Новини / Суспільство / Про що потрібно пам'ятати в розпал купального сезону
6 липня 2011, 11:39
Розмір шрифта: А А А

Про що потрібно пам'ятати в розпал купального сезону

Про що потрібно пам'ятати в розпал купального сезону, купання, пляж, рятувальники, вода, потопельники
Про що потрібно пам'ятати в розпал купального сезону

Багато хто не уявляє собі літній відпочинок без купання. Між тим, вода в літній сезон щорічно забирає життя 10 тисяч росіян. Щороку МНС закликає бути обережними, купатися тільки там, де є пост рятувальників. Але хто піклується про безпеку, коли єдиний порятунок від спеки — у найближчому водоймищі?

За статистикою, що наводиться на офіційному сайті МНС, близько чверті потопаючих — це діти та підлітки у віці до 16 років. І якщо дорослі тонуть, як правило, за свою халатність, то діти — через недогляд батьків. І ситуація така не тільки в Росії:за даними Центрів з контролю і профілактики захворювань США, одна дитина з десяти тоне прямо на очах у своїх батьків.

Як зрозуміти, що людина тоне?

Ми звикли, що на екрані телевізора і в кіно люди тонуть помітно і шумно — з криками, з бризками і розмахуванням руками. У реальному житті все не так. У своїй статті в американському журналі берегової охорони «Coast Guard's On Scene» кандидат наук Франческо А. Піа описав так звану інстинктивну реакцію потопельника. І ця реакція виглядає не так, як, на нашу думку, має виглядати поведінка потопельника.

Потопельник просто не встигає виринути настільки, щоб йому вистачило часу і на вдих, і на крик. Руками він теж не махає: інстинктивно людина розводить руки в сторони, щоб відштовхнутися від води і виштовхнути тіло нагору. Крім того, як зазначає вчений, при інстинктивної реакції потопаючого людина не може керувати рухами рук. Він фізіологічно нездатний припинити інстинктивні руху і почати здійснювати осмислені — наприклад, розмахувати руками, рухатися до рятувальникові або хапатися за рятувальні пристосування.

Звичайно, людина, яка тоне, може кричати і розмахувати руками — це стан паніки, що передує інстинктивній реакції потопельника. Але цієї паніки може і не бути, потопельник просто тихо піде під воду.

Іноді вірна ознака того, що людина тоне -те, що вона не виглядає такою, що тоне,, пише американський спеціаліст з берегової охорони Маріо Віттон у блозі gCapitan. «Може здатися, що людина просто рухається у воді. Хочете бути впевненим? Запитайте, чи все в порядку. Якщо вам скажуть, то, мабуть, так воно і є, а якщо відповіддю вам буде лише безглуздий погляд -у вас є 30 секунд, щоб врятувати людину». Автор статті окремо звертається до батьків:«Коли діти грають у воді, вони шумлять. Якщо вони притихли, підійдіть і з‘ясуйте, чому».

Пам’ятаємо про небезпеку

Найчастіше люди тонуть через нехтування правилами безпеки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров‘я, на воді щорічно гине близько 450 тисяч людей по всьому світу. Більше половини всіх потонулих — особи у віці 20-25 років, і велика частина з них — люди, що вміли плавати. Нерідко горе-плавці купаються і пірнають там, де це заборонено. Приказка «не знаючи броду, не лізь у воду»тут доречна в буквальному значенні: людина не може впоратися з течією і піддається паніці — а це вірний шлях на дно. Або отримує травми голови і шиї при стрибку у воду.

Ще одна приказка свідчить, що п’яний в воді — наполовину потопельник. Підпилий людина погано контролює свої рухи, погано орієнтується. До того ж, спиртне блокує судинозвужувальні і судинорозширювальний центр головного мозку. Навіть хороший плавець, прийнявши зайвого, може переоцінити свої сили, а вода такої самовпевненості не прощає. Так що алкоголь і купання несумісні.

Інша небезпека, що підстерігає у воді — це переохолодження. Хоча, той же Маріо Віттон пише: «Поки на вас немає рятувального жилета, померти від переохолодження у воді неможливо. Без рятувального жилета ви просто не доживете до того моменту, коли переохолодитися». Якщо людина потрапляє у воду холодніше 10 градусів (влітку в якомусь озері в середній смузі Росії малоймовірно, а от в гірській річці — цілком можливо), то починають діяти психологічні реакції. У людини в стані шоку від занурення в холодну воду збивається дихання, він не може контролювати свої рухи. Це шоковий стан може бути смертельним саме по собі.

Тривалість безпечного перебування у воді безпосередньо залежить від її температури. Але навіть при 20 градусах більше 2,5 годин у воді людина не витримає. Час перебування у воді краще збільшувати поступово з кожним новим запливом.

Таке популярне нині розвага як дайвінг теж може стати смертельно небезпечним. Багато хто думає, що варто купити маску і ласти, і вони повністю готові до освоєння водної стихії. А тим часом, якщо вчасно не спливти і поповнити запас кисню в організмі, можна втратити свідомість під водою і загинути. А при зануренні з аквалангом можна отримати і баротравму — від високого тиску.

Прості правила

Правила поведінки на воді не такі складні. Через уявну незначність ними часто нехтують. І, тим не менш, МНС не втомлюється повторювати їх з року в рік.

Не запливайте за буйки. За ними можуть бути місця з сильною течією, там можуть ходити катери і човни. Ви ж не хочете потрапити під їх гвинти?З цієї ж причини не слід запливати на хвилі, що йдуть від катерів, гідроциклів і човнів. Запливати за буйки небезпечно ще й тому, що можна не розрахувати своїх сил. Але якщо це вже сталося і ви відчули втому далеко від берега, не губіться і не прагнете швидше до нього доплисти -так можна тільки вибитися з сил. В такий момент треба відпочити на воді, перевернувшись на спину і підтримуючи себе на воді легкими рухами рук і ніг.

Якщо ви потрапили у вир, наберіть побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок убік, сплив. Якщо вас захопило течією, не намагайтеся з ним боротися. Пливіть за течією, поступово, під невеликим кутом наближаючись до берега.

Ніколи не стрибайте у воду в місцях, не обладнаних для цього. У водоймах з великою кількістю водоростей намагайтеся плисти біля самої поверхні води, не зачіпаючи рослин і не роблячи різких рухів, щоб не заплутатися. З обережністю потрібно плавати на надувних матрацах: вітер може віднести їх далеко від берега, а хвилі — перевернути.

Купатися краще вранці або ввечері, коли немає небезпеки перегріву. Температура води повинна бути не нижче 17-19 градусів, знаходитися у воді рекомендується не більше 20 хвилин. Різко входити чи стрибати у воду після тривалого перебування на сонці не варто -при охолодженні у воді настає скорочення м'язів, а це може привести до проблем із серцем.

Порятунок потопельників, як відомо, справа рук самих потопельників. Проте в наших силах в цю категорію потопельників просто не потрапити.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

На Осокорках сталася масштабна пожежа

30 березня 2017, 10:24

В Україні відчувається нестача води — Семерак

28 березня 2017, 10:03

Створювати паливо з води навчилися вчені з США

14 березня 2017, 19:33

10 простих кроків, щоб безкоштовно встановити лічильники води

13 березня 2017, 09:44

Останні новини за сьогодні: