Новини / Технології / Виявлений рекордно стародавній короткий гамма-сплеск
10 січня 2008, 09:09
Розмір шрифта: А А А

Виявлений рекордно стародавній короткий гамма-сплеск

Виявлений рекордно стародавній короткий гамма-сплеск, гамма-сплеск, Астрономи, Всесвіт, зірка, чорна діра
Виявлений рекордно стародавній короткий гамма-сплеск

Астрономи виявили найстародавніший з відомих коротких гамма-вибухів. Вибух GRB 070714B, що відбувся 7,4 мільярда років назад, має аномально високу для сплесків цього типу енергію, повідомляє NASA в своєму прес-релізі.

Гамма-вибух (Gamma-ray burst, GRB) — один з щонайпотужніших видів вибухів, що відбуваються у Всесвіту. Вибухи діляться на два типи короткі і довгі. Короткими вважаються ті, які тривають менше трьох (іноді дві) секунд. Довгі вибухи, швидше за все, виникають в результаті вибуху найновішої (колапсу масивної зірки).

З приводу того, що викликає короткі вибухи, єдиної думки немає. Найпопулярнішою моделлю є гіпотеза, згідно якої вибухи виникають при злитті двох нейтронних зірок. В результаті такого злиття утворюється чорна дірка, а частина матерії викидається в простір у вигляді двох пучків, направлених в протилежні сторони.

Рекордний вибух, відомий під умовним позначенням GRB 070714B (це був другий з двох вибухів, зареєстрованих 14 липня 2007 року), був виявлений в сузір‘ї Тельця орбітальним телескопом Свіфт. Дослідження оптичного післясвічення за допомогою телескопа Ліверпуля і телескопа Уїльям Гершель дозволили знайти галактику, в якій відбувся вибух.

Аналіз спектральної лінії іонізованого кисню, проведений за допомогою одного з телескопів гавайської обсерваторії Джеміні, дозволив встановити червоний зсув — 0,92. Це відповідає відстані в 7,4 мільярда світлових років від спостерігача, а значить, вибух відбувся 7,4 мільярда років назад (вік Всесвіту оцінюється в 13,7 мільярда років). Це абсолютний рекорд для коротких вибухів.

Енергія, що виділилася при GRB 070714B, в сто разів більше середньої енергії коротких вибухів (і близька до типової енергії довгих вибухів). Як це пояснити, учені поки не знають. Можливо, при злитті нейтронних зірок виділяється більше енергії, чим передбачалося раніше. Можливо, вибухи можуть викликатися іншим механізмом, наприклад, злиттям нейтронної зірки з чорною діркою. Нарешті, можливо, пучки матерії, які викинув об’єкт, породжувач GRB 070714B, були дуже вузькими, а один до того ж опинився направлений прямо в нашу сторону, за рахунок чого земним спостерігачам він здається більш енергетичним, ніж насправді.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Україна потрапила у десятку найбільш небезпечних країн світу

17 квітня 2017, 20:07

Вперше українську чорну ікру планують експортувати до Європи

21 лютого 2017, 08:57

Міжнародні інвестори готові спонсорувати Україну

19 січня 2017, 17:08

Останні новини за сьогодні: