Новини / Суспільство / Київ визнано одним з найбрудніших міст світу
13 березня 2008, 09:15
Розмір шрифта: А А А

Київ визнано одним з найбрудніших міст світу

Київ визнано одним з найбрудніших міст світу, Київ, забруднення, МНС, відходи, ТЕЦ
Київ визнано одним з найбрудніших міст світу

 Столиця України посіла 29-е місце в світі за рівнем забрудненості. Тим часом екологічний стан багатьох інших міст країни набагато гірший, ніж у Києва.

В міжнародному рейтингу компанії Mercer Human Resource Consulting Київ розташувався поряд з Лагосом (Нігерія) і Саною (Ємен), компанію йому склали ще кілька африканських міст (Кіншаса, Хартум, Луанда). Найбруднішим містом світу названа столиця Азербайджану Баку через пов‘язані з нафтовидобутком роботи, котрі там ведуться. А найчистішим виявився канадський Калгарі.

- Найбрудніше місто України-2007 — Красноперекопськ — МНС: у Києва відбирають «легені»

Північний сусід України — Москва — посіла в списку 14-е місце. Як зазначає Forbes, в місті, де вартість квартирної орендної плати перевищує 3 тисячі доларів на місяць, відсутня нормальна водопровідна вода, а ступінь забрудненості повітря перевищує допустимі норми.

При складанні рейтингу експерти враховували показники рівня забрудненості повітря, ступінь утилізації відходів, придатність питної води, надання медичної допомоги і наявність інфекційних хвороб в 215 великих населених пунктах світу.

У Києві одним з головних забруднювачів повітря, за даними Департаменту державного екологічного контролю Міністерства природи і навколишнього середовища, є автомобільний транспорт. Як пише газета «Дело», обсяги викидів збільшуються з кожним роком. Погіршення технічного стану автомобілів, незадовільна якість палива ставлять цю проблему серед головних екологічних негараздів міста.

Великої шкоди навколишньому середовищу завдають і підприємства енергетики — ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, філія заводу «Енергія» Київенерго«, Дарницька ТЕЦ, викиди яких, згідно з даними за 2006 рік, склали більше 63% всіх відходів стаціонарних джерел. Майже 30% всіх вихлопів припадає на частку Дарницької ТЕЦ, яка використовує як паливо вугілля низької якості.

Тим часом Київ — далеко не найпроблемніше місце на території України. За даними іншого дослідження, яке щорічно проводиться некомерційним американським фондом Blacksmith Institute з 2005 року, до топ-10 найбрудніших міст світу за підсумками 2007 року увійшов Чорнобиль — нині покинуте місто районного значення в Київській області.

За даними експертів, найбільш поширеним дитячим захворюванням довколишніх областей є рак щитовидної залози: з 2002 року було зафіксовано більше 4 тисяч випадків даного захворювання. Однією з головних причин захворювання є підвищена концентрація радіоактивного йоду в молоці.

Найбрудніше місто України-2007 — Красноперекопськ

На думку більшості вітчизняних експертів, в Україні є міста, в яких повітря набагато гірше, ніж київське.

«В Україні знайдеться чимало міст, які за своїм екологічним станом гірші за Київ (наприклад, Запоріжжя, Кривий Ріг), але вони в рейтинг не потрапили», — розповіла «Делу» перший заступник директора «Всеукраїнської екологічної ліги» Тетяна Тимочко. Такої ж думки, зазначає видання, дотримується і директор Центральної геофізичної обсерваторії Олександр Косовець. «У Києві екологічні проблеми є, але не настільки вони глобальні», — вважає він.

Індекс забруднення атмосфери, який вважається найбільш об’єктивним показником якості повітря, розраховує Центральна геофізична обсерваторія (ЦГО) на підставі вимірів 162 постів, розміщених в 53 містах. За даними ЦГО, в 2007 році Київ посів тільки 23-е місце з 53 міст України за рівнем вмісту шкідливих речовин.

Найбруднішим містом України-2007 став Красноперекопськ (місто на півночі Криму). Тільки вміст діоксиду азоту, наприклад, тут перевищує допустиму норму майже в 19 разів. Фахівці ЦГО пояснюють таку позицію в рейтингу тим, що в місті зосереджено чимало підприємств хімічної спрямованості: ТОВ «Кримська соляна компанія», ВАТ «Бром», «Полівтор». Впливає на якість повітря в Красноперекопську і близькість заводу «Титан» в Армянську. Сам Армянськ в рейтингу найбрудніших міст України опинився на третій позиції, пропустивши вперед Дніпродзержинськ.

На четвертому місці — Одеса, яка раніше очолювала список. Замикає п‘ятірку міст з найбруднішим повітрям Донецьк: робота підприємств хімічної, металургійної і вугільної галузей дає про себе знати.

МНС: у Києва відбирають «легені»

У київському повітрі налічується 21 шкідлива домішка. З них чотири є основними: діоксид сірки, оксид вуглецю, пил і діоксид азоту, повідомила в інтерв’ю «Делу» начальник відділу інформації центральної геофізичної обсерваторії МНС України Ірина Колесник.

«Речовиною з найбільшим вмістом в повітрі для Києва є діоксид азоту. Його концентрація в 2007 році перевищила норму в 2,3 рази. За даними за лютий цей показник зменшився. Зараз він перевищує допустиму концентрацію в 2 рази. Але влітку цей показник може збільшуватися в 5-6 разів за рахунок великого скупчення автотранспорту і погодних умов. Така тенденція пов‘язана з постійним зростанням кількості машин. Вміст інших речовин перевищує норму небагато», — говорить експерт.

За словами Колесник, загальна тенденція до збільшення або зменшення концентрації речовин в повітрі дійсно виявляється — це пов’язано з тим, що в столиці стало працювати набагато менше підприємств.

»Зменшилися, наприклад, показники з діоксиду сірки, сірководню, фенолу. Набагато чистіше стало повітря на Лівому березі за рахунок того, що багато підприємств було закрито. Але нас лякає інша тенденція. Зменшується кількість паркових зон в столиці, на їх місці з‘являються новобудови. У міста просто відбирають «легені». Ну і машини, звичайно. Їх кількість збільшується з кожним роком. Я б навіть сказала, місяцем«, — підкреслила вона.

Колесник зазначила, що ЦГО проводить заміри на 16 постах в місті. Неохопленими залишаються Ватутінський і Дарницький райони. Найбільше, за її словами, потерпає центр міста.

»Найчастіше завищена концентрація шкідливих речовин на Бессарабській площі. Це пов’язано з тим, що вона знаходиться в низині і погано провітрюється. У лідерах забруднення — проспект Перемоги в районі метро «Святошино», бульвар Лесі Українки. Останнім часом різко зросла забрудненість Московської площі, що пов'язане з ремонтними роботами, які там ведуться. В Оболонському районі іноді різко підвищується концентрація шкідливих речовин, і нам одразу починають дзвонити схвильовані жителі", — розповіла експерт.

Найчистіше ж повітря, за даними ЦГО, в «зелених» зонах — ВДНГ і Гідропарку.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Київ у найближчі 20 років планує розбудовувати правий берег

26 лютого, 09:14

У Києві пограбували банк і вкрали 285 гривень

25 травня 2017, 17:25

Останні новини за сьогодні: