Новини / Суспільство / Народження другої дитини — серйозний ризик опинитися за межею бідності в Україні
26 серпня 2011, 15:23
Розмір шрифта: А А А

Народження другої дитини — серйозний ризик опинитися за межею бідності в Україні

Народження другої дитини - серйозний ризик опинитися за межею бідності в Україні, сім'я, діти, межа бідності, дитячий садок, Елла Лібанова, демографія, рівень життя
Народження другої дитини — серйозний ризик опинитися за межею бідності в Україні

Вирішувати, як допомогти сім‘ям з маленькими дітьми не опуститися нижче межі бідності, треба з відновлення системи дитсадків, яка зараз майже повністю зруйнована, вважає Елла Лібанова, директор інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ.

Ризик бідності сім’ї з дитиною до 3 років в 1,5 рази вище середнього по країні. І в 2 з гаком рази вище, ніж ризик бідності для сім‘ї, в якій немає неповнолітніх дітей. Що треба зробити державі, щоб українки захотіли народжувати дітей?

За яких умов здійснимо обіцянку президента Януковича про 50 мільйонів?Що в сьогоднішній ситуації є ефективною страховкою від бідності?

Свою думку з цих питань вsсказала Елла Лібанова, директор інституту демографії та соціальних досліджень НАН України

По-моєму, злидні — один з найбільших страхів українців.І впевненості в тому, що її вдасться уникнути, у багатьох немає. Про рівень бідності повідомляються самі різні цифри — від 25% до 80%. Так що ж у нас з бідністю насправді?

По 2011 році говорити ще зарано, а в 2010 році відносний рівень бідності — 24%.(Тобто чверть населення живе нижче відносної межі бідності-delo.ua).

У 2010 році відносний рівень бідності в Україні склав 24%

  А що значить «відносний рівень бідності»?

Це коли рівень життя сім’ї порівнюється із середнім по країні.

(Рахують ще й «абсолютну бідність». Якщо середній дохід на людину в сім‘ї менше прожиткового мінімуму, то сім’я є бідною за абсолютним критерієм. Таких в Україні в різні роки 12-14% .. Цифра може змінюватися. Якщо проіндексувати прожитковий мінімум відповідно до інфляції вийде більше, якщо не індексувати — менше .. — Delo.ua).

Виходить, що абсолютну бідність «підкрутити» легше, ніж відносну?

Тому мені більше подобається показник відносної бідності. Його «підкрутити» складніше. І потім, людину хвилює те, як він живе у порівнянні з оточенням — сусідами, родичами.

Правда у відмінності від інших країн у нас межею бідності вважається 75% медіанного доходячи, а не 50%. Я свого часу їздила до Вашингтона і відстоювала цю рису перед Світовим банком. Аргумент у мене був такий — дуже велика частина доходів знаходиться в тіні. Тому, якщо поставити межу бідності на рівні 50% легальних доходів, у нас відразу не буде бідності. І для нас єдиних зробили виняток.  

(За інформацією Держстатистики в середньому дохід одного українця за 2010 р. склав майже 18 347 грн. Тобто 1 528 грн на місяць.

Багаті громадяни складають 0,5-0,7% загальної кількості українців (46 млн), тобто це 230-320 тис. чоловік. Їх річні доходи — від декількох мільйонів до декількох мільярдів доларів.

Усього в країні за межею бідності живе приблизно 14-15 млн. українців. З них — 11,5 млн. пенсіонерів, 2 млн безробітних (10% з 20 млн.працездатного населення), а також більша частина студентів.)

  Друга дитина-один із головних ризиків бідності

элла либанова А які найсерйозніші ризики бідності загрожують українцям?

Ми вважаємо ризики бідності та рівні бідності з 1999 року. І весь цей час народження другої дитини був дуже серйозним ризиком бідності.

Взагалі, народження дитини це ризик, але другого — особливо. Наприклад, ризик бідності сім‘ї з дитиною до 3 років приблизно в 1,5 рази вище середнього по країні. Це — серйозно.

І це в 2 з гаком рази вище, ніж ризик бідності для сім’ї, в якій немає неповнолітніх дітей

І тільки два рази ситуація змінювалася. Перший раз в 2006 році — якщо пам‘ятаєте, з квітня 2005 року ввели високі допомоги при народженні. І в 2008 році — тоді теж ще раз різко збільшили допомогу. Але в 2009-му ситуація знову почала погіршуватися.

Бо допомоги з’їла інфляція?

І через інфляцію, і через те, що зарплата зростала швидше, ніж допомога. Але не може ж держава посібник збільшувати швидше, ніж зарплати. Це божевілля.

Ризик бідності і повинен зростати з народженням дитини. Адже родина приймаєрішення збільшити витрати і зменшити доходи, тому що мати не буде працювати якийсь час. І мені здається, що держава повинна була піти іншим шляхом. Чи не посібники збільшувати, а створювати можливості для молодої матері раніше приступити до роботи.

Ми весь час йдемо не туди, куди йде весь світ. Ось з цими посібниками, зокрема. Співвідношення допомоги із заробітною платою у нас найвище, вище, ніж мінімальна зарплата. Такого ніде немає. Світ посібник сплачується довше, але його питома вага по співвідношенню із зарплатою — менше. Не треба намагатися людей провокувати на те, що вониможуть заробляти на життя народженням дітей. Це не правильний посил. Потрібно допомогти людям пережити перші роки після народження дитини, коли мати не може працювати, а потім допомогти їй приступити до роботи.

 Я знаю, що у деяких компаній є такі програми, коли жінка, яка народила, може працювати віддалено, вдома.

Але далеко не завжди жінка може знайти надомну роботу. Значить, треба відновлювати систему дошкільних установ. Це була найкраща система в світі. І її повністю зруйнували. Зараз ситуація в цій сфері просто критична.

У реальність інституту нянь я не вірю. Бо надто велику зарплату треба платити матерям, щоб кожній дитині можна було найняти няню. Але от дитячі дошкільні установи з невеликими групами потрібно розвивати. Їх має бути достатньо, тим більше, що діти соціалізуються там зовсім по-іншому.

Ситуация с детскими садами в Украине

А матеріальна база дитсадків збереглася?

Та ні, в тому то й справа, що не збереглася. У лихі 90-е, багато дитячих дошкільних установ було просто продано. Багато садки перестали існувати, а ясла ліквідували як клас.

Дитину до 3 років в дитячий дошкільнийустанова неможливо віддати, навіть у Києві. А що говорити про сільську місцевість. Там ця проблема стоїть особливо гостро. Во багатьох селах просто немає дитячих садків. У селі мати не може відлучитися навіть на кілька годин.

Причому, у нас завжди було прийнято, що дитячі дошкільні установи повинні бути дуже хороші. Насправді, візьміть США — там діти приходять зі своїм пакетиком їжі, сплять на надувних матрациках — ніхто ліжка не ставить. Але мати в ці півдня може піти працювати, або зайнятися будинком.

Освіта — це страховка від бідності

  Виходить, в Україні — не хочеш бути бідним, не народжуй.Але ж тоді тим більше будеш бідним (тільки вже в іншому сенсі цього слова). А які чинники роблять людину більш невразливою? Є протектори від бідності в українському варіанті?

Єдиним протектором від бідності, як і від соціального відчуження через низькі доходи, є наявність вищої освіти. Сім‘ї, де взагалі немає неповнолітніх дітей, а всі дорослі мають вищу освіту, ризик соціальної відторгнення в п’ять разів нижче, ніж у середньому по країні.  

Найбільш складна ситуація в домогосподарствах, де ніхто з дорослих не має вищої освіти. Ось там ризик соціального відторгнення через бідність в півтора рази вище, ніж у середньому по країні.

Це говорить про те, що всупереч всім стереотипам (обгрунтованим і необгрунтованим) про неякісність вищої освіти в Україні, вища освіта, насправді, в дуже великій мірі робить людей невразливими по відношенню до ризиків бідності, і до ризиків безробіття теж.

Тому що люди з вищою освіту набагато частіше працевлаштовуються і довше працюють, ніж люди без освіти. Хоча, часто вони працюють зовсім не за тією спеціальністю, що отримали в навчальних закладах.

Чи буде нас 50 млн.

Якщо люди, народжуючи дитину, а особливо другу не кажучи вже про третю або четверту, ризикують опинитися серед бідняків, як же тоді обіцянка Януковича про 50 мільйонів українців?

Я взагалі не дуже добре розумію, навіщо нам це потрібно. Чому 50, а не 45, або не 60. Країна може і 70 мільйонів прогодувати. Щільність населення у нас дуже низька за європейськими мірками. Загалом, я не бачу в цьому особливого сенсу.

А в які роки, за останні двадцять років, був найбільший пік народжуваності, а коли яма?

Найнижча народжуваність була в 2001 році. А до цього року, число народжених постійно падало. Потім в 2002 почав підвищуватися, а в 2010 — знову знизилося. Думаю через те, що 2009 рік був дуже складним. Ніхто не знав, що буде в 2010. Безробіття почала зростати, доходи впали вперше за досить тривалий період. І люди просто злякалися.

Для того, щоб дітей народжувалося стільки, скільки потрібно, щоб хоча б покоління батьків замістило поколінням дітей — на 100 жінок має народжуватися 213 дітей. А у нас зараз всього 144.

І іншого способу подолати депопуляцію, окрім як активного залучення емігрантів, немає. Це не тільки українська проблема. Усі європейські країни зберігають свою чисельність тільки за рахунок міграції.

Але це ж означатиме мати колосальні проблеми в країні …

Слава Богу, що всі це розуміють. Так, це колосальна проблема для влади. Бо це ж не просто привернути емігрантів. Це значить, людей якимось чином треба адаптувати. Нелегальна еміграція — це дуже небезпечна річ, і в криміногенному сенсі, і в епідеміологічному. Ми не залучимо людей з багатих країн, якщо не вважати топ-менеджменту, який погоди не робить. Основна маса приїде з тих країн, де з яких-небудь параметрами живуть гірше, ніж в Україну. Це можуть бути екологічно параметри, можуть — політичні, але найчастіше — економічні.

Тобто в Україну приїдуть люди з бідніших країн, люди іншої культури, іншої релігії, інших цінностей, іншої манери поведінки, інших стереотипів.

Легко буде жити? Ні, не легко. Ми не Штати, не Канада — там людина змалку звикає до такого. Звичайно, зараз ніхто не говорить про залучення мігрантів. Але китайської стіни навколо України немає. І якщо в Україні будуть вакантні робочі місця, якщо в Україні можна буде заробляти, ми не зупинимо потік міграції. Жодній країні у світі цього не вдалося. Треба до цього бути готовим.

  А ми готуємося?

Не так давно створили міграційну службу. Правда, мені не подобається, що вона при силовому міністерстві, при МВС. Міграційна служба повинна бути самостійною, з владними повноваженнями. Але це краще, ніж нічого.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Рева обіцяє щорічне підвищення пенсій з урахуванням інфляції

25 травня 2017, 19:24

В РФ хочуть ввести податок на малодітність

10 травня 2017, 16:06

У Visa з'явилися платіжні картки для дітей

10 травня 2017, 15:48

Останні новини за сьогодні: