ехуда Ольмерта, прем‘єр-міністра країни в 2006-2008 році.

Директор аналітичної компанії Дрор Штрум, колишній глава антимонопольного відомства Ізраїлю, виділяє дві проблеми. По-перше, ринок значною мірою окупований великими конгломератами, контроль яких поширюється далеко за межами промислового сектора. Друга проблема — концентрація на ринках капіталу і численні перехресні зв’язки між конгломератами і банками. Штрум говорить, що є п‘ять основних кредитних організацій, що видають кредити на ізраїльському ринку, і вони тісно взаємопов’язані з холдингами.

Структура олігархії — це етюд у контрастних тонах

Зв‘язки ці можуть грунтуватися на власності, особистих чи родинних відносинах і тривалої історії взаємного співробітництва.

І справа не тільки в тому, що через них деформується розподіл капіталу. У такій ситуації гроші пересічних вкладників спрямовуються на фінансування того проекту, в якому зацікавлений власник контрольного пакета, каже професор Ішай Яфех.

Викликає побоювання і те, що ізраїльські банки не хочуть фінансувати нових гравців ринку, боячись, що посилення конкуренції зашкодить інтересам аффилированного конгломерату. Без доступу до фінансування ніхто з новачків не може вийти на ринок і боротися зі старою гвардією.

Конгломерати, що не дивно, розглядають ситуацію інакше. «Ми вважаємо, що конкуренція дуже висока на основних ринках, де ми працюємо — в енергетиці і інфраструктурі», — заявили в Delek.

Структура олігархії — це етюд у контрастних тонах. Різний вік, капітал, походження, інтереси. Але більшість з них піднялися в період приватизацій в середині 1990-х років, коли з’явилася можливість придбати цінні активи за відносно низькими цінами.

Після недавніх протестів ізраїльське уряд пообіцяв вжити заходів для посилення конкуренції. Крім того, політики все частіше виступають на підтримку закону, який наказував би поділ фінансових і нефінансових холдингів. Однак мало хто сумнівається, що могутні ізраїльські конгломерати будуть домінувати в корпоративному секторі ще багато років.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Гройсман поставив «нове» завдання у перебудові економіки

27 травня 2017, 17:46

Україна домовилася з Ізраїлем з медичної співпраці

15 травня 2017, 18:15

Чому українці не інвестують в Україну — економіст

12 травня 2017, 14:12

Останні новини за сьогодні: