Новини / Суспільство / Як розірвати туристичний договір
10 серпня 2011, 09:47
Розмір шрифта: А А А

Як розірвати туристичний договір

Як розірвати туристичний договір, туристичний договір, форс-мажор, туроператор, Єгипет, страховий випадок
Як розірвати туристичний договір

Зараз багато українців намагаються відмовитися від куплених турів до Єгипту у зв‘язку з масовими заворушеннями, що відбуваються в цій країні, і повернути гроші, витрачені на покупку путівок та авіаквитків. Проте вже багато наших співгромадян зіткнулися з тим, що туристичні фірми зовсім не поспішають повертати вартість турів, мотивуючи свою відмову тим, що офіційно ніхто ситуацію в Єгипті надзвичайної не оголошував, а значить, і ніякого форс-мажору немає, тому гроші повертати вони не зобов’язані

Юрист-аналітик видання " ЮРИСТ & ЗАКОН «Євген Даниленко розібрався в ситуації і з‘ясував, на чиєму ж боці правда: на стороні людей, які не бажають їхати в усіх сенсах» жарку "країну, або на боці туроператорів і що говорять з цього приводу українські закони.

У даній ситуації слід говорити не про форс-мажор, а про істотну зміну обставин, що є підставою для розірвання договору відповідно до ст. 652 Цивільного кодексу України (далі по тексту — ЦК). Справа в тому, що форс-мажор, або іншими словами непереборна сила, передбачає неможливість виконання стороною зобов’язання, передбаченого договором. І, відповідно, звільняє особу від відповідальності за невиконання цього зобов‘язання.

Ситуація, яку ми зараз спостерігаємо в Єгипті, цьому не заважає, оскільки, незважаючи на масові протести і безлади літаки в цю країну літають, а готелі і раніше приймають туристів. Тобто, туроператори і турагенти, як вітчизняні, так і закордонні, як і раніше мають можливість виконати свої зобов’язання за договором туристичного обслуговування. Туристи ж свої зобов‘язання, які полягали в оплаті вартості туру, або вже виконав, або близькі до цього. І ситуація з протестами в Єгипті не перешкоджає їм оплатити тур в повному обсязі. Отже, з точки зору закону, правових підстав для звільнення від відповідальності внаслідок дії непереборної сили немає.

Інша справа, що через масові заворушення суттєво погіршилися умови запланованого відпочинку, а, отже, істотно змінилися обставини, якими сторони керувалися в момент укладання договору. Це дає підстави для розірвання договору згідно з ч. 1 ст. 652 ЦК. Розірвання договору у такому випадку може бути здійснено, як за згодою сторін, так і за рішенням суду.

Для того, щоб договір був розірваний за рішенням суду, крім суттєвості, такі обставини, згідно з ч. 2 ст. 652 ЦК, повинні відповідати і такими критеріями:
1. У момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане.
2. Зміна обставин зумовлена ??причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися.
3. Виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б зацікавлену сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
4. Із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Очевидно, що жоден турист при всій турботливості та обачності усунути масові протести не в змозі. І відпочинок під час масових протестів і демонстрацій, у ході яких звучать постріли і орудують мародери — явно не те, на що розраховував турист, купуючи путівку до Єгипту. Тому підстави розірвання договору у зв’язку з істотними змінами обставин в даному випадку є.

Проте, завадити цьому може наявність в договорі положення про перекладення ризику зміни обставин на туриста (хоча це положення можна спробувати визнати несправедливим, керуючись ст.18 Закону «Про захист прав споживачів»). А також той факт, що договір був укладений вже після початку протестів, і турист знав про ці події і міг прийняти їх до уваги, але легковажно проігнорував їх.

Крім положень Цивільного кодексу та Закону «Про захист прав споживачів», Які згадувалися раніше, на захисті інтересів туриста стоїть і Закон «Про туризм», ст. 18 якого передбачає право на розірвання договору про туристичне обслуговування у зв‘язку з істотними обставинами і наводить перелік таких обставин. Серед них — суттєве погіршення умов подорожі.
Фактичними ж доказами наявності істотного погіршення умов подорожі можуть бути повідомлення ЗМІ: вирізки з газет, роздруківки Інтернет-сторінок, відеозапису, які б свідчили про масові заворушення і, особливо, про погіршення викликаних цим умов подорожі.
За результатами розірвання договору у зв’язку з істотною зміною обставин, суд на вимогу однієї із сторін повинен буде згідно з ч. 3 ст. 652 ЦК визначити наслідки такого розірвання. При цьому він повинен буде виходити з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв‘язку з виконанням такого договору. Так що всю суму повернути може і не вийде, але значну частину — цілком реально.

Сподіваємося, що дані нами поради будуть Вам корисні. І пам’ятайте, жодна туристична поїздка, якою б дорогою і екзотичної вона не була, не варта Вашого життя і здоров‘я.

Нагадаємо також, що на страховку життя і здоров’я в ситуації, подібній тій, що зараз складається в Єгипті, теж не особливо варто розраховувати томув переважній більшості договорів страхування такі умови вважаються форс-мажором і виплати за страховими випадками можуть не здійснюватися.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Українські трамваї покорятимуть Єгипет

12 лютого 2017, 15:46

У Єгипті очікують на 40% українців більше

2 лютого 2017, 17:30

Єгипет відмовився від закупівлі майже 300 автобусів ЛАЗ

18 липня 2016, 17:43

Останні новини за сьогодні: