Новини / Технології / Чи будуть наші авто їздити на біопаливі
9 серпня 2011, 18:59
Розмір шрифта: А А А

Чи будуть наші авто їздити на біопаливі

Чи будуть наші авто їздити на біопаливі, біопаливо, біоетанол, паливо, біодизель
Чи будуть наші авто їздити на біопаливі

Біопаливо використовувалося на нашій планеті з часів появи на ній людини: це дрова, солома, торф і т.д. Останнім часом у розвинених країнах починає набирати популярність паливо для двигунів внутрішнього згоряння на основі біоетанолу.

Що таке біопаливо

З енциклопедії: «біопаливо — це паливо з біологічної сировини, одержуване, як правило, в результаті переробки біологічних відходів. Розрізняють рідке біопаливо (для двигунів внутрішнього згоряння, наприклад, етанол, метанол, біодизель), тверде біопаливо (дрова, брикети, паливні гранули, тріска, солома, лушпиння) і газоподібне (біогаз, водень)».

Для двигунів автомобілів в основному використовують біопаливо на основі етанолу та біодизель.

Етанол (етиловий спирт, метілкарбінол, винний спирт, гідроксид пентагідродікарбонія) — представник гомологічного ряду одноатомних спиртів — в просторіччі найчастіше називають просто «спирт». Біоетанол — основа для автомобільного палива — це етанол, що отримується в процесі переробки рослинної сировини.

Більшу частину біоетанолу в світі виробляють з кукурудзи і цукрового очерету, але можуть використовуватися і інші сільськогосподарські культури з великим вмістом цукру або крохмалю: маніок, картоплю, цукровий буряк, ячмінь і пр.

З 25 кг кукурудзи можна отримати близько 10 л біоетанолу.

У технології використовується процес бродіння: за допомогою рекомбінантних препаратів (аналог дріжджів) крохмаловмісну сировину розщеплюється до спирту.

З біодизелем трохи складніше: для його отримання використовують процес переетерифікації (зміни консистенції, фізичних властивостей і створення стійкої кристалічної структури) рослинних або тваринних жирів.

Сировиною для його виробництва служать рапс, соя, касторове масло, водорості і ін.

Що заливають у бак

біопаливо

В автомобільних двигунах застосовуються паливні бензинові суміші етанолу: Е5-Е100 і біодизель В2-В100. Буква «Е» — скорочення англійського слова Еthanol, «В» — Biodiesel, цифри — відсоток етанолу (або біодизеля) на одиницю об‘єму суміші.

Найбільш поширені в світі — бензинові суміші з низьким вмістом етанолу Е5, Е7 і Е10. Для використання цих сумішей коригування роботи двигуна не потрібно.

В Україні виробляється суміш Е95-40 (по вітчизняній класифікації це означає, що суміш складається з бензину і біоетанолу, який складає 30-40%). Для роботи на такому паливі може знадобитися коригування роботи двигуна («перепрошивка» комп’ютера або встановлення адаптера), тим не менше, комп‘ютери багатьох сучасних автомобілів можуть впоратися з таким коригуванням і самостійно.

Для роботи на сумішах Е85, Е95 — потрібні вже спеціально розроблені двигуни (наприклад, компанія Scania почала розробляти такі двигуни для автобусів ще з середини 80-х).

Переваги біопалива

1. Нижча вартість.
2. Зменшується знос двигуна.
3. Не утворюється нагар, сажа, не засмічується паливна система.
4. Екологічність.
5. Може використовуватися на двигунах практично будь-якого ступеня стиснення.
6. Відсутність детонації.
7. Збільшує потужність двигуна, може використовуватися на двигунах з турбонаддувом.
8. Більш безпечний.

Наочний приклад впливу на двигун різних видів палива (Е10, Е85, бензино-масляної суміші та авіаційного гасу):

Недоліки біопалива

1. Перед початком використання біопалива потрібно прочистити всю паливну систему, включаючи бак (біопаливо очищає систему від відкладень, тому на початку його використання потрібно бути готовим до можливого засмічення).
2. Не всі інжекторні системи можуть підлаштуватися до роботи на біопаливі, карбюраторні системи вимагають тонкої настройки.
3. Взимку двигун довше прогрівається.
4. Може збільшитися споживання палива.
5. Неймовірно мала кількість заправок.

Англомовне відео про пробіг автомобіля Chevrolet Tahoe на біопаливі Е85:

Біопаливо в світі

Сьогодні біопаливо продається більш ніж в 40 країнах світу. У більшості розвинених країн прийняті програми, спрямовані на підтримку виробництва екологічного палива. Лідери виробництва біопалива — США і Бразилія. У Європі біоетанол виробляють в багатьох державах, входить в цей перелік і Україна.

Виробництва біоетанолу в 2009 р.:

Країна Млн. Л на рік
США 40130
Бразилія 24900
ЄС 3703
Китай 2050
Канада 1348
Таїланд 401
Індія 350
Колумбія 310
Австралія 220
Інші 542
Всього: 73954

Чому немає біопалива в Україні

Ще на початку тисячоліття Верховна Рада Україна прийняла державну програму «Етанол», яка передбачає переклад до 2010 р.всього транспорту українських міст з населенням більше 500 тис. чоловік на біопаливо. Потрібно сказати, що про цю програму вже мало хто пам’ятає. біопаливо

Вперше виробляти біопаливо (біодизель з ріпаку) в Україні початла німецька компанія Bio Company Raps в 2005 р., в 2008 р.з‘явилися біопаливні заправні станції у Тернопільській та Херсонській областях. Тоді ж почали завозити біоетанол з Молдови і з’явилися проекти будівництва нового заводу в Україні.

Знижений, щодо інших видів палива, акциз на біопаливо призвів до зловживань на заправках, з‘явилися корупційні схеми, пов’язані в тому числі і з розмитненням. В результаті акцизний збір був зрівняний з іншими видами палива, і виробництво, а також реалізація екологічного пального в Україні втратило економічний сенс.

На початку 2011 р. був прийнятий ряд законів, покликаних врегулювати правові нормативи виробництва біопалива в Україні. Це відразу ж привело до того, що з березня Шебелинський ГПЗ почав виробництво біопалива. Основними причинами непопулярності біопалива в Україні називають:

 • недосконалість нормативно-правової та законодавчої бази;
 • лобіювання інтересів нафтотрейдерами;
 • відсутність ринку збуту.

Як вже було сказано, законодавчу базу поступово призводять до того, щоб повернути біопаливо в Україну. На сьогоднішній день, крім Шебелинського ГПЗ, біопаливо для автомобілів виробляє «Азовська нафтова компанія», ряд дрібних підприємств, будується завод «КоронАгро».

Лобіювання інтересів нафтотрейдерами … Ймовірно, це присутнє, і було б нелогічно припустити зворотне. Тим не менш, власник однієї з мереж заправних станцій сказав мені з цього приводу наступне: «Буде попит — буде і пропозиція». Тобто вони готові продавати біоетанол, біодизель, оснащувати заправки електророзетками і т.д. в тому випадку, якщо це буде потрібно достатній масі споживачів.

Отже, залишається останній пункт: відсутність ринку збуту. А це повністю залежить від автовласників — від нас з вами (адже державна програма успіху не мала).

Що ж все-таки є?

Ряд українських підприємств пропонує обладнання з виробництва біодизелю — EXON, PPM, установки УБС, УБТ. Наприклад, блок-схема заводу EXON виглядає так:

блок-схема заводу EXON

1. Блок метоксид — приготування і дозування метоксид в автоматичному режимі.
2. Блок масла — дозування масла в автоматичному режимі.
3. Теплообмінник рекуперативні — рекуперація тепла остигаючого біодизеля для нагріву вхідного масла.
4. Блок гравітаційної сепарації — поділ біодизеля і гліцерину.
5. Реактор синтезу біодизеля
6. Блок конденсатора — конденсація парів метанолу
7. Комплекс рекуперації метанолу з гліцерину
8. Комплекс рекуперації метанолу із біодизелю
9. Блок фільтрів — фільтрація готового біодизеля

Або так:

блок-схема заводу EXON

Для обслуговування подібних заводів потрібно всього один оператор — вся система комп‘ютеризована, залежно від типу на таких міні-заводах можна виробляти від 1200 до 150 000 літрів біодизелю на добу.

За допомогою подібного устаткування, що є в Україні, можна забезпечити екологічним паливом як потреби середнього бізнесу (аграрних підприємств, фермерських об’єднань, автотранспортних підприємств), так і забезпечувати цілі області та райони. Було б бажання …

Підсумок

Весь парадокс полягає в тому, що більш дешевий, більш «чистий» продукт як для природи, так і для двигуна авто, в нашій країні серед автомобілістів популярності не має. На мій погляд, це багато в чому пов'язане з нестачею інформації.

АвтоПортал спробує заповнити цю прогалину. І, мабуть, навіть візьме на себе місію популяризації екологічних видів палива. Адже про те, що ми залишимо своїм дітям і онукам потрібно замислюватися вже зараз. Але ж хочеться залишити після себе щось краще, адже використання та розповсюдження екологічно чистих технологій — це один з елементів для того, щоб зробити світ чистішим.

У наступному матеріалі на тему екологічного палива ми розповімо про тонкощі його використання, про безпідставних і обгрунтованих страхах автомобілістів перед біопаливом.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (7)

 • crorkz (анонімно) 3 серпня 2014, 21:47 ссылка
  K8jYE4 I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Really Cool.
 • crorkz (анонімно) 4 серпня 2014, 23:12 ссылка
  VVrepM Wow, great blog.Much thanks again.
 • seo service crork (анонімно) 28 вересня 2015, 09:23 ссылка
  y22rjd Major thankies for the article. Keep writing.
 • fiverr backlinks (анонімно) 16 жовтня 2015, 17:54 ссылка
  27nuka Wow, great post.Much thanks again.
 • big dilbos (анонімно) 5 липня 2016, 13:34 ссылка
  zAls9o There is certainly a great deal to learn about this topic. I really like all the points you ave made.
 • fake tits (анонімно) 10 жовтня 2016, 23:58 ссылка
  PotEh9 The distance from a Bikini Carwash Not Confusing
 • best pron (анонімно) 8 листопада 2017, 15:46 ссылка
  7Rqk3t Loving the information on this web site , you have done great job on the articles.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Країна ЄС допоможе Україні відмовитися від газу

1 квітня 2017, 18:11

Створювати паливо з води навчилися вчені з США

14 березня 2017, 19:33

Останні новини за сьогодні: