Новини / Технології / Вперше в світі отримана молекула Рідберга
26 квітня 2009, 08:22
Розмір шрифта: А А А

Вперше в світі отримана молекула Рідберга

Вперше в світі отримана молекула Рідберга, молекула, Віра Бендковськи, університет Штутгарту, молекула Рідберга
Вперше в світі отримана молекула Рідберга

Екзотична молекула, існування якої до цього часу було лише предметом теоретичних суперечок, нарешті отримана міжнародною групою вчених, очолюваною Вірою Бендковськи (Vera Bendkowsky) з Університету Штутгарту (Universitat Stuttgart, Німеччина). Відкриття є новим підкріпленням квантової теорії, що описує поведінку електронів в незвичайних умовах.

Нова молекула була «виготовлена» з двох атомів рубідія, один з яких був звичайним, а другий — рідберговським атомом. Це означає, що один з електронів його зовнішньої оболонки знаходився у високозбудженому стані. З класичної точки зору це означає, що даний електрон рухається довкола ядра по орбіті з дуже великим радіусом. «Залишок» атома можна розглядати як окремий катіон (позитивно заряджений іон). В результаті структура отриманого атома нагадує класичну схему атома водню.

В рамках дослідження вчені отримували рідберговські атоми, збуджуючи лазером атоми рубідія в магнітній пастці при температурі близькій до абсолютного нуля. В результаті їм вдалося перекласти зовнішній електрон цих атомів на енергетичний рівень між 34-м і 40-м. Після цього до отриманих рідберговських атомів додавали звичайні незбуджені атоми. В результаті перші формували з другими молекули, час життя яких складав менше 18 мікросекунд.

За словами дослідників, молекули утворювалися тому, що незбуджений атом опинявся в потенційній енергетичній ямі, що виникала в околиці «катіона» рідберговського атому. Вчені пояснюють це так: «катіон» і незбуджений атом можна уявляти собі як отару овець. В цьому випадку електрон — сторожовий пес, який, бігаючи по кругу, не дає вівцям розбрестися.

За словами дослідників, нові результати підтверджують основні постулати класичних теорій міжатомних взаємодій.

Нагадаємо, що недавно вченим вдалося отримати в лабораторних умовах гігантські рідберговські атоми калія. Їх діаметр склав близько міліметра, що приблизно в 10 мільярдів разів більше, ніж діаметр незбудженого атома.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Надання безвізу сприятиме співпраці університетів

6 квітня 2017, 17:01

Виші мають бути більш прозорими, — міністр

15 вересня 2016, 17:39

Сім українських вузів отримали грант ЄС на 816 тисяч євро

11 серпня 2016, 12:05

Педагогами стануть випускники з найнижчими балами ЗНО

3 серпня 2016, 10:42

Останні новини за сьогодні: