Новини / Технології / Аномальний пульсар виявився потрійною системою
19 травня 2008, 08:23
Розмір шрифта: А А А

Аномальний пульсар виявився потрійною системою

Аномальний пульсар виявився потрійною системою, земля, сонце, David Champion, пульсар, аномалія
Аномальний пульсар виявився потрійною системою

Зліва: Земля і Сонце. Справа: пульсар J1903+0327. Масштаб розмірів самих об‘єктів не дотриманий. Зображення Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF.

Знайдений незвичайний пульсар мілісекунди з сильно витягнутою орбітою. Швидше за все, в утворенні системи пульсара брало участь не дві, як завжди, а три зірки, повідомляє колектив дослідників під керівництвом Девіда Чемпіона (David Champion) в статті в журналі Science.

Пульсар PSR J1903+0327, що знаходиться в наший галактиці, був виявлений в жовтні 2005 за допомогою радіотелескопу в Аресибо (Пуерто-ріко). Спостерігаючи протягом півтора років за імпульсами, що випускаються системою кожні 2,15 мілісекунди, дослідники встановили, що 95-денна орбіта, по якій сам пульсар обертається навколо компаньйона, сильно витягнута (ексцентриситет рівний 0,44).

 

Тим часом, зазвичай подвійні пульсари (пульсари, у яких період імпульсу менше 10 мілісекунд) мілісекунд мають практично ідеальні кругові орбіти. Ще одна незвичайна властивість системи J1903+0327 полягає в тому, що компаньйоном пульсара, судячи по даним інфрачервоних спостережень, є не білий карлик, як в решті всіх подібних систем, а зірка головної послідовності (типу нашого Сонця).

По сучасних теоріях, подвійні пульсари мілісекунд формуються з подвійних систем, що містять велику зірку (більше восьми сонячних мас) і звичайну (біля однієї сонячної маси). Велика зірка закінчує життя спалахом найновішою, і на її місці з’являється нейтронна зірка, що швидко обертається, яка випускає вузьконаправлені потоки радіохвиль з періодом більше 10 мілісекунд. Після вибуху найновішою орбіта пульсара є сильно витягнутою.

Потім у малої зірки також закінчується паливо для термоядерного синтезу, і вона перетворюється на червоний гігант. Нейтронна зірка починає поглинати оболонку гіганта, що прискорює її обертання (і зменшує період імпульсів) і робить орбіту все більш і більш правильною. Врешті-решт від зірки-компаньйона залишається білий карлик, поглинання припиняється, система стає подвійним пульсаром мілісекунди з круговою орбітою.

Аномальні властивості J1903+0327 можна пояснити трьома способами. Найбільш правдоподібний, на думку Чемпіона, – припущення про існування третьої зірки типу Сонця, що знаходиться досить близько до подвійної системи. Її гравітаційне тяжіння робить орбіту витягнутої.

За іншою версією, формування пульсара відбувалося в кульовому скупченні зірок, де на нього могло зробити вплив гравітаційне тяжіння численних сусідніх зірок. По третій, найменше правдоподібною, пульсар, не дивлячись на високу швидкість обертання, ще дуже молодий. Надалі група Чемпіона має намір досліджувати систему за допомогою оптичного телескопа, щоб уточнити, чи дійсно компаньйон нейтронної зірки є зіркою головної послідовності.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Сьогодні День весняного рівнодення

20 березня 2017, 09:04

У Гройсмана підтвердили: землю будуть продавати

14 березня 2017, 09:24

Як українці будуть платити податок на свої дачі та городи за новими правилами

7 березня 2017, 19:34

Останні новини за сьогодні: