Новини / Технології / Нейрони можуть обмінюватися сигналами, не контактуючи один з одним
8 листопада 2009, 10:23
Розмір шрифта: А А А

Нейрони можуть обмінюватися сигналами, не контактуючи один з одним

Нейрони можуть обмінюватися сигналами, не контактуючи один з одним, neurogliaform cell, головний мозок, нейрон
Нейрони можуть обмінюватися сигналами, не контактуючи один з одним

Біологи з Угорщини вирішили поекспериментувати з нейрогліаформними клітинами (neurogliaform cell), розташованими в корі головного мозку. Попередні дослідження в даній області показали, що ці клітини блокують роботу інших клітин мозку, випускаючи нейромедіатор під назвою гамма-аміномасляна кислота (GABA), який зазвичай передає інформацію через синапси.

Проте були і окремі свідоцтва того, що цей нейромедіатор може виходити в міжклітинний простір, переносячи таким чином інформацію до тих нейронів, з якими немає контакту через синапс. Ніхто з вчених не міг пояснити це дивне явище, оскільки по всьому виходило, що у такому разі необхідне, щоб відразу безліч нейронів випустили достатню кількість GABA.

Угорці вирішили розібратися в цьому питанні ретельніше. Вони досліджували клітини мозку щурів і людини за допомогою електронного і звичайного мікроскопів і з‘ясували, що аксони нейрогліаформних клітин не звичайні (довгі і тонкі), а гіллясті (з безліччю бічних кінчиків). Щільність таких аксонів сильно зростає в тих областях, де нейромедіатор виходить в міжклітинний простір.

У своїй статті, що вийшла в журналі Nature, автори пишуть, що в середовищі нейрогліаформних клітин GABA прямувала саме через синапс лише в 11 випадках з 50, у всіх іінших речовина розповсюджувалася приблизно так само, як вода з пульверизатора.

Додаткові експерименти дозволили з’ясувати і іншу незвичайну особливість: одинична нейрогліаформна клітина могла випустити таку кількість нейромедіатора, що його вистачало відразу на декілька довколишніх нейронів, з якими не було контакту через синапс.

До речі, на самих нейрогліаформних клітинах присутні рецептори, чутливі навіть до невеликих доз GABA. Це може означати, що клітини за допомогою цього нейромедіатора можуть спілкуватися не тільки з іншими клітинами, але і між собою. Ці ж рецептори сприймають сигнал від нейростероїдів (neurosteroid), речовин, що виробляються мозком в періоди неспокою і депресії. Можливо, варіюючи їх концентрацію, мозок регулює роботу нейрогліаформних клітин.

«Більшість нинішніх робіт по фізіології концентруються навколо передачі сигналів через синапси. Проте, як показує нинішнє дослідження, не варто ігнорувати і «обхідні шляхи». Не можна якісно пояснити роботу мозку, якщо не враховувати імпульси, що передаються через міжклітинний простір», — коментує висновки угорських вчених нейрофізіолог Олексій Семянов (Alexey Semyanov) з японського інституту дослідження мозку.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію

Коментарі (2)

  • take a look at it! (анонімно) 24 жовтня 2013, 12:40 ссылка
    1TcmRk Im grateful for the blog article.Much thanks again. Much obliged.
  • top seo guys (анонімно) 26 жовтня 2013, 22:52 ссылка
    zUNAIF I cannot thank you enough for the blog.Really thank you! Really Cool.
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Новий амбіційний проект Ілона Маска — він хоче поєднати мозок з комп’ютером

28 березня 2017, 10:44

Останні новини за сьогодні: