Новини / Технології / Стохастичний резонанс допоможе в створенні нових мікросхем
8 березня 2009, 08:23
Розмір шрифта: А А А

Стохастичний резонанс допоможе в створенні нових мікросхем

Стохастичний резонанс допоможе в створенні нових мікросхем, Вільям Дітто, стохатичний резонанс, мікросхема, дослідники, схема
Стохастичний резонанс допоможе в створенні нових мікросхем

Групі дослідників під керівництвом фізика Вільяма Дітто (William Ditto) з Університету штату Арізона вдалося створити нову технологію виробництва логічних схем, використовуючи явище так званого стохастичного резонансу. Робота дослідників з‘явиться в журналі Physical Review Letters, а її короткий виклад доступний на сайті Американського фізичного суспільства.

Поняття стохастичного резонансу з’явилося в роботах фізиків в 80-х роках минулого століття. Дане явище виникає в складній (нелінійною) фізичній системі з двома станами, на яку здійснюється два види зовнішньої дії. Одне з них — достатньо сильне періодичне, яке трохи не вистачає, щоб перевести систему з одного стану в інше, а інше — слабке випадкове. Виявляється, іноді параметри цих дій можна вибрати так, що вже спільно вони виявляються здатні змінити поточний стан системи.

Типовим прикладом є одна з моделей земного клімату. Вважатимемо, що у нього є два стани: льодовиковий період і звичайний клімат. Періодична дія на дану систему — це зміни орбіти наший планети, що відбуваються приблизно з періодом в 100 тисяч років, а випадкові — коливання середньої зимової температури. Першої дії недостатньо, щоб викликати льодовиковий період, проте, разом з коливаннями температурами (наприклад, незвичайно холодною взимку) воно здатне привести до справжнього льодовикового періоду. Недавня робота данського ученого, проте, примушує частково переглянути ці уявлення.

В рамках нового дослідження вивчалися різні способи побудови простих логічних схем — будівельних «блоків», з яких збирається структура будь-якого обчислювального пристрою. Типовою проблемою, з якою стикаються творці таких пристроїв, є зростання дії малих випадкових обурень теплового і електромагнітного полий на роботу пристрою із зменшенням його розмірів. Із звичайних напівпровідникових транзисторів авторам роботи вдалося створити логічну схему, в якій даний шум не тільки не заважає, але навіть допомагає роботі пристрою.

Під час роботи учені подавали на вхід схеми струм, сила якого було недостатнім для її спрацьовування. Окрім цього в системі був присутній контрольований ззовні рівень шуму. Конструкція була побудована таким чином, що виникаючий стохастичний резонанс примушував схему спрацьовувати, не дивлячись на недостатній рівень сигналу.

Більш того, варіюючи конструкцію схеми і рівень шуму, ученим вдалося добитися стабільної роботи логічного пристрою при випадкових коливаннях, характерних для схем невеликих розмірів.

Самі дослідники вважають, що останній факт може застосовуватися для подальшого розвитку електронної промисловості, зокрема, виробництва нових схем меншого розміру, не схильних до дії шуму.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Чи задоволені українці своїм життям — дослідження Держстату

4 березня 2017, 16:32

Мобільні гаманці: користувачі назвали найбільші недоліки

16 лютого 2017, 14:46

Тролем в інтернеті може стати будь-яка людина

14 лютого 2017, 10:14

Останні новини за сьогодні: