Новини / Суспільство / Пенсійний вік зросте для більшості пенсіонерів
2 червня 2017, 15:15
Розмір шрифта: А А А

Пенсійний вік зросте для більшості пенсіонерів

Пенсійний вік зросте для більшості пенсіонерів, Пенсійний фонд України, страховий внесок, пенсійний вік
Пенсійний вік зросте для більшості пенсіонерів

Два тижні тому уряд на своєму засіданні затвердив проект пенсійної реформи. Але 26 травня «Українські новини» повідомили, що місія МВФ, яка працювала в Україні з 16 травня, не погодила проект. Зокрема, вона проти скасування 15% податку з пенсій працюючих пенсіонерів та щорічного осучаснення пенсій.

Це пряме втручання у справи суверенної держави хоча б тому, що ніде у світі пенсії не оподатковуються.

А щодо віку виходу на пенсію та необхідного страхового стажу, МВФ нібито згоден із положеннями законопроекту. Це не дивно, бо виконання цих положень фактично збільшує пенсійний вік для значної кількості людей, які не зможуть оформити пенсії при досягненні 60 років. Експерти вважають, що це торкнеться 70% громадян.

Цікавою з точки зору визначення реального пенсійного віку була дискусія на каналі «112 Україна» між міністром соцполітики Андрієм Ревою та нардепом Олегом Ляшком. Зокрема пан Рева, хоч і плутався між трудовим та страховим стажем, визнав, що через 10 років для оформлення пенсії в 60 років потрібно буде мати 35 років стажу, з яких 25 — страхового, заробленого з 1 липня 2000-го. За наявності стажу від 25 до 35 років пенсію призначать у 63 роки, при стажі від 15 до 25 років — у 65. А якщо стаж буде менше 15 років, органи соцзахисту призначатимуть лише соціальну допомогу. І лише після 65 років.

Щодо найближчого майбутнього, то від 1 січня 2018 року пенсію призначать у 60 років тим, хто має 25 років загального стажу, з яких 15 років — страхового, що буде враховуватись від 1 липня 2000-го до 1 січня 2018-го. А далі кожного року ці показники будуть збільшуватися на один рік аж до 2018 року.

Виникає питання: а чому точка відліку — 1 липня 2000 року? Рева вважає, що саме відтоді запроваджений персоніфікований облік пенсійних внесків. Це не зовсім так. Адже поняття «страховий стаж» з’явилося лише в законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що набрав чинності від 1 січня 2004 року. А персоніфікований облік до 2000 року був неможливий технічно, бо заклади пенсійного фонду, зокрема в Чернігові, отримали перші комп’ютери лише в 1995-му.

Між тим, облік був і раніше, бо Пенсійний фонд України створений ще наприкінці 1990 року, а з 1 січня 1991-го почали працювати його органи в районах. Спочатку збором коштів займалися уповноважені ПФ, а з серпня 1994 р. були створені райвідділи Пенсійного фонду. До 2002 року вони займалися саме зборами та акумуляцією коштів від підприємств, установ та організацій, які у свою чергу щомісячно надавали звіти до ПФ щодо сплати внесків від кожного застрахованого. Ці звіти мають зберігатися в архівах Пенсійного фонду 75 років. І викидати ці дані, м’яко кажучи, некоректно. Тим більше, що вони збиралися вже за часів незалежної України.

Більше того, у чинному законі поки діє норма, яка передбачає, що при призначенні пенсій можна надавати довідки про отриману зарплату за 60 місяців поспіль до 1 липня 2000 року. І ці дані мають співпадати з даними звітів підприємств з оплати внесків до Пенсійного фонду. І співпадають, бо у 2004 році величезна кількість пенсіонерів намагалась зробити перерахунок пенсій у зв’язку з набранням чинності нового закону, і в окремих випадках виконувались перевірки.

Тому краще розширити базу нарахування страхового стажу шляхом пошуку даних та їхньої звірки в архівах, ніж примушувати людей працювати зайві роки. Бо хіба вони винні, що лише після 2000 року в Чернігові зникли «Хімволокно», КСК «Чексіл», ПАТ «ЧеЗаРа», «Нивки» та багато інших підприємств? Хто винен у тому, що в середині 90-х років протягом місяця на «ЧеЗаРі» скоротили 5000 працівників?

А далі про очевидний «ляп» у новому законопроекті. Наприклад, громадянину А. (або громадянці) у січні 2018 року виповнюється відповідно 60 або 58,5 років, і за віком вони отримують право на пенсію. Але в обох не вистачає лише року страхового стажу до 15 років. Тобто, згідно з новим законопроектом, треба відпрацювати ще рік. Втім, від 1 січня 2019 року мінімальний страховий стаж становитиме вже 16 років, а вони матимуть 15. І знову не вистачає року. Скільки ж ще років треба буде відпрацювати, щоб дістатися пенсії?

Є ще одна категорія людей, які не можуть довести, що сплачували хоча б якісь гроші до Пенсійного фонду — фізичні особи-підприємці. До 2004 року вони сплачували до податкових органів єдиний або фіксований податок, а податкова мала відраховувати з цього податку відповідно 42% та 10% до ПФ. Але дані про це застрягли десь в архівах обох відомств, а в людей вкрали частину стажу.

І до відома пана Реви: після виходу на пенсію українська жінка дійсно живе 18 років, а чоловік не 18, а 14. Це дані академіка НАНУ Елли Лібинової.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (3)

Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Трудових мігрантів можуть змусити платити в Пенсійний фонд

1 червня 2017, 20:57

Світовий банк підтримав проект пенсійної реформи

31 травня 2017, 17:28

Останні новини за сьогодні: