Новини / Суспільство / Українців можуть змусити платити податок за електронні гаманці
29 травня 2017, 14:36
Розмір шрифта: А А А

Українців можуть змусити платити податок за електронні гаманці

Українців можуть змусити платити податок за електронні гаманці, податківці, гроші українців, електронні гаманці, Марія Золотарьова
Українців можуть змусити платити податок за електронні гаманці

Податківці націлилися на гроші українців. У квітні 2017 року фінансовий комітет Верховної Ради закінчив доопрацювання проекту закону №5361 стосується зміни регулювання переказу коштів. Він істотно змінює підхід до випуску та обігу електронних грошей. Зокрема, пропонується дозволити їх випуск не тільки банкам, а й іншим фінансовим установам, які мають ліцензії на переказ коштів.

Керівник практики податкового та митного права АТ «Вдовічен і партнери», адвокат Марія Золотарьова передбачає, що прийняття цього закону збільшить оберти на електронних кошелках українців.«Фізособи зможуть сплачувати податки, збори та благодійні внески. В результаті обороти можуть зрости до 10 млрд грн», — вважає Марія Золотарьова.

За її словами, Нацбанк за 2016 рік нарахував близько 40 млн електронних гаманців, річний оборот яких становить близько 3 млрд грн (мова іде лише про кошти, емітованих на території України).

Поки ця сума невелика порівняно з обсягами ПДФО, який сплачують українці (500 млрд грн за минулий рік). Але як тільки він виросте, то податківці неминуче зацікавляться новим ресурсом для обкладення цим податком.

«З 2014 року кожен раз приблизно за місяць до закінчення кампанії з декларування доходів громадян податківці випускають лист, де зазначено, що фізособи зобов‘язані вказувати в декларації кошти, зараховані на їх електронний гаманець та сплачувати ПДФО. Але досі мені невідомо жодного випадку подання таких декларацій», — розповіла Марія Золотарьова.Юрист вважає позицію податківців дуже спірною. Так як з одного боку електронні гроші — це засіб платежу, які можуть бути використані, а можуть і не бути використані. З іншого боку, це грошові зобов’язання, які погашаються готівковими або безготівковими коштами.

«Якщо прийшли гроші, то чому їх треба вважати доходом? Немає факту погашення, немає факту придбання. Доходу немає», — говорить юрист.

На її думку, законодавець повинен прирівняти електронні гроші до цінних паперів, щоб окремо розраховувати за ним дохід. Або якщо це не ЦБ, то доход може виникати в момент погашення електронних грошей.

Але поки позиція податківців незмінна. А це значить, що є ризики донарахування ПДФО, як тільки держава запровадить контроль за обігом електронних грошей. Вже зараз є можливість розкриття банківської таємниці в рамках кримінального розслідування.

Наприклад, вже є кілька випадків, коли виноситься ухвала слідчого судді, де вказується, що за допомогою таких гаманців здійснювалися протиправні дії (свіжий приклад — визначення Краматорського міського суду №234/627/17 від 5 травня 2017 року).І крім кримінальної справи відразу постає питання про ухилення від сплати ПДФО з коштів, які були на кошелке.

В інших випадках податківці поки позбавлені можливості дізнатися, скільки грошей є на рахунку у того чи іншого фізособи. А добровільно повідомляти ГФС свої доходи громадяни не стануть. Приклад — сусідня Росія, де в 2011 році прийняли норму про обов'язкове повідомлення держави про відкриття електронного гаманця. Але через три роки її скасували, тому що не було відповідальності за не інформування, і ніхто не подавав такі звіти.
 

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: