Новини / Суспільство / Українські ІТ-шники тікають з країни
30 травня 2017, 16:10
Розмір шрифта: А А А

Українські ІТ-шники тікають з країни

Українські ІТ-шники тікають з країни, IT-галузь, зарплата, персонал, кадри
Українські ІТ-шники тікають з країни

В Україні не вистачає комп‘ютерників. І в цьому наша країна слід світовим трендам. Адже дефіцит кваліфікованих IT-шників на міжнародному ринку праці лише загострюється. А кращих із кращих зможуть отримати лише дуже щедрі роботодавці.

Пішли по регіонах

Якщо раніше в нашій країні не вистачало тільки вузькоспеціалізованих IT-фахівців, то тепер не знайти і спеців з веб/діджитал девелопменту.«Є маса початківців фахівців, які розглядають наші компанії як майданчик для напрацювання досвіду. А після того, як вони його отримали, переходять або в аутсорс до закордонної компанії, або взагалі переїжджають за кордон», — розповіла UBR.ua керуючий партнер агентства CF.Digital Ірина Муштина.

Розробників початкового рівня (Junior) на українському ринку вистачає (хоча і тут з тлумачними кадрами теж бувають проблеми), а ось айтішників більш високого класу вже не так багато. Приміром, багато Senior-фахівці (тестувальники, продакт-менеджери) виїжджають за кордон, де їм пропонують роботу на більш високі зарплати з можливістю кар’єрного росту.

«Бізнес все більше відчуває потребу в цифрових рішеннях. Тому логічно, що попит на ІТ-спеціалістів збільшується. Сьогодні не вистачає висококваліфікованих, талановитих розробників. Ринок диктує високі вимоги до технічної експертизи. І це стосується розробників не тільки Middle та Senior рівня, але і джунов», — говорить HR-директор компанії Skywell, що спеціалізується на веб — мобайл-рішеннях для бізнесу, Світлана Ященко.За іноземною монетою їдуть і наші IT-стартапи — за кордоном набагато простіше залучити стартові інвестиції в свій проект. Та й саме фінансування більш щедре.

«Їдуть у Німеччину, Великобританію, США, Індію, навіть у ту ж Польщу. Проекти презентують ті ж особи, що і рік тому. Нові практично не з‘являються. Їх заманюють в іноземні офіси», — зазначив у бесіді з UBR.ua засновник і СЕО 1991 Open Data Incubator Денис Гурський.

Щоб якось перекрити дефіцит кадрів, IT — компанії активно налагоджують зв’язки з провідними українськими технічними вузами — КПІ, Київським Національним університетом ім. Шевченка та ін. Щороку спеціалізовані інститути випускають 600 тис. комп‘ютерників, що є 4-м показником у Європі.

Але якість підготовки постійно знижується, нарікають експерти. В Україні зараз налічується не більше 100 тис. талановитих інженерів. І це головний аргумент, який залучає на наш ринок іноземні компанії (Oracle в Дніпрі, Ericsson у Львові, Samsung у Києві тощо).

Крім того, іноземні замовники зараз звернули увагу на регіони України. Вони більш спокійно ставляться до місця розташування офісу і частіше втілюють у життя проекти не тільки в великих містах нашої країни (Київ, Харків, Львів, Одеса), але й у більш дрібних, де розробка в 1,5-2 рази дешевше.Регіональний менеджер компанії Crossover Сінан Ата каже, що компаніям варто переглянути свій підхід до утримання талантів у штаті, запропонувавши їм більш комфортні умови (робота поза офісом і гнучкий графік).

Айтішники «в запасі»

Розрив між вартістю хорошого спеціаліста і бюджетом на розробку в українських компаній скорочується. Це означає, що вони повинні або утримувати висококласних фахівців високими зарплатами, зменшуючи свою рентабельність або додавати в пул проектів зарубіжний сегмент. Ще один варіант — задовольнятися менш кваліфікованими кадрами.

В результаті великим ІТ-компаніям доводиться тримати багато компетентних «айтішників» на «лаві запасних» — іноді вони чекають роботи (отримуючи зарплату) за 2-3 місяці, поки менеджер з продажу послуг компанії підпише всі контакти.

Так як у багатьох західноєвропейських компаніях бюрократія зведена в абсолют, така ситуація є стандартною. Природно, всі витрати перекладають на клієнтів, а ціна послуг на розробку зашкалює.«Щоб уникнути «холостих пробігів» ми прийшли до бізнес-моделі консорціуму — кожна компанія є невеликий (за штатом) та вузькоспеціалізованою, а в разі появи великих проектів один член консорціуму «орендує» співробітників у інших учасників об’єднання. За рахунок цього виходить вигравати на тендерах, утримувати стабільний штат працівників. Ми прогнозуємо, що по такому ж шляху будуть змушені піти й інші учасники ринку», — зауважив член Наглядової ради Intecracy Group, віце-президент ІТ України Юрій Сивицький.

Зарплатний міхур

Користуючись нагодою, «дефіцитні» кадри потроху почали піднімати розцінки. «Ринок зарплат перегрітий. Цінники зростають на 5-10% на рік», — зауважив у розмові з UBR.ua CEO компанії SBT Systems Ukraine Дмитро Овчаренко.

Подорожчання розробників без відповідного зростання їх кваліфікації робить нашу країну менш привабливою для відкриття нового бізнесу в сфері ІТ. А враховуючи, що розробники в Україні вже отримують майже стільки ж, скільки їхні колеги в Європі — проблема «зарплатного міхура» все сильніше турбує профільну громадськість.

«Ринок досяг тієї зарплатної планки, вище якої на заході платити не готові. Розцінки можуть піднімати, якщо є дуже унікальні навички, які потрібні для запуску проекту. Але це стосується невеликої частини фахівців», — зауважив у розмові з UBR.ua IT-експерт Віктор Валєєв.Наприклад, якщо час роботи американського айтішника оцінюється приблизно в $110-130, а мексиканської — $70-80, то українські фахівці «стоять» $40-50. Це з клієнтським сервісом і бухдокументами. І не всім українським компаніям ця сума по кишені.

«Тому класним фахівцям будуть платити за гібридною схемою, придумувати різні бонуси і як їх утримувати. Наші ж компанії часто намагаються затвердити бюджет, а потім включити в нього все, що тільки можна. Тому і йдуть наші фахівці за кордон. У таких умовах Україна ризикує залишитися без якісних послуг для внутрішнього ринку», — говорить Ірина Муштина.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (1)

  • mia pron khalifa (анонімно) 21 грудня 2018, 00:16 ссылка
    RdZohh Major thanks for the blog post.Really thank you! Really Great.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Інвестиції в українську IT-галузь скоротилися на третину

29 травня 2017, 17:57

Як українці ставляться до грошей: половині українців не вистачає зарплати

28 березня 2017, 09:41

Останні новини за сьогодні: