Новини / Технології / Великий адронний коллайдер буде офіційно відкритий не дивлячись на поломку
27 жовтня 2008, 08:15
Розмір шрифта: А А А

Великий адронний коллайдер буде офіційно відкритий не дивлячись на поломку

Великий адронний коллайдер буде офіційно відкритий не дивлячись на поломку, коллайдер, прискорювач, Магніт, проект, протони
Великий адронний коллайдер буде офіційно відкритий не дивлячись на поломку

Великий адронний коллайдер буде офіційно відкритий

 

Офіційна церемонія відкриття Великого адронного коллайдера (БАК) — інавгурація — не дивлячись на те, що незабаром після запуску прискорювач вийшов з ладу і був зупинений до весни майбутнього року, відбудеться, як і було намічене, у вівторок, 21 жовтня, повідомляє Європейський центр ядерних досліджень (ЦЕРН).

Учасники церемонії — керівники проекту і представники урядів країн, які беруть в нім участь, виступлять з урочистими промовами, потім відвідають відео-музикальную постановку і насолодяться блюдами молекулярної кухні.

«БАК — це диво сучасної технології, поява якого була неможлива без постійної підтримки держав-членів ЦЕРН», — заявив напередодні гендиректор Церна Робер Аймар, відзначивши, що він з радістю скористається можливістю поблагодаріть всіх учасників проекту, що надалася.

Очікується, що з вітальними мовами, крім керівників Церна, виступлять президент Швейцарії Паскаль Кушпен і прем‘єр-міністр Франції Франсуа Фійон, міністри освіти і науки Німеччини, Португалії і Словаччини.

Програма церемонії включає виступи, виставки, а також аудіовізуальний концерт «ORIGINS» — перероблену версію твору «LIFE: A Journey Through Time» знаменитого фотографа Франса Лантінга і композитора Філіпа Гласса.

Крім того, гостям церемонії будуть запропоновані «блюда молекулярної кухні», а потім відбудеться вечірка для співробітників ЦЕРН.

У 27-кілометровому кільці Великого адронного коллайдера, який будувався з 1990-х років зусиллями фізиків і інженерів з багатьох країн, зокрема з Росії, стикатимуться розігнані до майже світлової швидкості пучки протонів. Результати зіткнень, як сподіваються учені, дозволять підтвердити існування бозона Хиггса — частинки, що відповідає за масу всіх інших елементарних частинок.

Перша спроба провести пучок частинок по всьому кільцю 10 вересня була успішною. Проте через декілька днів на прискорювачі відбулася аварія і значний витік в тунель рідкого гелію. В результаті новий запуск Бака був відкладений до весни.

«Співробітники Церна і їх колеги по всьому світу відреагували на недавні події з властивим ним професіоналізмом і рішучістю. Хоча зміни в розпорядку дій стали розчаруванням, декілька додаткових тижнів для проекту, який створювався протягом двох десятиліть, це не так багато. Це просто факт з життя експериментальної фізики, яка стоїть на передньому краю знань і технологій», — заявив гендиректор Церна Робер Аймар.

БАК — наймогутніший в історії прискорювач елементарних частинок, створений Церном за участю фізиків з 80-ти країн, і розташований на межі Швейцарії і Франції. У його 27-кілометровому кільці стикатимуться пучки протонів, розігнані до майже світлової швидкості.

Для утримання пучків протонів потрібні настільки могутні магніти, що для постачання їх електрикою доводиться використовувати надпровідники. Робоча температура магнітів, які охолоджуються рідким гелієм, — близько 1,9 градуса вище за абсолютний нуль.

Через декілька днів після запуску коллайдера із-за проблем з трансформатором був відключений головний компресор криогенної системи, що охолоджувала два з восьми секторів 27-кілометрового кільця прискорювача. Температура двох секторів піднялася до 4,5 градусів по Кельвіну.

Трансформатор, що важив 30 тонн, був замінений. Потім почався процес охолоджування магнітів, що нагрілися. Після цього учені повідомили, що проблеми вирішені і прискорювач знов почав нормально працювати.

В кінці вересня на коллайдере знов виникли проблеми — один з магнітів в секторі 3-4 вийшов з надпровідного стану і нагрівся до температури 100 градусів вище за абсолютний нуль. Приблизно в цей же час був зафіксований значний викид рідкого гелію в тунель.

Після цього керівництво Церна заявило, що для ремонту коллайдера знадобиться декілька тижнів, що не дозволить запустити прискорювач до зимової зупинки, наміченої на середину листопада. У зв’язку з цим було ухвалено рішення, що коллайдер відновить роботу лише весною 2009 року.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Мінфін заявляє про ризик невиконання бюджетних програм

13 лютого 2017, 15:09

10 правил ефективної поведінки під час обшуку, або як перетворити його на краш-тест

25 січня 2017, 09:52

Останні новини за сьогодні: