Новини / Технології / Учені порівняли юпітеріанські електрони-вбивці із земними
13 березня 2008, 10:28
Розмір шрифта: А А А

Учені порівняли юпітеріанські електрони-вбивці із земними

Учені порівняли юпітеріанські електрони-вбивці із земними, John Currin, Юпітер, електрон, земля, Richard Thorne, Richard Horne, Jacob Bortnik
Учені порівняли юпітеріанські електрони-вбивці із земними

Електрон-вбивця. Малюнок Джона Карріна (John Currin)

У магнітосфері Юпітера електрони розгоняться до околосвітових швидкостей (стаючи вбивцями, здатними ушкоджувати космічні апарати) таким же чином, як на Землі, повідомляє колектив учених в своїй статті в Nature Physics.

Інша стаття, опублікована в Nature, присвячена походженню так званих плазмосферних шипінь, гальмуючих електрони-вбивці. Автори доводять, що шипіння викликаються іншим добре відомим типом хвиль — хорами, про зв‘язок яких з шипіннями раніше не підозрювали.

Електрони, що розгоняться в радіаційних поясах Землі до околосвітових швидкостей, в західній традиції називаються вбивцями (killer electrons), оскільки вони здатні ушкоджувати устаткування космічних апаратів. Багато процесів, пов’язаних з електронами-вбивцями, поки зрозуміли не до кінця.

Річард Хорн (Richard Horne) з Британської антарктичної розвідки, Річард Торн (Richard Thorne) з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі і їх колеги досліджували дані про магнітосферу Юпітера, зібрані апаратом Галілео. Індукції магнітних полів Юпітера і Землі сильно розрізняються (у Юпітера на п‘ять порядків більше), але виявилось, що прискорення електронів до убивчих швидкостей на Юпітері відбувається точно так, як і на Землі.

Один з головних (якщо не головний) прискорювачів електронів — особливі низькочастотні радіохвилі (свистячі атмосферіки), як і на Землі. На Юпітері ці хвилі виникають незвичайним чином сильне магнітне поле уловлює іонізованні гази, що викидаються вулканами на супутнику Іо, а швидке обертання планети викидає їх в простір (за словами авторів, зроблене ними точний опис цього процесу спростував теорію, що панувала більше 30 років). Постійна притока частинок генерує атмосферіки, які прискорюють електрони.

Досліджуючи особливий тип хвиль земної атмосфери (хори), Торн в співавторстві з Джекобом Бортником (Jacob Bortnik) і іншими колегами несподівано зробив ще одне відкриття, пов’язане вже не з прискоренням, а з гальмуванням електронів-вбивць. Бортник і Торн з'ясували, що саме хори породжують плазмосферні шипіння. Шипіння ж знамениті тим, що вони гасять швидкості електронів-вбивць.

ВКонтакте Buzz Live journal Facebook Twitter

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишою і натисніть CTRL+Enter
Лист у редакцію
Ви не авторизувались.
Якщо у вас вже э обліковий запис ВКурсе.ua, увійдіть або зареєструйтесь.
ваш коментар:

Читайте також:

Останні новини за сьогодні: