Новини / Суспільство / Банкам заборонили огульно штрафувати українців
17 травня 2017, 15:55
Розмір шрифта: А А А

Банкам заборонили огульно штрафувати українців

Банкам заборонили огульно штрафувати українців, штраф, позичальники, фінансисти
Банкам заборонили огульно штрафувати українців

Фінансистам заборонили огульно штрафувати українських позичальників. Верховний суд розглянув спір боржника з банком «Форум» (справа №6-546цс17), і видав нову правову позицію, обов‘язкову до виконання усіма проблемними фінустановами: їм заборонили нараховувати позичальникам пені і штрафи за прострочені кредитні платежі, якщо людина чи підприємство не могли заплатити, тому що не знали куди саме відправляти гроші.

«Дуже логічне рішення ВСУ: якщо банк, що знаходиться на ліквідації, не повідомив реквізити нового рахунку для кредитних платежів, не можна карати позичальників за те, що вони не заплатили чи заплатили із запізненням. Адже у них не було можливості відправити гроші», — прокоментував UBR.ua ситуацію старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.Він запевняє, що багато проблемники зловживають цим моментом, намагаючись виманити побільше грошей з боржників.

«Далеко не всі проблемні банки після старту ліквідаційної процедури через ЗМІ або безпосередньо зв’язуються зі своїми позичальниками і повідомляють реквізити рахунку для подальшого погашення кредитів. При цьому багато люблять почекати, а потім надіслати лист з погрозами подати до суду, і сумами штрафів та пені, які нарахували за той час, поки людина не платив. Людям приходять величезні суми», — зазначив Кравець.У постанові ВСУ зазначається, що судам, що розглядає спори проблемних банків з українцями, потрібно брати до уваги три факти:

Відкрив банк ліквідується єдиний накопичувальний рахунок в Нацбанку: після старту процедури ліквідації, позичальники повинні відправляти гроші саме на нього.
Розміщено оголошення про це накопичувальному рахунку на сайті банку і Фонду гарантування вкладів фізосіб.
Опублікував банк оголошення про свою ліквідацію в газетах «Голос України» та «Урядовий кур‘єр».
З цих джерел позичальники повинні черпати інформацію, що, як запевняють юристи, далеко не завжди їм вдається через банальне нехлюйство відповідальних осіб.

Проблеми у людей виникають після виведення з проблемного банку тимчасової адміністрації — зі стартом ліквідаційної процедури.

«Якщо банк працює в нормальному режимі, а також якщо в банку введена тимчасова адміністрація, проблем не виникає, так як платежі приймаються, всі рахунки банку діють. При ліквідації банку ситуація змінюється, так як банк закриває всі свої рахунки і відкриває новий — єдиний накопичувальний рахунок в Нацбанку для прийняття всіх надходжень», — зазначила UBR.ua юрист практики контрактного права АТ «Вдовічен і партнери», адвокат Олена Гаврилова.За словами юристів, дані про реквізити рахунку можна чекати тижнями, а то й місяцями. Якщо ліквідатор навмисне (щоб нарахувати побільше штрафів) або з-за недбалості не поширює цю інформацію. Хоча зобов’язаний це зробити.

Саме на це юристи радять напирати людям під час судових суперечок за застосованих штрафних санкцій. Адже ст. 613 Цивільного кодексу передбачає, що боржник звільняється від відповідальності у разі, якщо він не міг виконати свого зобов‘язання з вини кредитора.

«І тут головне для позичальника підтвердити неможливість виконати своє зобов’язання з вини банку, щоб у подальших спорах з банком мати більше шансів для позитивного рішення суду. Наша рекомендація — це фіксувати свої дії з наміром погасити заборгованість. Наприклад, ви прийшли у відділення банку, а там закрито і немає жодного оголошення — зателефонуйте на його гарячу лінію (обов‘язково запишіть час і дані оператора). Інший варіант — викличте поліцію, співробітники якої зафіксують факт їх прибуття в конкретний час у відділення банку. Не вдається заплатити через інший банк — отримаєте письмову відмову у цього банку про неможливість зробити платіж. А також обов’язково надішліть письмову заяву в банк про надання інформації як вам платити далі. У разі відсутності реакції на письмове звернення — ви маєте право внести суму боргу в депозит нотаріуса, в цьому випадку ви виконали свої зобов'язання і до вас не може бути жодних претензій, в тому числі і нарахування штрафних санкцій», — запевнила Гаврилова.Вона також зауважила, що ліквідується, банк не має права на власний розсуд збільшувати суму штрафних санкцій та відсотків за користування кредитними коштами, оскільки розмір процентів та пені чітко вказано в кредитних договорах.

«Єдиний нюанс, банк може «почекати» з відправкою вам вимоги погасити кредит, тим самим збільшити період вашої прострочення. Але тут знову ж таки питання до позичальника — наявність доказів спроб своєчасно погасити заборгованість перед банком», — сказала Гаврилова.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: