Новини / Технології / Як потрібно правильно спілкуватися зі співробітником ДАІ
14 лютого 2011, 17:52
Розмір шрифта: А А А

Як потрібно правильно спілкуватися зі співробітником ДАІ

Як потрібно правильно спілкуватися зі співробітником ДАІ, даі, водій, інспектор, Правила дорожнього руху
Як потрібно правильно спілкуватися зі співробітником ДАІ

Останнім часом в новинах все частіше з‘являється інформація про конфліктні ситуації між водіями та працівниками ДАІ. Багатьох конфліктів вдалося б уникнути, якби драйвери чітко знали свої права і не допускали певних помилок при спілкуванні з даішником.

Основні водійські помилки

- Виходьте з свого автомобіля в тому випадку, коли Вас про це не просять і навіть у тому, коли Вас про це просять

У ПДР немає такого обов’язку — «Виходити з свого автомобіля». А в «Інструкції з питань діяльності підрозділів ДПС»(Це документ яким керується інспектор) наведено перелік випадків, в якому інспектору дозволяється попросити водія вийти зі свого автомобіля.

вихід з автомобіля

Висновок: Інспектор, не що вимагати, він навіть попросити Вас про це має право тільки у вказаних Законом випадках. А «Прохання» це не «Законна вимога», і тому, виконувати її Ви не зобов‘язані.

- Не звертаєте увагу на те, представився Вам інспектор

В Інструкції наведено повний перелік обов’язків інспектора, за невиконання яких він, при Вашому бажанні, може понести відповідальність. Так от «Вхід» — це одна з перших його обов‘язків.

- Не звертаєте увагу на наявність у інспектора нагрудного знака

Нагрудний знак є обов’язковим атрибутом форми інспектора, і тому, за його відсутності, Ви можете запідозрити інспектора у самодіяльності.

інспектор

- Не звертаєте увагу на те, в якому місці і як варто службовий автомобіль інспектора

Згідно з інструкцією, інспектор повинен використовувати тільки службовий автомобіль, і він повинен бути добре розглядаємим учасниками дорожнього руху. Якщо інспектор сховав його в кущах, або за спорудою, то він, тим самим, порушує вимоги Інструкції.

А якщо службовий автомобіль стоїть порушенням вимог правил дорожнього руху (п.15 «Зупинка і стоянка») і без увімкнених проблискових маячків, то інспектор, при Вашому бажанні (і не без допомоги прокуратури), може понести відповідальність за це порушення. Мало хто з водіїв знає, що співробітники ДАІ, на службовому автомобілі без увімкнених проблискових маячків, є простими учасниками дорожнього руху, і тому — можуть понести відповідальність за порушення правил дорожнього руху.

- Не блокуєте двері свого автомобіля

Блокуйте двері і включайте диктофон

Бувають випадки, коли водія «Хама» (розмовляє нешанобливо з співробітниками ДАІ), витягують з машини і «карають» за таку поведінку. І тому, порада: розмовляйте зі співробітниками міліції шанобливо і обов‘язково перед цим заблокуйте двері!

 — Повністю відпускаєте дверні стікла

У тому випадку, коли водій грамотний, та ще й записує на диктофон неправомірні дії інспектора — інспектор може вихопити диктофон через повністю розкрите вікно автомобіля. А далі … далі події будуть розвиватися тільки за бажанням інспектора.

- Не користуєтеся диктофоном

Використовувати диктофон Ви маєте повне законне право. Інспектор ДПС — це співробітник міліції. Поняття «Особистого життя» до нього, при виконанні, не належить. Він керується Законом України про Міліції, а у статті № 3 Закону сказано «Діяльність міліціі є гласною».

Крім того, керівництво ДАІ неодноразово заявляло про те що водієві, для того щоб запобігти чи не допустити протиправні дії співробітників ДАІ — дозволяється користуватися диктофоном або відеокамерою.

- Тицяєте диктофоном інспектору в обличчя

Пам’ятайте! Ситуації на дорозі бувають різні. В одному випадку — в центрі міста, посеред білого дня, наявність диктофона може нагадати інспекторові про хороші манери при спілкуванні з водієм. В іншому випадку — вночі, на трасі, Ваш диктофон може бути розцінений як спроба до втечі з усіма витікаючими наслідками …

І тому, порада: НЕ тичьте диктофоном інспектору в обличчя. Просто помістіть його в нагрудній кишені сорочки. Поки інспектор буде направлятися до вашої машини — наговорите на диктофон дату, час і місце зупинки. Пам‘ятаєте що диктофон, це не щит від інспектора, а невелика страховка для грамотного водія. Чи не грамотного водія, та ще й лізе на рожен — інспектор поставить на місце, і ніякі розмови про те що я десь прочитав що можу користуватися диктофоном — такому водієві не допоможуть.

- Не цікавитесь причиною зупинки

З’ясовуйте причину зупинки

Співробітники ДАІ, у своїй діяльності, зобов‘язані керуватися «Інструкцією з питань діяльності підрозділів ДПС». А в пункті № 14.1 «Інструкції», наведено повний перелік підстав для зупинки вашого автомобіля. Так ось, зупинка автомобіля для перевірки ваших документів дозволена тільки в разі проведення спецоперацій! Про це в інспектора має бути відповідне розпорядження на папері, з яким Ви маєте повне законне право ознайомитися.

Так само, для того щоб з’ясувати наявність спецоперації — Ви можете зателефонувати за телефоном довіри ДАІ (інспектор зобов‘язаний Вам його назвати). Ще слід пам’ятати що, явною ознакою «Спецоперації» є наявність у зупинили Вас співробітників міліції — бронежилетів і автоматів.

- Не вимагаєте пред‘явити своє службове посвідчення

Інспектор ДПС — це міліціонер. Він, так само як і всі інші співробітники міліції, зобов’язаний, на першу вимогу, пред‘явити своє службове посвідчення. Якщо інспектор вам у цьому відмовляє, знайте що перед вами перевертень у погонах (ряджений бандит). Негайно заблокуйте всі двері, піднімайте вікна, телефонуйте «02" і заявляйте про особу переодягнену у форму співробітника ДАІ, без відповідного посвідчення.

- Не вимагаєте пред’явити посвідчення у розгорнутому вигляді

Уважно ознайомтеся з посвідченням інспектора

Співробітник ДАІ зобов‘язаний не просто показати Вам наявність посвідчення, він зобов’язаний розкрити його, так щоб можна було зрозуміти з ким саме Ви розмовляєте (ПІБ інспектора, його звання, підрозділ). Ця інформація Вам ще стане в нагоді при оскарженні протиправних дій інспектора. Крім того, Вам просто необхідно знати, кому саме ви віддаєте свої документи (може, раптом ви їх потім не дорахуєтесь, на дорозі все буває!).

- Не вимагаєте подовше потримати посвідчення

Якщо інспектор розкрив Вам своє посвідчення і потримав 3 секунди, це не вважається що він Вам його подав! Інспектор зобов‘язаний дати вам можливість детально ознайомиться з його посвідченням, і переписати всі його дані (при Вашому бажанні).

- Чи намагаєтеся взяти посвідчення інспектора у свої руки

Ні в якому разі не намагайтеся цього зробити. Просто попросіть інспектор потримати перед вами своєпосвідчення рівно стільки, скільки вам це необхідно.

- Віддаєте всі свої документи відразу

Не робіть цього. Краще поцікавтеся у інспектора, які саме ваші документи він бажає бачити, і віддавайте їх по одному. Інакше, якщо ви віддасте всі свої документи інспектору відразу, йому не важко буде заявити про те, що ви чогось не додали.

передача документів

Порада: Показуйте на камеру або озвучуйте на диктофон, що саме Ви віддаєте інспекторові.

- Не віддаєте свої документи інспектору в руки

Обов’язково передавайте свої документи інспектору в руки. Він повинен упевнитися в їх справжності.

- Виходите з машини, коли вас просять відкрити капот для звірки номерів кузова з тими, що в документах

Ви не зобов‘язані вказувати інспекторові на те місце, де вибиті номери кузова або протирати їх ганчірочкою, якщо не видно. Це все турбота інспектора. Вам же порада, просто відкрийте капот з салону свого автомобіля, сидіть і чекайте, поки інспектор виконає свою роботу.

- Відкриваєте багажник на прохання інспектора

Поцікавтеся у інспектора: «Ви мене просіте щоб я відкрив багажник або вимагаєте?». Знайте що між двома цими словами («Прохання» і «Вимога») — існує величезна різниця.

Виконувати «Прохання» інспектора Ви не зобов’язані, а вимагати «Відкрити багажник»- Інспектор має право тільки після вашого затримання (вимагайте складання протоколу «Про затримання»). І тому, нерідко інспектор вдається до виверту: «Я попросив, мені показали» — це щоб у випадку скарги, не бути звинуваченим у виробництві незаконного обшуку.

Порада! Не виходьте зі свого автомобіля. Прохання інспектора вийти і відкрити капот або багажник — це, як правило, привід тільки для того, аби витягнути Вас зі свого автомобіля. Тут має місце психологічний прийом «Гра на чужому полі». Якщо ви вийдите з автомобіля то вам вже буде важко зорієнтуватися в тому, де інспектор прав, а де ні.

- Хамите інспектору або навпаки — запобігливо посміхаєтеся

Чи не хаміть і не підлизуйтеся

Інспектор, це така ж людина, як і Ви, тільки зараз він у погонах. Боятися його не треба. Грубіянити і грубити тим більше. Навчіться реагувати на інспектора спокійно! Якщо Вас бентежить його форма — уявіть що він одягнув її навиворіт. Тоді все стане на свої місця!

- При зверненні до інспектора вживаєте виразу «Командир» або «Начальник»

Як тільки Ви займете положення «Громадянин начальник» або «Командир» — умови диктувати будуть Вам, і міняти ситуацію стане важко. Правильна позиція — розмовляти з інспектором на рівних. Він повинен представитися, а якщо Ви не розчули, немає нічого поганого в тому, щоб уточнити і надалі звертатися до нього по імені. Не по званню, а саме по імені. Залежно від віку і Вашого виховання, не завадить додати по батькові.

- Відповідаєте на всі питання інспектора

Якщо інспектор запитує у вас «Куди їдите?», «Звідки їдите?», «Який знак Ви недавно проїхали?» або «Чи читали Ви ПДР, пункт такий — то?» … Задайте інспектору зустрічне запитання — «Інспектор, я зобов‘язаний відповідати на ваші запитання?». Якщо інспектор відповість» Так "- вимагайте від інспектора послатися на Закон, що зобов’язує Вас до цього. Пам‘ятайте! Згідно з Конституцією України (ст. 63) Ви маєте право не відповідати на питання співробітника міліції.

- У разі будь-якої невизначеності або протиправних дій інспектора, Ви не дзвоните в службу довіри ДАІ

Номер телефону довіри ДАІ можна запитати у інспектора, він також відображений на їх службовій машині. Пам’ятайте! Служба довіри ДАІ моментально реагуює на будь-які порушення закону, і дзвінки вона приймає цілодобово.

- Не звертаєте увагу на те, чи всі документи Вам повернули і в якому вони стані

Перевіряйте свої документи

Обов‘язково перевіряйте наявність всіх документів, після перевірки їх інспектором. У тому випадку, якщо Ви чого-небудь не дорахується, терміново телефонуйте «02» і заявляйте про крадіжку!

- Не оскаржуєте протиправні дії співробітників ДАІ

Якщо Ви не будете оскаржити протиправні дії недобросовісних співробітників ДАІ, то знайте, що на вашому місці може виявитися і постраждати інший, менш грамотний і простий водій. І тому, давайте проявимо водійську солідарність і допоможемо звільнитися поганому інспектору ДПС.

До речі, для того щоб оскаржити незаконні дії співробітників ДАІ і домогтися скасування складеного ними протоколу, ви можете скористатися послугами авто-юристів .

Наостанок

Після зупинки Вашого автомобіля не метушіться, не шукайте документи і не тягніться за ними ще до того як інспектор підійде, представиться і попросить Вас їх пред’явити.

Бувають випадки коли інспектор, з першої реакції водія, визначає відразу що на нього доведеться витратити чимало часу та ще й без толку. Такому водієві інспектор може побажати «Щасливої дороги» навіть не подивившись у його документи.

Це розумний інспектор, до того ж ще й досвідчений. Практика показує що водії, з такою поведінкою, починають задавати багато питань, а з документами у них, як правило, все нормально.

Якщо Ви страждаєте від страху перед інспектором і його протоколом, подивіться пізнавальне відео .

Арсен Алієв, Асоціація Захисту Прав Автолюбителів


ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Які документи повинен мати при собі кожен водій

14 травня 2017, 16:48

Останні новини за сьогодні: